°C
   2024 04 25 Ketvirtadienis

   Algimantas Rusteika: Aš to dar nepamatysiu

   Nuotrauka: Asmeninio albumo nuotr.

   Autorius: Algimantas Rusteika
   2023-03-20 10:00:00

   Iš 1940 metais buvusios apie 3 mln. Lietuvos buvo gyvuliniais vagonais ištremta ir į gulagus išvežta apie 300 000, t.y. 10 procentų.

   Ukrainoje karas, šluojami nuo žemės paviršiaus miestai, kasdien tūkstančiai žūsta, karo baisybės tapo kasdienybe. Iš 43 milijonų valstybės pabėgo 8 mln.gyventojų, t.y. 18 procentų.

   Lietuvoje taika ir suvereni nepriklausomybė, niekas nežūsta, netremia ir į gulagus neveža, miestai asfaltuojami ir trinkelizuojami, visi tik turtėja ir laimingėja. Iš 1992-siais buvusios 3,7 mln. valstybės liko 2,8 mln.(čia be laikinai atvykusių ukrainiečių), pabėgo beveik milijonas, t.y. 24 procentai.

   Jei kam tai atrodo nedaug, tai pasakysiu, kad tiek panašiai dabar gyvena Vilniuje ir Kaune. Nors iš tikrųjų pabėgo dar daugiau, tik daugybė nedeklaravo savo išvykimo. Kas vyksta, kad nuo taikos, nuo "gerovės valstybės" žmonės bėga labiau, negu nuo baisaus priešo, okupanto ar karo? 

   Taip, dabar gyvename ilgiau, bet ir gimsta mūsų mažiau. Štai pernai mirė 18,4 tūkst. daugiau, negu gimė. Vytautas Abraitis rašo, kad 1991 m. Lietuvoje gimė 51212 kūdikių, 2022 m. - 21449. Beveik 2,4 karto mažiau. Seimo darbo grupė, vadovaujama V.Džiugelio, ištyrė padėtį ir džiugiai konstatuoja, kad 2045 mūsų liks tik 2 mln.

   Ir džiugiai praneša, kad svarbiausias būdas problemai spręsti yra didinti imigraciją. Teiks pasiūlymus Vyriausybei ir ta rudenį galimai priims reikiamus sprendimus. Ir po poros-trejeto penkmečių Vilniaus dangų galimai ims remti minaretai.

   Bet yra ir įdomybių. Štai, pastaraisiais metais labai daug, tiesiog banga užsieniečių kreipiasi su prašymais atkurti Lietuvos pilietybę. Migracijos departamento metraščiai pateikia konkrečius duomenis nuo 2016 metų. Ką matome, gal čia ir yra grįžimas į valstybę?

   Ne, čia tik grįžimas į pilietybę. Iš 2016-2022 metais pilietybę atkūrusių 17646 asmenų 14911 arba 84,5 proc. yra iš tradicinių litvakų emigracijos vietų: Izraelio, Pietų Afrikos Respublikos, JAV, Kanados, Brazilijos, Argentinos, Australijos, Urugvajaus.

   Tai tiesiog juridinės teisės į buvusius ir būsimus turto grąžinimus užsitikrinimas. Šie piliečiai niekur nesirengia grįžti ir negrįš. Jiems dviguba pilietybė jau dabar įteisinta ir Lietuvos valstybė laiko juos tik Lietuvos piliečiais, nors jie kitos valstybės pilietybės neatsisakė. Nuo to Lietuvoj gyvenančių nei kiek nepadaugės.

   O gal ukrainiečiai išgelbės, kurių dabar jau turim atvykusių apie 75 tūkstančius? Ne, tai juk ne tas skaičius, kuris keičia esmę, o ir didelė dalis jų karui pasibaigus sugrįš į savo šalį.

   Bukalaurai? Baikit, jei įdiegs taip trokštamas partnerystes, santuokas ir daugybines lytis, tai didžiuliu mastu dar labiau sumažins gimstamumą ir tik paspartins asimiliacijos ir nykimo procesus.

   Tai gal valstybė, juk dabar rengiama "Lietuvos strategija 2050"? Atsiverskite ją, ir nerasite nieko apie tautos, jos kalbos ir kultūros, prigimtinės šeimos išsaugojimą. Ir bemat paskęsite tuščiuose pliurpaluose apie atvirumą pasauliui ir demokratiją, žaliuosius kursus ir darnų tvarumą.

   Tai Lietuvos ištirpimo globaliame buljone strategija, kuri bus baigta, priimta ir vykdoma. Ir nekalbėkit čia man, kad esu pesimistas ar kad nepasiūlau paprasto, primityvaus recepto, kaip nieko nedarant ir nei piršto nepakrutinus to išvengti.

   Tiesiog gatvėj ar darbe, su draugais ar šeimoj pabandykit užvesti šią temą. Ir asmeniškai įsitikinsit, kad tai praktiškai niekam neįdomu. Ir kol taip bus - taip ir bus. Būna tautų, kurios palieka tik teritorijos pavadinimą.

   Skaityti komentarus