°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Kodėl gydytojai skatina žmones nepirkti maisto plastikinėse pakuotėse?

      Nuotrauka: The Conversation nuotr.

      2019-07-02 08:00:00

      Dažniausiai rinkdamiesi maistą mes ieškome sveikų produktų, tačiau, ar pagalvojame, jog ne vien tai apsprendžia jo kokybę? Tai priklauso nuo paruošimo būdo ar produkto įpakavimo. Pavyzdžiui, plastikinės pakuotės išpopuliarėjo 1950-aisiais ir, pirmiausia, buvo naudojamos maistui pakuoti. Nuo to laiko tai tapo neatsiejama virtuvės dalis.

      Ilgą laiką nebuvo žinoma, ar plastikinės pakuotės kenkia sveikatai, tačiau dabar tyrėjai pritaria šiai idėjai. Pavyzdžiui, buvo pastebėta, kad ftalatai, cheminė medžiaga, randama plastikinėse pakuotėse,  gali pakelti vaikų (6 – 19 metų amžiaus) kraujospūdį. Tyrime dalyvavo apie 3000 vaikų, o atradimas buvo išspausdintas pediatrijos žurnale.

      „Mes žinome, kad ftalatai, dėl suaktyvinto oksidacinio streso, pažeidžia arterijų sieneles ir taip pat tiesiogiai veikia širdies ląsteles.“, - teigė vyriausiasis tyrėjas Leonardo Trasande iš New York medicinos universiteto. „Mes žinome, kad šie chemikalai patenka į maistą iš plastikinių pakuočių bei pirštinių ir kad jų galima rasti ne tik maisto įpakavimuose. Mes manome, kad tai gali žaloti kardiovaskulinę sistemą, o vaikai ir paaugliai turėtų kaip galėdami labiau vengti šių medžiagų.“

      Įrodymai taip pat rodo, kad karštis veikia plastikines pakuotes, tad plastiko produktai patenka į maistą bei gėrimus. Tiesa ta, kad karštis iki 55 kartų didina chemikalų patekimo į maistą greitį.

      Nacionalinis aplinkos sveikatos institutas net rekomenduoja vartotojams vengti šildyti maistą mikrobangų krosnelėse, kai šie yra plastikinėse pakuotėse, primindami, kad karštis skatina plastiko dalelių patekimą į maistą.

      „Neleiskite, kad pakuotė liestųsi su maistu, kai šildote jį“, - praneša JK vėžio tyrimų centras.

      Iki 2006 metų plastikinės pakuotės JAV buvo gaminamos iš PVC, kuris gaminamas iš vinilo chlorido –kancerogeno. Dabar dauguma gamintojų nebededa ftalatų ir vietoje to renkasi mažo tanko polietileną (LDPE) arba polivinilideno chloridą (PVDC). Visgi, plastikinės pakuotės su LDPE sudėtyje gali būti DEHA, kuris taip gali išbalansuoti endokrininę sistemą ir yra siejamas su krūtų vėžiu ir sumažėjusiu spermatozoidų skaičiumi.

      Svarbu paminėti, kad gamintojai neprivalo rašyti visų plastikinės pakuotės sudedamųjų dalių, todėl gera mintis būtų vengti plastikinių pakuočių.

      „Jei jūs šildote maistą mikrobangų krosnelėje, uždenkite jį su kita lėkšte ar popierinių rankšluosčių be chemikalų“, - pataria Andrea Gore, farmakologijos profesorius iš Austino universiteto JAV, kuris studijavo chemikalų įtaką reprodukcinei sistemai. „Aš maistą šildau tik stikliniuose arba keramikiniuose induose ir nors šaldytuve aš uždengiu maistą plastikiniu dangčiu, tačiau aš visuomet jį nuimu, kai noriu pašildyti maistą mikrobangų krosnelėje.“

      Skaityti komentarus