°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Kaip gydytis peršalus?

      Nuotrauka: Pixabay

      2018-02-10 20:02:00

      Preparatus nuo peršalimo gali sudaryti dekongestantai, skausmą malšinančios , prieš alerginės ir kosulį slopinančios medžiagos

      Žiema jau link pabaigos, bet... Jūsų nosis užgulusi ir jaučiate, kad peršalote, todėl skubate į vaistinę vaistų nuo peršalimo. Šių preparatų tiek daug, jog sunku išsirinkti tinkamiausią, o daugelį jų sudaro ne viena veiklioji medžiaga. Tačiau ar šie vaistai padės , kuris jų yra veiksmingiausias ir kaip jie veikia?

      Atsakymas paprastas: vaistai nuo peršalimo ligos neišgydo. Peršalimas yra sukeliamas virusų, todėl ligos simptomai išnyksta patys jau po kelių dienų. Žinoma, poilsis ir arbatų gėrimas padės pasijusti geriau[1].

      Yra įrodyta, jog preparatai nuo peršalimo gali palengvinti bendrinius simptomus[1] (galvos skausmą, kosulį, užgulusią nosį), bet ne visiems žmonėms jie veikia vienodai gerai. Verta prisiminti ir tai, jog  šie vaistai ligos neišgydys, todėl prieš geriant tabletę svarbu pagalvoti, ar jos nešama nauda atsveria nepageidaujamą poveikį ir kainą.

      Preparatus nuo peršalimo  gali sudaryti dekongestantai, skausmą malšinančios, priešalerginės ir kosulį slopinančios medžiagos. Be to, vaistai, skirti gerti dienos metu, savo sudėtimi skiriasi nuo tų, kurie skiriami nakčiai.

      Dekongestantai (preparatai užgulusiai nosiai) tokie kaip fenilefrinas ar pseudoefrinas gali palengvinti kvėpavimą pro nosį[2]. Šios medžiagos sutraukia kraujagysles, todėl mažėja kraujotaka nosyje ir patinimas atslūgsta. Sisteminiai dekongestantai  veikia visą organizmą, tad prieš vartojant  vertėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, ypač jei jūsų kraujospūdis yra padidėjęs arba rinktis vietinio poveikio vaistus (purškalus nosiai).

      Dažniausia skausmą mažinanti medžiaga – paracetamolis, kuris taip pat gali įeiti į vaistų nuo sąnarių, galvos, nugaros ar mėnesinių skausmų sudėtį, tad prieš išgeriant tabletę nuo skausmo vertėtų pasidomėti jos sudėtimi tam, kad neviršytumėte rekomenduojamos paracetamolio paros dozės[3].

      Alerginius simptomus (čiaudulį) slopina chlorfeniraminas bei doksilaminas, kurie blokuoja histamino poveikį organizme. Antihistamininės medžiagos turi ir nepageidaujamą poveikį: sukelia mieguistumą, todėl dažniausiai įeina į nakčiai skirtų vaistų nuo peršalimo sudėtį[4].

      Dar viena preparatų nuo peršalimo sudedamoji dalis yra kosulį slopinančios medžiagos, pavyzdžiui, dekstrometorfanas. Jos lengvina sauso kosulio sukeltus simptomus, veikdamos kosulio centrą pailgosiose smegenyse[5]. Vertėtų vengti vaistų, kurių sudėtyje yra kosulį slopinančių medžiagų, jei  jūsų kosulys yra produktyvus (drėgnas).

      Taigi, kuris vaistas nuo peršalimo jums tiktų labiausiai? Prieš įsigydami pasvarstykite, ar simptomai jums sukelia didelį diskomfortą ir norite jį nuslopinti tuoj pat. Jei atsakymas teigiamas, tuomet svarbu tiksliai žinoti savo simptomus tam, kad nepirktumėte preparato su nereikalingomis medžiagomis ir  sumažintumėte nepageidaujamų poveikių pasireiškimą. Taip pat nerekomenduojama vienu metu vartoti daugiau negu vieno vaisto, slopinančio tuos pačius simptomus, nepasitarus su gydytoju ar vaistininku.

       

      1.Simasek, M., & Blandino, D. A. (2007). Treatment of the common cold. American family physician75(4).

      2.Eccles R, Jawad MS, Jawad SS, Angello JT, Druce HM. Efficacy and safety of single and multiple doses of pseudoephedrine in the treatment of nasal congestion associated with common cold. Am J Rhinol. 2005;19:25–31.

      3. Heard KJ (July 2008). "Acetylcysteine for Acetaminophen Poisoning". The New England Journal of Medicine. 359 (3): 285–92

      4. Sutter AI, Lemiengre M, Campbell H, Mackinnon HF. Antihistamines for the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2003;(3):CD001267.

      5. Grattan, T.J. et al. (1995) The effect of inhaled and oral dextromethorphan on citric acid induced cough in man. Br. J. Clin. Pharmacol. 39, 261–263

      Skaityti komentarus