°C
   2021 10 28 Ketvirtadienis

   Britų dienraštis „The Telegraph“: ES pralaimės karą su Lenkija

   Nuotrauka: Reuters

   2021-10-13 13:00:00

   Britų dienraštis „The Telegraph“ neabejoja, kad dėl įstatymų viršenybės su Europos Sąjunga susikovusi Lenkija paseks Jungtinės Karalystės pavyzdžiu, tad įvyks ir „Polexit“. Viena sėkmingiausių ekonomikų pasaulyje Lenkija, mano britai, yra pakankamai stipri, kad galvotų savo galva. 

   Lenkija nuolat pažeidinėja ES įstatymus, linksta į dešinįjį populizmą ir neklauso Briuselio klubo taisyklių. Tačiau to, kas spalio 7 dieną įvyko Lenkijoje, ES dar nebuvo: Lenkijos Konstitucinis teismas savo sprendimu nutarė, kad Lenkijos įstatymai yra aukščiau nei ES primetami teisės aktai.

   Pasigirdo grasinimai iš Lenkijos atimti ES paramą ir taip ją nubausti, tačiau taip pasielgęs Briuselis pats pralaimėtų. Kodėl? Sukurtų naują krizę daugybę problemų turinčioje ES, be to, labai sustiprintų lenkų nacionalistus. Galiausiai, Lenkijos ekonomika yra geroje padėtyje. Nors iki „Polexit“ dar toli, tačiau šis teisinis sprendimas – labai svarbus. Iki jo Lenkija su ES kelerius metus aiškinosi, kas teisesnė.

   Eurokomisaro Didier Reynderso teigimu, Lenkija gali netekti 121 milijardų eurų iš regioninių fondų bei dar 36 milijardų eurų iš koronaviruso fondo.

   Lenkijos visuomenė – katalikiška, konservatyvi, nemaža jos dalis nepalaiko LGBT bei abortų, be to, šalis neįsivedė euro ir puikiai daugybę metų gyvena su zlotu. Vis dėlto augant turtui, Lenkija gali tapti liberalesne, kaip tai nutiko su Airija iki 1980-ųjų.

   Nepaisant to, ES smarkiai pervertina savo finansinių grasinimų reikšmę. Lenkijos ekonomika auga, nes joje – nedideli mokesčiai, laisva rinka, kurią menka tereguliuoja vyriausybė, taip pat darbštūs ir jauni gyventojai. Lenkija neturi tokių didelių skolų kaip nemaža dalis Europos valstybių. Šios šalies BVP viršija 600 milijardų eurų. O ir pačiai Lenkijai nėra ko skubėti palikti ES: ekonomikai tik į naudą turėti plačią ES rinką.

   Jei ES nori toliau peštis, šiame kare ji pralaimės ir praras Lenkiją. 

   Šaltinis 

   Skaityti komentarus