°C
      2024 04 23 Antradienis

      Organų transplantacija: mokslininkai sukūrė pirmąjį žmogaus-beždžionės embrioną

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-08-07 08:00:00

      Mokslininkai sėkmingai sukūrė pirmą pasaulyje žmogaus - beždžionės embrioną taip pastatydami pamatą organų transplantacijai, naudojant gyvūnus. Eksperimentas buvo vykdomas Kinijoje tam, kad būtų išvengta teismų. 

      Mokslininkai iš Salk instituto JAV bei Murkla katalikiško universiteto Ispanijoje genetiškai modifikavo beždžionės embrioną tam, kad deaktyvuotų specifinius genus, atsakingus už organų formavimąsi. Tyrėjai tuomet į embrioną sušvirkštė žmogaus kamieninių ląstelių. Jei embrionas būtų paliktas dalintis, jis taptų beždžione su žmogaus organais. Tačiau vadovaujantis etikos taisyklėmis, mokslininkai sustabdė procesą dar prieš susiformuojant nervų sistemai. Komanda vis tiek turėjo skristi į Kiniją, kad galėtų atlikti šią procedūrą, kitu atveju tai pažeistų Ispanijos įstatymus. 

      Estrella Núñez, kuri prisidėjo prie projekto, sakė: “rezultatai žada daug”, pareikšdama, kad eksperimentas buvo būtinas - tai pirmas žingsnis link žmogaus organų auginimo gyvūnuose, kurie galėtų būti naudojami transplantacijai. 

      Mokslininkų komanda, kuriai vadovavo Juan Carlos Izpisúa, panašų eksperimentą atliko 2017 metais, naudodami žmogaus ir kiaulės chimeras. Visgi, žmogaus ląstelės nesugebėjo įsitvirtinti kiaulės embrione. Grupė taip pat sėkmingai sukūrė hibridą iš dviejų glaudžiai susijusių rūšių - žiurkės ir pelės. 

      Kinija tapo genų inžinerijos meka. Kinijos mokslininkas 2018 metų lapkritį pranešė, kad jis ir jo komanda redagavo dvynių kūdikių CCR5 geną tam, kad jie būtų atsparūs ŽIV infekcijai. Šis mokslininkų proveržis gali būti skaudus; ekspertai mano, jog procedūra gali lemti ankstesnę dvynių mirtį. 

      Kinijos ir JAV mokslininkai, naujo eksperimento metu, susivienijo tam, kad modifikuotų11 beždžionių genus ir jos įgautų smegenis, panašias į žmogaus. 

      Skaityti komentarus