°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Kaip apsaugoti vaikus nuo pedofilų ir pagrobėjų internete?

      Nuotrauka: Safe child nuotr.

      2019-01-31 08:00:00

      Internetui tapus neatsiejama paauglių ir vaikų gyvenimo dalimi, daugėja šansų susidurti su pedofilais ir vaikų pagrobėjais šioje erdvėje. Vaikai pradeda naudotis kompiuteriais bei internetu būdami vis jaunesnio amžiaus, o tai padaro juos lengvais taikiniais. Prieš atsirandant internetui mobiliuose telefonuose ar viešajam belaidžiui internetui, tėvai galėjo lengvai prižiūrėti savo vaikų internetinę veiklą. 

      Tačiau modernioms technologijoms tobulėjant, vaikų prieiga tampa vis paprastesnė, o saugaus interneto užtikrinimas tampa vis didesnis iššūkis. Galimi tėvų kontrolės funkcijos nustatymai ar filtruojamas turinys, tačiau tai nėra pakankama prevencija norint užtikrinti vaikų saugumą. 

      Interneto saugumo taisyklių nustatymas 

      Nustatyti saugumo taisykles vaikui ir paaugliui yra nepaprastai svarbu. Be abejonės, jie gali bandyti šias taisykles apeiti ar sulaužyti, ypač būdami ne namie, tačiau jų nustatymas padės vaikui suvokti pačių taisyklių svarbą. 

      Pagrindinės saugaus interneto naudojimo taisyklės: 

      1.Niekuomet neatskleisti asmeninės informacijos internete. Tai apima vardą ir pavardę, adresą, telefono numerį, mokymosi vietą, nuotraukas, tvarkaraščius, informaciją apie tėvus ir kt. 

      2.Niekada neprašyti ir nesutikti susitikti su nepažįstamuoju iš interneto, net ir viešose vietose. 

      3.Apriboti bendravimą internete – bendrauti tik su artimais draugais, kuriuos pažįsta, tėvais ir šeima. 

      4.Naudotis internetu tik tėvų prižiūrimose erdvėse, jog jie galėtų prižiūrėti veiklą. 

      5.Informuoti tėvus apie nederamą internetinę veiklą ar kompromituojančius pokalbius. 

      6.Naudotis internetu tik nustatytu laiku, nustatytose vietose ir naršyti tik tėvų patvirtintuose internetiniuose puslapiuose. 

      7.Stenkitės sukurti saugią aplinką šeimoje, jog vaikai niekada nebijotų pirmiausia kreiptis pagalbos pas tėvus. 

      Papildomos taisyklės gali būti pridedamos remiantis konkrečios šeimos pageidavimais ir norais, vaiko amžiumi bei branda ir ankstesne veikla. Peržiūrėkite interneto naudojimosi taisykles kartu su vaiku ir įsitikinkite, jog jie jas žino ir suvokia. Paprašykite, kad jas išvardintų, jei vaikas taisyklių neprisimena arba jas sulaužo, apribokite arba panaikinkite jo prieigą prie interneto. 

      Prižiūrėkite vaikų internetinę veiklą. Vaikai skundžiasi, jog jiems reikalingas asmeninis privatumas arba teigia, jog tėvai negerbia jų privatumo, nes yra nuolat stebimi per petį. Vaikams reikia asmeninio privatumo, tačiau ne visais gyvenimo atvejais. Tėvų pareiga yra domėtis vaikų veikla bei žinoti, su kuo jie bendrauja. Tai nėra asmeninės erdvės pažeidimas ar pasitikėjimo trūkumas, o paprasčiausia saugumo prevencija. 

      • Nustatykite naudojimosi internetu laiką • Patvirtinkite visus internetinius puslapius, pokalbių svetaines. 

      • Prižiūrėkite vaiko ar paauglio „messenger“, „Facebook“ ir kitus socialinių medijų draugus. 

      • Reguliariai kalbėkitės apie vaiko ar paauglio socialinių tinklų draugus, kad žinotumėte, kas jie tokie. 

      • Jei įtariate, jog jūsų vaikui gresia pavojus, perskaitykite jo asmenines žinutes ir elektroninius laiškus, peržiūrėkite interneto naršymo istoriją. Tai yra asmeninės erdvės pažeidimas, tačiau galėtų išsaugoti vaiko gyvybę pavojaus atveju. 

      Labai svarbu, jog vaikas žinotų, kad jūs, tėvai, prižiūrite jo internetinę veiklą ir suvoktų, kodėl tai darote. Kalbėkite su vaiku atvirai, neperžiūrinėkite jo veiklos slapta. Svarbu suprasti, kad visko kontroliuoti neįmanoma, vaikai gaus prieigą prie interneto už namų ribų, tačiau jie nusipelno galimybės sukurti pasitikėjimą. 

      Aptarkite pavojus, tykančius internete 

      Padėkite savo vaikui suprasti tikruosius saugumo internete pavojus, keliamus pedofilų ir grobėjų. Dažnai tėvams sunku aptarinėti tokias problemas su savo vaikais dėl natūralaus instinkto apsaugoti juos nuo bet kokių pavojų, tačiau privalu nevengti kalbėjimo apie gresiančius pavojus, neignoruoti nemalonių temų. Be abejonės, kiek pasakosite savo vaikui priklauso nuo jo amžiaus ir brandos, tačiau nenuvertinkite jų gebėjimo apdoroti informaciją. 

      Nepakanka vaikams pasakyti – „Nesaugu dalintis asmenine informacija su nepažįstamaisiais“ arba „Kartais blogi žmonės nederamai elgiasi su vaikais“. Paaiškinkite, kas yra internetiniai grobėjai, kaip pedofilai suvilioja vaikus ir kaip juos atpažinti internete. 

      Vieno pokalbio neužteks, kad vaikai nuoširdžiai suvoktų šias problemas. Išvystykite informatyvią diskusiją, tačiau pasiruoškite nuoširdžiai vaikams atsakyti į rūpimus klausimus. 

      Kaip pedofilai privilioja vaikus? 

      Pirmiausia ir svarbiausia, jog interneto grobėjai ir pedofilai atkakliai stengiasi įgauti vaiko pasitikėjimą, simpatijas ir suvokimą apie vaikus ir paauglius. Pokalbiai prasideda paprastai, renkama paprasta informacija. Vėliau pokalbiai tampa kur kas labiau asmeniški, vaikas jaučiasi saugus, ima pasitikėti pašnekovu. Grobėjas arba pedofilas greitai sulaukia teigiamo atsako ir kuria pasitikėjimą atskleisdamas savo praeities istoriją per pasakojimus apie savo vaikystę ar dabartinį gyvenimą. 

      Interneto grobėjai ir pedofilai dažnai meluoja apie savo amžių, tačiau kažkuriuo momentu paprastai jie atskleidžia savo amžių vedami kaltės jausmo. Kitu atveju, jie dažnai būna nuoširdūs ir kalba įtikinančiai, kai pasakoja kaip jie jaučiasi, su kokiais sunkumais susiduria ir kaip jaučiasi dėl vaiko. 

      Kad įgautų daugiau pasitikėjimo ir simpatijų, interneto grobėjai ir pedofilai dažnai kreipiasi pagalbos pas vaiką. Jie prašo kažko, kam pagelbėti galėtų tik vaikas. Jie veda pokalbius, kurie padeda atskleisti, kokie vaiko santykiai su tėvais ir bendraamžiais, bando įtikinti vaikus, jog yra reikalingi jų gyvenime ir sukurti artimą ryšį. 

      Kai ryšys tarp grobėjo ir vaiko tampa stiprus, ne retai vaikai sutinka susitikti akis į akį. Ne retai susitikimą inicijuoja pats vaikas arba paauglys, galvodamas jog internete bendrauja su kitu žmogumi. Daugelis interneto grobėjų atrodo patikimi ne tik vaikui, bet ir jo tėvams. Jie yra manipuliacijos ekspertai, tad gali būti praktiškai neįmanoma atpažinti internetinį grobėją arba pedofilą vien iš pokalbių. 

      Pagalba jaunoms aukoms ir jų tėvams 

      Jeigu įtariate, jog jūsų vaikas bendrauja su internetiniu grobėju ar pedofilu, nedelsiant informuokite teisėsaugos instituciją. Panaikinkite vaiko prieigą prie interneto, nutraukite bendravimą su įtariamu asmeniu. Neištrinkite vaiko ir įtariamo nusikaltėlio pokalbių – šios medžiagos prireiks tyrimui. 

      Skaityti komentarus

      VILMA BARTOSEVICIENE 2020 30 04 10:53

      Sveiki. Pedofilai pasieke mano anuka 11 metu internetu. Kur reikia tiksliai pranesti? Zinau faceboke kaip pasivadines asmuo. Jo paskyroje 140 vaiku panasaus amziaus. Siems vaikams tas pat manau yra,ir tevai dar nezino. Nes jie drauguose pas ji.Patarkit,ka daryti?

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      kEMlzpAX 2021 28 12 01:44

      555

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      kEMlzpAX 2022 22 01 12:49

      555

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      Elyja 2023 16 02 07:44

      Mano dukrą tvirkina jos tėvas. Užuovėjos specialistė po tyrimo pateikė išvadą, kad tėvas atliko seksualinio smurto veiksmus prieš dukrą, o ekspertai, deja, išvadoj nurodė, kad dukra negali būti liudytoja, nes motina dėl šeimyninių ryšių daro įtaką vaikui. Tai visos motinos daro įtaką savo vaikams, ar dėl to Lietuvoj vaikai negali būti liudytojais prieš tėvą pedofilą? Tai kaIp apsaugoti dukrą, jei jos parodymai negalimi ikiteisminiame tyrime prieš tėvą? Kas tuomet gali padėti? Kas Lietuvoje dedasi, jei net ekspertų pagalba bandoma nuslėpti pedofilijos atvejus? Gal tai susiję, kad tvirkinto vaiko tėvo motina, ilgametė Konstitucinio teismo darbuotoja?

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai