°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Izoliacija dėl epidemijos mokslininkams padeda geriau suprasti žemėje vykstančius procesus

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2020-04-17 08:00:00

      Izoliacijos, sienų uždarymas, žymus eismo sumažėjimas tiek ore tiek ant žemes ir kiti panašus veiksniai, kurie sumažino mūsų aktyvumą ir gyvenimo greitį, yra labai palankūs seismologams, tiriantiems planetą.

      Dėl „Covid-19“ izoliacijų bei įvairių draudimų ir apribojimų staigus žmonių veiklos, įskaitant transportą, statybos darbus ir pramoninius įrenginius, sumažėjimas kartu smarkiai paveikė ir tai, ką mokslininkai vadina „foniniu seisminiu triukšmu“ - energijos virpesius Žemės plutoje. Tai leidžia mokslininkams susidaryti išsamesnį vaizdą, kaip veikia Žemės pluta.

      Seismologas Thomas Lecocqas, dirbantis observatorijoje Briuselyje, nustatė, kad planetos plutos virpesiai sumažėjo būtent nuo tada, kai Belgija kovo 18 d. paskelbė izoliaciją. „Poslinkis buvo beveik iš karto - vidurnaktį, pirmąjį visiškos izoliacijos dieną, seisminis triukšmas buvo pastebimai sumažėjęs, o kitos dienos vidurdienį jis sumažėjo po paskutinio aktyvaus skubėjimo į prekybos centrus“, - teigė Lecocq.

      Uždarymas suteikė galimybę Lecocq ir kitiems geomokslininkams lengviau aptikti mažesnius Žemės drebėjimus, posūkiu, poslinkius ir subtilesnius vulkaninio aktyvumo skirtumus. „Paprastai tokius pokyčius galima stebėti tik kai per Kalėdas trumpam sustoja miestas arba užgriūva sniegas.“

      Šiuo metu Lecocq bendradarbiauja su daugiau nei 30 geomokslininkų visame pasaulyje, pradedant LA ir Niujorku, baigiant Meksika ir Japonija dėl tikslo surinkti kuo daugiau informacijos apie šiuo metu vykstančius seisminius pakitimus ir poveikį.

       „Visame pasaulyje sumažėjus aplinkos taršai, atsižvelgiant į triukšmo virpesius, bus aiškiau parašyta tikroji Žemės seisminė veikla, o seismologai visur mato tą patį modelį, be to, piliečių seismologijos tinklai rodo panašius rezultatus“, - teigė jis.

      Panašūs modeliai buvo pastebėti Jungtinėje Karalystėje. Paula Koelemeijer, Londono universiteto Karališkojo Holloway universiteto seismologė, pastebėjo reikšmingą seisminio triukšmo sumažėjimą, naudodama nedidelį piliečių mokslo seismologijos prietaisą, vadinamą „Raspberry Shake“, kurį ji sumontavo savo Londono gyvenamajame kambaryje.

      „Nuo karantino pradžios ir užsidarymo kovo 23 d. matėme, kad bendras seisminis aktyvumas sumažėjo 20 procentų“, - sakė ji „Positive News“. „Nors judrūs miestai yra daug tylesni, tai yra gera proga įvertinti seisminį foninį aktyvumą; duomenys bus tikslesni esant mažesniam signalo ir triukšmo santykiui. “

      Koelemeijeriui ši įžvalga yra galimybė „Covid-19“ pandemijos akivaizdoje rasti naudos: „Šį lemiamą laiką galime panaudoti norėdami surinkti daugiau aukštesnės kokybės duomenų ir patobulinti savo vaizdą apie Žemės vidų ir plutą per seisminę tomografiją - tai visada naudinga“.

      Tuo tarpu britų geologijos tarnybos Edinburge seismologas Brianas Baptie apžvelgė seisminių stočių aplink JK duomenis: „Mes matome seisminio triukšmo sumažėjimo efektą, kuris teoriškai reiškia, kad turėtume pastebėti daugiau žemės drebėjimų Jungtinėje Karalystėje, Europoje ir visame pasaulyje. “

      Skaityti komentarus