°C
      2024 04 27 Šeštadienis

      PAR: V. Putinas nedalyvaus BRICS aukščiausiojo lygio susitikime

      Nuotrauka: Sputnik nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2023-07-20 09:00:00

      Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nedalyvaus rugpjūtį Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vyksiančiame ekonominio bloko BRICS aukščiausiojo lygio susitikime, trečiadienį nurodė derybų šeimininkės prezidentūra. 

      Taip užbaigiamos kelis mėnesius trukusios spekuliacijos dėl galimo V. Putino dalyvavimo šiame susitikime.

      „Abipusiu susitarimu Rusijos Federacijos Prezidentas Vladimiras Putinas nedalyvaus aukščiausiojo lygio susitikime, tačiau Rusijos Federacijai atstovaus užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas“, – pareiškime sakė PAR prezidento Cyrilo Ramaphosos (Sirilo Ramafosos) atstovas spaudai Vincentas Magwenya (Vinsentas Magvenija).

      Sprendimas priimtas po konsultacijų, kurias prezidentas surengė pastaraisiais mėnesiais, o vėliausia iš jų įvyko praėjusį vakarą, sakė atstovas.

      Rusijos vadovui išduotas Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) arešto orderis, kurį Pretorija, kaip teismo narė, turėtų įgyvendinti, jei jis atvyktų į šalį.

      PAR šiuo metu pirmininkauja BRICS grupei, kuriai taip pat priklauso Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija ir kuri save laiko atsvara Vakarų ekonominiam dominavimui.

      V. Putinas buvo oficialiai pakviestas į rugpjūčio 22–24 dienomis Johanesburge vyksiantį BRICS viršūnių susitikimą, tačiau Pretorija patyrė didelį vidaus ir tarptautinį spaudimą jo nepriimti.

      Visi kitų šalių vadovai dalyvaus, sakė V. Magwenya.

      „Prezidentas Ramaphosa yra įsitikinęs, kad viršūnių susitikimas bus sėkmingas, ir ragina tautą būti svetingiems daugeliui delegatų, kurie atvyks iš įvairių žemyno ir pasaulio dalių“, – sakė V. Magwenya.

      TBT arešto orderį V. Putinui ir jo vaiko teisių komisarei išdavė dėl kaltinimų, kad Rusija neteisėtai deportavo ukrainiečių vaikus.

      Antradienį paskelbtuose teismo dokumentuose C. Ramaphosa rašė, kad V. Putino sulaikymas prilygtų karo Rusijai paskelbimui.

      Šis vertinimas buvo pateiktas rašytiniame pasižadėjime, atsakant į didžiausios šalies opozicinės partijos – Demokratinio aljanso (DA) – prašymą, kuriuo siekiama priversti vyriausybę Kremliaus vadovo apsilankymo atveju jį suimti ir perduoti Hagos teismui.

      Nešališka

      Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas buvo paklaustas, ar abiejų šalių derybose buvo vartojama formuluotė „karas“

      „Ne, taip neatrodė“, – pasakė jis.

      „Šiame pasaulyje visiems visiškai aišku, ką reikštų bandymas kėsintis į Rusijos valstybės vadovą“, – pridūrė D. Peskovas.

      „Todėl nereikia niekam nieko aiškinti“, – pridūrė D. Peskovas.

      Pietų Afrika ragino padaryti išimtį iš TBT taisyklių, remdamasi tuo, kad areštas gali kelti grėsmę valstybės saugumui, taikai ir tvarkai.

      Pretorija jau seniai teigia norinti išlikti nešališka karo Ukrainoje atžvilgiu, tačiau kritikai ją kaltina palankumu Maskvai.

      Kai kurie nuogąstavo, kad V. Putino vizitas galėjo būti suprastas kaip paramos Rusijai ženklas ir pakenkti stipriems Pietų Afrikos ekonominiams ir prekybos santykiams su Jungtinėmis Valstijomis ir Europa.

      Prekyba su Rusija yra daug mažesnė, tačiau jų ryšiai tęsiasi jau kelis dešimtmečius, kai Kremlius rėmė valdančiąją Afrikos nacionalinio kongreso partiją kovoje prieš apartheidą.

      PAR viceprezidentas Paulas Mashatile (Polas Mašatilė) neseniai duotuose interviu vietos žiniasklaidai teigė, kad vyriausybė bandė įtikinti V. Putiną neatvykti.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus