°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Gyvybė Marse? Naujas daug žadantis Curiosity marsaeigio atradimas!

      Nuotrauka: NASA nuotr.

      2020-03-06 08:00:00

      NASA marsaeigis Curiosity paskutiniuose mėginiuose atrado kai ką įdomaus Marso paviršiuje. Rasti organiniai junginiai kelia teoriją, jog ankstyvos gyvybės formos šiuo metu gali egzistuoti raudonojoje planetoje.

      Automobilio dydžio robotas Marse praleido jau septyneris metus. Per savo gyvavimą marsaeigis atgal parsiuntė galybę naujos informacijos apie šią planetą, gavome pasigrožėti šimtais nuotraukų, iš kurių susidarėme tikslesnį šios atšiaurios vietos vaizdą. Vis dėlto, organinių medžiagų radimas dirvoje - bene svarbiausias Curiosity atradimas.

      Marso dirvoje rasta tiofenų - organinių junginių randamų ir žemėje. Šios medžiagos galime rasti anglyje, naftoje ir, kad ir kaip būtų keista, gurmanų pamėgtuose triufeliuose.

      Naujas tyrimas teigia, jog šių medžiagų radimas Marso dirvoje yra pagrindžiantis teoriją, jog Marse gali egzistuoti ankstyva gyvybė. Tyrimo duomenimis, šios medžiagos sukuriamos biologinių procesų metu, tad jos turėjo iš kažkur atsirasti.

      Vašingtono valstijos mokslininkai taip pat nustatė, jog senovinė bakterija, tariamai egzistavusi prieš tris milijardus metų, kai Marsas buvo šiltesnė ir drėgnesnė planeta, galėjo vykdyti cheminius procesus, kurių eigoje buvo gaminami tiofenai. Taip pat, yra kitų cheminių procesų, kurių metu, tiofenai skaidomi bakterijų ir naudojami kaip energijos šaltinis.

      Visgi, mokslininkai negali atmesti galimybės, jog šios medžiagos Marse nebuvo sukurtos biologinių procesų. Viena iš galimybių yra paaiškinimas, jog organinė medžiaga į Marso paviršių galėjo atkeliauti autostopu - ant pro šalį skridusio meteoro.

       „Mes atradome keletą biologinių kelių, kuriais tiofenų gamyba atrodo labiau tikėtina, nei cheminiu keliu, bet mums reikia daugiau įrodymų“, - teigė astrobiologas Dirk Schulze-Makuch. „Jei randame tiofenus žemėje, mes automatiškai galvojame jog jie - organinės kilmės. Žinoma, Marse kitos taisyklės, ir norint įrodyti, jog šios medžiagos organinės kilmės, mums reikės rimtai padirbėti.“

      Tikimasi, jog daugiau įrodymų bus galima surasti naujajam, Rosalind Franklin marsaeigiui nusileidus Marse. Mobilioji mokslinė laboratorija į kosmosą bus pakelta dar šių metų liepą, o jos arsenale, naujasis Marso Organinių molekulių analizatorius, dar žinomas kaip MOMA, kuris naujajam Marsaeigiui leis tirti žymiai didesnes molekules.

      Vis dėlto, Schulze-Makuch teigimu, tokio mąsto teorijų įrodymui gali nepakakti ir pažangiausios technikos.

      „Kaip C. Sagan yra pasakęs „išskirtinėms teorijoms reikia išskirtinių įrodymų"... Manau, jog tokios teorijos įrodymui mums prireiks į Marsą nusiųsti tikrus žmones ir jie turės pažiūrėti į mikroskopą ir pamatyti gyvuojančią mikrobiotą".

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus