°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Energetikos agentūros vadovas: siūlau rinktis nepriklausomą tiekėją pagal paprastą schemą

      Nuotrauka: Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

      2022-05-26 13:00:00

      Nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkę ir apsispręsti negalintys vartotojai turėtų vadovautis keliais baziniais žingsniais, sako Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas Virgilijus Poderys. Jis rekomenduoja sudaryti sutartis trumpesniam laikotarpiui, taip pat rinktis vienos laiko zonos tarifą, jei bent didžioji dalis elektros suvartojama dieną.

      Visuomeninio elektros tiekėjo „Ignitis“ šiuo metu tiekiama elektra, pasak V. Poderio, vartotojams tiekiama pagal fiksuotą tarifą, absoliučiai daugumai jis taip pat yra vienos laiko zonos. Tai, anot eksperto, yra vienas iš kriterijų, kuriuo remdamasis vartotojas galėtų lengviau pasirinkti norimą tiekėją ir sutarties tipą.

      „Jei vartotojai blaškosi, nežino ką daryti, tai ir gali rinktis toliau turėti vienos laiko zonos, fiksuotą tarifą“, – ketvirtadienį LEA surengtoje spaudos konferencijoje patarė V. Poderys.

      Taip pat V. Poderys neapsisprendusiems vartotojams siūlė rinktis trumpalaikius kontraktus: „svarbu rinktis kuo trumpesnį laikotarpį (12–18 mėn.), kad jei nepatiktų, vartotojas galėtų išeiti.“

      Rinktis dviejų laiko zonų tarifus (dieninį ir naktinį), LEA vadovo teigimu, verta tik tuomet, jei po 22 val. suvartojama bent 40 proc. visos elektros energijos.

      „Jei vartojimas daugiausia dieninis, o ne naktinis, renkasi vienos laiko zonos tarifą. Rinktis dviejų laiko zonų planą apsimoka, kai naktį suvartojama per 40 proc. paros energijos“, – dėstė V. Poderys.

      „Jei neturi elektromobilio, greičiausiai tau reikia vienos laiko zonos“, – tęsė jis.

      Jei suvartojama daugiau kaip 200 kWh per mėnesį, V. Poderys siūlė svarstyti rinktis sutartį su abonementiniu mokesčiu, t. y., kas mėnesį mokėti fiksuotą kainą, nepriklausomai nuo suvartojamos energijos kiekio.

      „Bet daugumai vartotojų tai negalioja ir man atrodo, kad dauguma vartotojų galėtų rinktis pagal paprastą schemą: kuo trumpesnis laikotarpis (12 mėn.), viena laiko zona ir fiksuotas tarifas“, – apibendrino V. Poderys.

      Kartu jis pažymėjo, kad nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo tema per daug „išsukta“, o žmonės „per daug karščiuojasi“. Anot LEA vadovo, mėnesio sąskaita, renkantis iš keturių populiariausių tiekėjų jo pristatytomis bazinėmis sąlygomis, „svyruotų tarp 47 ir 49 eurų per mėnesį“. Suma, pasak jo, nėra didelė.
      „Skirtumai sunkiai apčiuopiami“, – įsitikinęs V. Poderys.

      ELTA primena, kad antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo, kuriame nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti 1–5 tūkst. kWh per metus suvartojantys gyventojai, sudaryti sutartį su vienu iš tiekėjų privalo iki birželio 18 d. To nepadarius bus užtikrintas garantinis tiekimas, kuris bus apie 25 proc. brangesnis.
      Šiuo metu Lietuvoje nepriklausomo elektros energijos tiekimo paslaugas teikia šeši tiekėjai: „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Perlas Energija“, „Egto energija“, „Birštono Elektra“.

      Skaityti komentarus