°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Gydytojai perspėja apie perdirbtų maisto produktų žalą

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-05-23 08:00:00

      Amerikos pediatrų akademija oficialaus pranešimo metu perspėjo tėvus apie cheminių medžiagų, esančių perdirbtoje mėsoje, bei plastikinių dėžučių žalą. Be to, jie skatino besilaukiančias mamas valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių.

      Akademijai, kuri paskelbė naujas gaires, priklauso apie 67000 pediatrų. Pranešime pabrėžiama, kad chemikalai, kurie yra kai kuriuose maisto produktuose, gali sąveikauti su natūraliais hormonais, slopinti sveiką vystymąsi bei augimą.

      Mokslininkai teigia, jog maistiniai chemikalai kelia kur kas didesnę grėsmę vaisiams, naujagimiams bei vaikams, nes jų metabolinė ir organų sistemos nėra pilnai išsivysčiusios. Nitratai ir nitritai – vieni iš pavojingiausių chemikalų, kurie yra randami maiste. Šie paprastai yra perdirbtos mėsos produktų sudėtyje, įskaitant dešrainius, saliami, kumpį bei daugelį kitų. Prieš keletą metų Pasaulio sveikatos organizacija išleido pranešimą, kuriame šių mėsos produktų žala buvo lyginami su cigarečių žala organizmui. Be šių cheminių medžiagų, randamų mėsos produktuose, plastikinių pakuočių sudėtyje aptinkami ftalatai, kurie yra be galo nuodingi žmogui.

      Rekomendacijos

      Gydytojas Leaonardo Trasande, pagrindinis pranešimo autorius, sakė, „gera naujiena ta, kad yra saugūs ir paprasti žingsniai, kurių galima imtis tam, kad sumažintume chemikalų poveikį.“

      Akademija pateikė rekomendacijas, kuriose siūlo valgyti kuo daugiau šviežių arba šaldytų vaisių ir daržovių, plauti visus nenuluptus maisto produktus, vengti perdirbtos mėsos gaminių, maistui laikyti ar šildyti naudoti ne plastikinius konteinerius bei prieš valgant visada plauti rankas. Plastikiniai indai neturėtų būti naudojami maistui šildyti mikrobangų krosnelėje ar plaunami indaplovėje, pridūrė akademikai; tačiau, jei tik įmanoma, venkite jų.

      Ekspertai taip pat patarė šeimoms tikrinti plastikinės pakuotės perdirbimo kodą. Svarbu vengti plastikinių pakuočių, kurių sudėtyje greičiausiai yra ftalatų, bisfenolių ar stireno. Tai pakuotės su kodu 3,6 arba 7. Pediatrai reikalauja, kad būtų sugriežtintos reguliacijos bei patobulinti testavimo metodai chemikalų, kurie dažnai naudojami kaip maisto priedai: arba tiesiogiai įdėti gaminimo metu, arba netiesiogiai patekę iš pakuočių.

      Laikai keičiasi

      Tai dar vienas pavyzdys, kuris įrodo, kad sąmoningumo didinimas skatina pokyčius. Kai žmonės yra susipažinę su tam tikra problema, tai tik laiko klausimas, kada viskas ims keistis į gerą. Smagu, kad Amerikos pediatrų akademija prisideda prie sąmoningumo kėlimo, juk daugybė tėvų išgirs šią informaciją arba pediatrai jiems ją perduos. Neilgai trukus ši informacija taps gerai žinoma, lygiai taip pat, kaip visi žino, kad rūkymas sukelia vėžį ir mes stebėsime šių produktų vartojimo smukimą.

      Smukimas gali būt toks ryškus, jog tos kompanijos bus priverstos stabdyti perdirbtų mėsos produktų gamybą, nes nebeliks žmonių, kurie jį perka. Plastikinės pakuotės ar chemikalai ateityje gali būti uždrausti naudoti, tereikia didinti sąmoningumo lygį bei kaupti informaciją. Tai greičiausias kelias į geresnį rytojų.

      Įsivaizduokite, jei ant kiekvieno dešrainio pakuotės būtų perspėjimas, jog tai sukelia vėžį. Mes pasielgėme taip su cigaretėmis, tačiau egzistuoja daug kitų kenksmingų medžiagų, ant kurių pakuočių nesipuikuoja perspėjamieji ženklai, dalimi jų mes net maitiname savo vaikus...

      Daug žmonių dar vis nesupranta, koks pavojus gresia vaikams, besimaitinantiems perdirbtais produktais. Tačiau mes turime galią kurti tokį pasaulį, kuriame norime gyvent. Viskas aplink mus keičiasi taip greitai ir tik nuo mūsų priklauso, kur mes pasirinksime leisti pinigus. Jei visi nuspręstume išleisti šiek tiek daugiau pinigų pirkdami sveiką maistą, tai, ateityje jis būtų pigesnis. Mes visi galime prisiimti atsakomybę už savo gyvybę ir būti pokytis, kurį norime matyti. 

      Skaityti komentarus