°C
      2024 04 16 Antradienis

      Tai daigiau nei tik stiprus kvapas - kodėl kvepalai bei parfumai kenkia sveikatai?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-07-25 08:00:00

      Jei pasistengėte ir pašalinote, kiek galima daugiau cheminių medžiagų iš savo gyvenimo, tuomet greičiausiai pastebėjote, kad kuo daugiau jų pašalinate, tuo jautresnis tampate.

      Chemikalai, deja, yra visur. Kartais tokia paprasta priemonė kaip dezodorantas gali užgniaužti kvapą, jei esate nepripratęs prie tokių kvapų.

      Galite nustebti sužinoję, jog bandydami užuost tam tikrą kapą, jūs paprasčiausiai įkvepiate mažas to kvapo molekules. Taip, kad ir kaip nemalonu būtų, tačiau visi kvapai, kurie pasiekia jūsų nosį, ten patenka būtent tokiu keliu. Taigi, tai reiškia, jog bandydami išvengti cheminių medžiagų namuose, jūs vis tiek susiduriate su jomis vos uždarę savo namų duris.

      Kvapai ir jų keliamas pavojus

      Jei manote, kad toks teiginys yra kiek per griežtas, tai greičiausiai vis dar naudojate nemažai chemikalų, todėl jūsų uoslė nėra tokia jautri. Jūs turbūt pažįstate nors vieną žmogų, kuris be perstojo purškia odekoloną? Jie paprasčiausiai nejaučia, kad nuo praeito pasipurškimo kvapas dar likę, todėl purškia vėl ir vėl, kad galėtų jį jausti.

      O kaip jaučiatės, kai užeinate į dovanų arba žvakių parduotuves? Tas aštrus kvapas veržiasi pro duris, vos jas atidarius. Žinoma, kai kurie mano, jog šis kvapas – saldus ar malonus, tačiau dažniausiai jis būna toksinis. Natūralūs esenciniai aliejai ir kvapai paprastai būna švelnesni, malonesni. Taip yra todėl, kad jie kuriami ne iš chemikalų.

      Tai kur kas daigiau nei tik stiprus kvapas ar jautri uoslė

      Chemikalų, esančių kvapuose, įkvėpimas gali pakenkti sveikatai, jei nebūsite atsargūs. Pirmiausia, svarbu žinote apie galimą grėsmę. Kvepalai ar parfumai buvo aukštinami ilgus amžius, tačiau senovėje jie būdavo išgaunami iš augalų kaip natūralūs esenciniai aliejai, kurie kartais būdavo verti daugiau nei auksas.

      Šiandien dauguma parfumų yra gaminami iš cheminių medžiagų ir vis dar laikomi vertinga nuosavybe. Paprastai jie kainuoja daug ir, deja, jų sudėtyje yra sintetinių medžiagų, kurios yra siejamos su kvėpavimo takų ligomis, diabetu, nutukimu, ADHD, autizmu bei hormonų sutrikdymų.

      Šie sintetiniai kvapai gali būti sutinkami įvairiausiais pavidalais, jų yra ne tik odekolonuose ar parfumuose, bet ir kvapniosiose žvakėse, automobilio ar oro gaivikliuose, skalbikliuose, asmeninės higienos priemonėse, valymo produktuose... Netgi tie produktai, kurių etiketė skelbia „natūralus“, nėra toks, o toks užrašas yra paprasčiausias marketingas.

      Taigi, ką turėtume daryti?

      Žinoma, pirmas žingsnis pokyčių link – sąmoningumo didinimas. Taigi, domėkitės tuo, skleiskite šią žinią draugams ir artimiesiems, pabrėždami, jog svarbu rinktis tik tikrai natūralius produktus, pagamintus iš organinių, natūralių esencinių aliejų arba taupyti pinigus ir rinktis produktus be kapų. Tokiu atveju vis tiek būtų protinga paskaityti etiketę, o renkantis valiklių ar asmeninės higienos priemonių, ieškoti natūralių, augalinių pagrindų pagamintų variantų. Jei norite žengti dar didesnį žingsnį į priekį, pradėkite gamintis valymo priemones patys, šiuo atvejų jūs žinosite, kokia tiksli produkto sudėtis.

      Vis dažniau galime pastebėti, kad žmonija juda teisinga linkme. Amerikos plaučių asociacija išleido įstatymą, kur darbovietės bei mokyklos būtų bekvapė teritorija. Be to, daugelis universitetų ir mokyklų savo noru diegia panašius draudimus.

      Taigi, nepamirškite, prieš perkant produktą, patikrinti, už ką mokate pinigus. Kuo mažiau chemikalų bus jūsų gyvenime, tuo geriau jausitės ir imsite užuosti vis daugiau kvapų. Mes visi galime būti pokytis. 

      Skaityti komentarus