°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Tyrimas: „Roundup” pesticidų sudėtyje esantis chemikalas didina riziką sirgti vėžiu

      Nuotrauka: liberty nuotr.

      2019-10-11 08:00:00

      Glifosatas - dažniausiai pasaulyje naudojamas, plataus veikimo spektro herbicidas ir pagrindinė “Roundup” pesticidų sudedamoji dalis, didina riziką sirgti tam tikrais vėžiais net iki 40proc., teigia naujai Vašingtono universitete atliktas tyrimas. 

      Įvairios apžvalgos ir tarptautiniai patikrinimai padarydavo skirtingas išvadas dėl glifosato poveikio sveikatai. 

      Tyrėjų grupė atnaujino meta analizės - gili egzistuojančios literatūros apžvalga - duomenis ir susikoncentravo ties daugiausiai šią medžiagą naudonačiomis grupėmis. Jie rado, jog ryšys tarp glifosato ir ne Hodžkino limfomos yra stipresnis nei buvo manoma anksčiau. 

      Jų atradimas buvo paskelbtas šio mėnesio “Mutacijų tyrimai/apžvalgos” internetiniame žurnale. 

      “Mūsų analizė pasistengė pateikti tiksliausią atsakymą į klausimą, ar glifosatas yra karcinogeniškas”, - sakė vyresnysis tyrimo autorius  Lianne Sheppard, Vašingtono universiteto profesorius. “Tyrimo rezultatai rodo, kad yra.” 

      Išanalizavus epidemiologinius tyrimus, paskelbtus nuo 2001 iki 2018 m., komanda nustatė, kad glifosato poveikis gali padidinti ne Hodžkino limfomos pasireiškimo riziką net 41 proc. Autoriai daugiausia dėmesio skyrė epidemiologiniams žmonių tyrimams, tačiau taip pat įtraukė duomenis iš tyrimų su laboratoriniais gyvūnais.

      „Šis tyrimas pateikia naujausią glifosato ir jo ryšio su ne Hodžkino limfoma analizę, apimantis 2018 m. tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 54 000 žmonių, kurie dirba kaip licencijuoti pesticidų purškėjai“, - teigė Vašingtono universiteto doktorantė Rachel Shaffer, tyrimo bendraautorė.

      „Šios išvados koreliuoja su ankstesniu Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros vertinimu, kuriame 2015 m. glifosatas buvo klasifikuojamas kaip„ galimas kancerogenas“, - teigė R. Shaffer.

      Pirmą kartą glifosatas kaip herbicidas buvo pristatytas 1974 m. Jo panaudojimas žemės ūkio pramonėje labai išaugo, ypač 2000-ųjų viduryje, kai išpopuliarėjo nauja žemdirbystės praktika, kai herbicidai glifosato pagrindu buvo purškiami ant pasėlių prieš derliaus nuėmimą. Dėl to dabar pasėliuose gali būti daugiau glifosato likučių.

      Tyrėjai sako, kad reikia daugiau tyrimų, siekiant įvertinti šios žemdirbystės praktikos padarinius, kurie gali ne visiškai atsispindėti egzistuojančių tyrimų rezultatuose. 

      Bendraautoriai - Luoping Zhang ir Iemaan Rana iš Kalifornijos universiteto, Berklio aplinkos sveikatos mokslų skyriaus ir Emanuela Taioli iš Icahn medicinos mokyklos prie Sinajaus kalno Niujorke.

      Tyrimą rėmė Nacionaliniai aplinkos sveikatos mokslų institutų apdovanojimai T32ES015459 bei buvo skirta Vašingtono universiteto išėjusių į pensiją draugijos senėjimo stipendija.

      Skaityti komentarus