°C
   2021 05 11 Antradienis

   Mokslininams pavyko žiurkėms įsodinti žmonių kepenis

   Nuotrauka: UPMC nuotr.

   2020-06-13 19:00:00

   Mokslininkai neseniai atiko bandymą, kurio metu jiems pavyko užauginti miniatiūrines žmogaus kepenis ir jas įsodinti žiurkėms. Šis bandymas - tai tik mažas žingsnis ateities link, kur visi, laukiantys transplatų, juos gaus.

   Pitsburgo univiversiteto mokslininkai kepenis išaugino iš perprogramuotų žmogaus odos ląstelių. Vos per keletą savaičių jų auginamos kepenys pasiekė brandą ir tapo visiškai aktyvios. Paprastai šis procesas, auginant normalaus dydžio kepenis, užtruktų iki poros metų. Tada. jie subrendusias žmogaus kepenų ląsteles pasėjo ant žiurkės kepenų paviršiaus, kur žmogiškosios ląstelės galėtų naudotis žiurkės kepenų kraujotaka ir taip išgyventi. Pamažu, žmogaus kepenų ląstelės pakeitė žiurkės kepenų ląsteles.

   Šis bandymas buvo atliktas viso su 5 žiurkėmis, ir visų jų kepenys, nors ne idealiai, bet veikė. Praėjus keturioms dienoms po eksperimento pradžios, žiurkės buvo išskrostos. Skrodimo metu buvo pastebėta, jog žiurkėms nepavyko išvengti procedūros komplikacijų, kaip trombozė ir išemija, kas parodo, jog šiam metodui dar toli iki idealumo.

   Vis dėlto, mokslininkai nusiteikę optimistiškai, jie teigia, jog bandymus su žmonėmis naudojant šį metodą galėsime išvysti vos po 10 metų. Anot jų, žvelgiant į ateitį, šis metodas galėtų būti naudojamas gydant totalinį kepenų nepakankamumą, taip išvengiant ilgų eilių transplantacijų sąrašuose bei mirčių nuo lėtinio kepenų nepakankamumo.

   „Manau, jog tai labai svarbus žingsnis mūsų tyrimuose, nes dabar žinome - jog šis metodas išties įmanomas,- teigė Pitsburgo universiteto patologas Alejandro Soto-Gutierrez. „Mes galime pagaminti visą organą, vos iš vienos odos ląstelės“,- pridūrė jis.

   „Tolimoje ateityje, manau, šiuo metodu galėsime gaminti organus ir todėl mums nebereikės donorų, bet kol kas, šį metodą galėsime naudoti kaip gydymą, taip prailginant pažeistų organų gyvybingumą. Pavyzdžiui, sergant ūminiu kepenų nepakankamumu, tau gali pakakti trumpalaikės „pagalbos“ tavo sužeistoms kepenims, bet davus joms laiko, jog gali susigrąžinti funkciją ir tada pacientui nebereikės transplanto“,- teigė A. Soto-Gutierrez.

   Organų transplantacija yra išties opi problema, nes organų paklausa visada yra žymiai didesnė už pasiūlą. Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje kepenų transplanto laukia 82 žmonės, o transplantacijos kaina Lietuvos vyriausybei gali atsieiti ženkliai virš 50 tūkst. eurų.

   Skaityti komentarus