°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Kinija spartina savo planus okupuoti Taivaną

      Nuotrauka: Sam Yeh/AFP via Getty Images

      2021-04-07 15:00:00

      Taivano Nacionalinės gynybos ministerijos teigimu, Kinijos komunistų partijos (KKP) režimas spartina savo planus okupuoti kaimyninį Taivaną, - vieną Keturių Azijos tigrų, stipriausių regiono ekonomikų greta Honkongo, Pietų Korėjos ir Singapūro. 

      Kovo 26 dieną Kinijos kariniai lėktuvai įskrido į Taivano oro gynybos identifikavimo zoną (ADIZ). Tarp Kinijos lėktuvų buvo keturi branduoliniai bombonešiai, dešimt naikintuvų, du povandeninių laivų naikinimui skirti lėktuvai ir karinių lėktuvų kontrolės mazgas. Tai – didžiausias Kinijos įsiveržimas į Taivano oro erdvę.

      Pekinas spartinti savo planus okupuoti Taivaną pradėjo pernai. 2020 metų sausį buvo perrinkta Taivano prezidentė Tsai Ing-wen, kuri ėmėsi kietos gynybos linijos prieš KKP. Taivanas pagilino savo bendradarbiavimą su JAV, kurios palaiko Taivano norą išvengti Kinijos okupacijos.

      KKP į Taivaną žvelgia kaip į savo teritoriją. Taivanas (Kinijos Respublika) tapo nepriklausomu, kai 1911 metais nuvertė Kinijos Cingų dinastijos imperatorių.

      Pernai Kinijos kariniai lėktuvai apie 380 kartų pažeidė ADIZ, - tai didžiausias tokių pažeidimų skaičius nuo 1996-ųjų. Šiemet Kinija į ADIZ beveik kasdien siunčia savo lėktuvus.

      Balandžio 1 dieną Pekinas šnipinėjimo tikslais į Taivano Dongšos salą pasiuntė dronus. KKP, be karinių veiksmų, sugriežtino ir retoriką Taivano atžvilgiu: ne kartą pasisakyta, kad „visa tai yra mūsų“.

      Manoma, kad Kinija gali bandyti okupuoti Taivaną vandeniu ir oru per artimiausius trejus metus. Anksčiau ekspertai teigė, kad tai gali įvykti ne anksčiau nei po šešerių metų.

      Kinijai Taivanas pirmiausia reikalingas dėl galingos jo puslaidininkių pramonės. Taivano puslaidininkių gamybos kompanija TMSC yra didžiausia pasaulyje. Komunistinė Kinija dabar yra priklausoma nuo užsienyje gaminamų puslaidininkių, kurie naudojami visoje šiuolaikinėje technikoje nuo mobiliųjų telefonų iki raketų. Pernai 18 proc. Kinijos importo už 380 mlrd. dolerių sudarė užsienyje gaminti puslaidininkiai. Po JAV prezidento Donaldo Trumpo Kinijai įvestų sankcijų, Kinijos korporacijos „Huawei“ ir puslaidininkių gamybos kompanijos SMIC veikla buvo apribota. 

      Šaltinis


      Skaityti komentarus