°C
   2024 06 19 Trečiadienis

   Valius Ąžuolas: Kodėl bankuose elementarios paslaugos yra labai brangios?

   Nuotrauka: Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

   Autorius: Valius Ąžuolas
   2023-02-28 09:00:00

   Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau keletą metų nuosekliai teigia, kad bankai daugiausia uždirba Lietuvoje – mūsų šalyje veikiančių bankų pelnai yra rekordiniai. Ši žinia tikrai nedžiugina, nes daugelis supranta, kad bankuose elementarios paslaugos yra labai brangios, tačiau aptarnavimas yra lėtas ir gana arogantiškas. Neretai klientas, domėdamasis savo sąskaitomis ar sukauptais pinigais, banke jaučiasi lyg kažkuo nusikaltęs.

   Daugelis sako, kad bankai ima tiek pinigų, kiek jiems leidžia žmonės. Pavyzdžiui, lietuvis gaunantis pajamas Lietuvoje, perka butą Ispanijoje, tada jam pasiūlomos 1 – 1,5 procentų fiksuotos palūkanos visam laikotarpiui su 5 procentu pradiniu įnašu. O kai tas pats žmogus butą perka Lietuvoje, jam pasiūlomos mažai kam pakeliamos sąlygos: 4-5 procentų nefiksuotų palūkanų su 20 procentų pradiniu įnašu.

   Šis pavyzdys puikiai iliustruoja kaip bankai naudojasi tuo, kad Lietuvoje žmonės kantrūs. Mes siūlome iš bankų prašyti tokių kaip kitose šalyse fiksuotų palūkanų.

   Drąsiai lyginkite skirtingų kredito įstaigų sąlygas. Lietuvoje būsto paskolas teikia ne tik keli didžiausi bankai, bet iš viso septyni bankai, taip pat kredito unijos. O jau turintiems būsto paskolą verta pasidomėti refinansavimo galimybėmis, ar persitarti su esamu banku dėl palankesnės maržos.

   Sunku įvardinti kada ar kuriuo metu prasidėjo bankų savivalė Lietuvoje. Gal tada, kai bankai suprato, kad valdo rinkoje monopolį ir neturi konkurentų? Arba tada, kai suprato, kad niekas neturi tiek galių, kad sustabdytų jų apetitą.

   Mes siekiame ir sieksime, kad Lietuvos bankas pirmiausiai gintų vartotoją.

   Skaityti komentarus