°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Vandens mikrolašeliai spontaniškai virsta vandenilio peroksidu

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-08-28 08:00:00

      Vanduo yra visur, tačiau kaip tik todėl jis slepia daug paslapčių. Stanfordo mokslininkai neseniai pranešė, jog mikroskopiniai vandens lašeliai spontaniškai virsta vandenilio peroksidu. 

      Šis atradimas galėtų padėti rasti geresnį būdą, kaip išgauti molekulę, plačiai naudojamą balikluose ar dezinfekcinėse priemonėse, teigė profesorius Richard Zare. 

      “Vanduo yra viena iš labiausiai paplitusių medžiagų ir ji yra tyrinėjama metai iš metų, tad atrodytų, kad nieko naujo apie ją sužinoti nebeįmanoma. Tačiau štai dar vienas siurprizas”,- sakė Richard Zare, kuris taip pat yra Stanfordo Bio-X narys. 

      R. Zare šį atradimą padarė netikėtai, kai laboratorijoje bandė rasti efektyvesnį aukso nanostruktūrų kūrimo metodą. Šioms struktūroms gaminti, komanda pridėjo papildomų molekulių, vadinamų reduktoriais. Testuojant vieną iš metodų, R. Zare pasiūlė pašalinti reduktorių ir pažiūrėti ar įmanoma sukurti aukso nanostruktūras be jo. Teoriškai tai turėjo būti neįmanoma, bet tai suveikė, o tai reiškė, kad egzistuoja dar viena vandens savybė, kuri dar nebuvo atrasta. 

      Komandai galiausiai pavyko prisikasti prie molekulės, vadinamos hidroksilu - vienas vandenilio atomas, susijungęs su deguonies atomu - kuri taip pat gali atlikti reduktoriaus funkciją. Šis atradimas privertė tuometinę paskutinio kurso studentę, Katherine Walker, susimąstyti, ar vandenyje nėra vandenilio peroksido - molekulių, sudarytų iš dviejų vandenilio ir dviejų deguonies molekulių. 

      Tam kad išsiaiškintų, R. Zare, K. Walker, Jae Kyoo ir jų kolegos atliko keletą testų. Vienam jų vandenio mikrolašeliai buvo užlašinti ant paviršiaus, kuris tampa mėlynu, jei sudėtyje yra peroksido - ir jis pamėlynavo. Papildomi testai patvirtino, kad vandens mikrolašeliai spontaniškai formuoja vandenilio hidroksidą, kad mažesni mikrolašeliai suformuoja didesnę peroksido koncentraciją ir kad vandenilio peroksidas niekur nedingo, kai vandens mikrolašeliai buvo sujungti. 

      Mokslininkai bandė atrasti tiksliausią paaiškinimą, kol galiausiai nutarė, kad stiprus elektrinis laukas verčia hidroksilio molekules jungtis į vandenilio peroksidą. 

      Nors atradimas kol kas tėra patenkinto smalsumo rezultatas, tačiau R. Zare sakė, jog tai gali lemti rimtas praktines pasekmes. Vandenilio peroksidas yra svarbus komercinis ir pramoninis chemikalas, dažnai išgaunamas ne ekologiškais metodais. Naujas atradimas galėtų patobulinti išgavimo metodus bei palengvinti paviršių dezinfekciją - paprasčiausiai užpurškiant vandens mikrolašelių. 

      “Aš manau, tai galėtų būti pats svarbiausias darbas, kurį kada nors esu padaręs”,- teigė R. Zare. 

      Skaityti komentarus