°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Genetiškai modifikuoti kūdikiai – stambus verslas

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-05-31 08:00:00

      „Genetiškai modifikuoti žmonės“ skamba lyg holivudinio filmo pavadinimas, tačiau tai realybė, kuri šiuo metu yra aktyviai aptarinėjama tarp mokslininkų. Visai neseniai, prisidėdami prie labiausiai kontraversiško dalyko, JAV mokslo ekspertų komanda ištyrė ir suteikė paramą užuomazgoms modifikuoti. Tai reiškia, kad ateityje tėvai galės keisti vaikų genetinį kodą prieš jiems gimstant. Užuomazgų pasirinkimo technologija tai – technologijos, kurios suteikia progą tėvams keisti jų vaikų genetinę sudėtį. Vienas iš šių būdų yra užuomazgų modifikavimas, tai žmonių genetinės inžinerijos įmantresnis pavadinimas. Šis būdas leidžia keisti spermatozoidų ar kiaušialąsčių genus ir tokiu būdu pakeičia visas būsimo embriono ląstelių DNR. Tai reiškia, kad embriono genetiniai pokyčiai paveiks visas būsimas tos šeimos kartas.

      Mokslo ekspertų komanda buvo sudaryta iš dviejų prestižiškiausių mokslo institucijų JAV narių, jos abi siūlė, jog užuomazgų modifikavimo idėja būtų laikomas kaip reali galimybė ateičiai ir nebūtų iš karto atmetama.

      Ši pozicija kardinaliai skyrėsi nuo 2015 metų, gruodį tarptautinėje mokslininkų suvažiavime išsakytos. Tuo metu buvo teigiama, kad būtų  „neatsakinga tęsti“ užuomazgų modifikavimą, nes šią temą gaubia kontraversiškas šydas bei neaišku, ar tai – saugu. Pirmiausia, vertėtų išsiaiškinti pastaruosius dalykus.

      Mokslo ekspertų komanda taip pat rekomendavo, kad ankstyvos vystymosi stadijos embrionų, kiaušinėlių ar spermatozoidų modifikavimas būtų naudojamas tik tuo atveju, kai norima užkirsti kelią sunkioms ligoms ar negalioms atsirasti ir tik tuo atveju, kai pakanka mokslinių įrodymų, jog procedūra yra saugi.

      Dabar pakalbėkime apie kanadiečių ekonomisto, rašytojo bei ekonomikos profesoriaus emerito iš Otavos universiteto bei globalizacijos tyrimų centro direktoriaus Michel Chossudovsky įžvalgas, kurios pateiktos žemiau.

      Praeitą lapkritį He Jiankui, kinų biologijos profesorius iš pietinio mokslo ir technologijų universiteto Šendžene pranešė, kad jis ir jo komanda sukūrė pirmuosius pasaulyje „genetiškai modifikuoti kūdikiai“: dvynukai Lula ir Nana.

      Dr. He Jiankui panaudojo CRISPR technologiją, kad „[tariamai] pakeistų septynių porų embrionų genus ir šie taptų atsparūs ŽIV.“ He Jiankui pristatė pranešimą antrajame žmogaus genomo redagavimo susitikime Honkongo universitete.

      H. Jiankui tvirtina, jog panaudojo CRISP, kad „nežymiai patobulintų žmogaus embriono DNR dirbtinio apvaisinimo metu.“

      Šio eksperimento panaudojimo galimybės yra plačios. Genetiškai modifikuotas žmogus, įskaitant embrionus – yra ateities žmonijos pamatas.

      Tai atveria genetinės inžinerijos, pritaikytos žmonėms, Pandoros skrynią.

      Tai nepaiso „tikros gyvybės reprodukcijos“. Tai gali net sunaikinti žmoniją.

      Eksperimentas kelia svarbius mokslinius ir etinius klausimus. Žmogaus embrionai nėra prekės.

      Kinijos valdžia iš karto ėmė tirti šią bylą, o Dr. He Jiankui 2019 metų sausį  buvo atleistas iš pareigų universitete.

      Įmonių interesai: genų inžinerija – „stambus verslas“

      Nepaisant valdžios reguliacijų bei etinių problemų, genų inžinerija patraukė galingų korporacijų žvilgsnį, kurios nori investuoti į gyvų organizmų genų modifikavimo patentavimą bei vystymą.

      Nors Dr. H. Jiankui universiteto laboratorijoje pradėtas biologijos projektas buvo nutrauktas, tačiau jis vis tiek liko „Direct Genomics Biotechnology“ – genomo sekotyros įmonės , įsikūrusio Šendžene, pirmininku ir pagrindiniu rėmėju. „Direct Genomics Biotechnology“ gavo mažiausiai 43 mln. JAV dolerių iš Kinijos bei kitų užsienio investuotojų:

      „...Tam vadovavo  Šendženo „Cosun Venture Capital Investment Management“, rizikos kapitalo įmonė, kuri priklauso „Coship Electronics ir Chen Libei“, vadovaujanti valstybės remiamai „Fortune Capital“...“

      „Kiti investuotojai, įskaitant „Beijing Xiyi Asset Management“, kuris yra sudaręs tik vieną rizikingo kapitalo sandorį – „Direct Genomics“ – nuo to laiko, kai 2016 metais pasirodė viešuosiuose įrašuose...“

      „2016 metų lapkritį „Direct Genomics“, pasak tianyancha.com, Kinijos informacijos apie įmones duomenų teikėjas, gavo neatskleistą sumą pinigų iš trijų investuotojų – „Beijing Tengye Venture Capital“, „Amer International Group“ ir „Sinotech Genomics““

      Mes kalbame apie „stambų verslą“, kuris kišasi į galimą genetiškai modifikuotų žmonių ar gyvūnų marketingą bei pardavimus. Įsivaizduokite galimus strateginius bei karinius to pritaikymo būdus, nekalbant apie sveikatos paslaugų korporacijų kūrimąsi, kur turtingieji galės susikonstruoti (nusipirkti) milijono dolerių vertės „tobulus kūdikius“.

      Nagrinėjant Kinijos valdžios atliktą tyrimą, į akis krenta tai, kad nėra konkrečių įrodymų, jog šis korporacinio genų modifikavimo projektas baigėsi. Kaip tik atvirkščiai.

      Svarbu paminėti, kad CRISPR-Cas9 genų modifikavimo technologijos, panaudotos H. Jiankui komandos, intelektinės nuosavybės teisės nėra registruotos Kinijoje. Patentas priklauso JAV esančiam subjektui: „The Broad Institute“, Kembridže, Masačusetse.

      „the Broad Institute“ yra tvirtai pasišventęs modifikuoti žmogaus ląstelių genus:

      „Gebėjimas tiksliai modifikuoti gyvų ląstelių genomą būtų didžiulis proveržis gyvybės mokslų tyrimuose, biotechnologijoje ir net tam tikrų ligų gydyme.“

      Nors „The Broad Institute“ priklauso intelektinė technologija, tačiau CRISPR-Cas9 buvo išrastas kinų-amerikiečių mokslininko Dr. Feng Zhang, dirbančio „The Broad“ institute bei Masačusetso technologijų institute (MIT).

      MIT profesorius Feng Zhang, atsakydamas į Dr. H. Jiankui kontraversišką pranešimą, kviečia  „atidėti modifikuotų [žmogaus] embrionų implantaciją... kol mes sukursime saugumo reikalavimus.“

      Šis pareiškimas reprezentuoja „The Broad Institute“ interesus. Pasak Feng Zhang kolegos, profesoriaus David Liu (taip pat „The Broad Institute“ vardu):

      „[Dr. H. Jiankui] pranešė naudoję CRISPR nukleazę tam, kad modifikuotų CCR5 žmogaus embrionuose, ko pasekmė buvo naujos gyvybės... tai rimtas etikos pažeidimas... Svarbiausia, tie modifikuoti kūdikiai buvo sukurti be pilno nepriklausomų mokslo bei etikos ekspertų, tinkamų reguliacinių institucijų bei valdžios organų įsikišimo, o tai kelia siaubą.“

      Šiuos pareiškimus galima vadinti „krokodilo ašaromis“. Veiksmingų vyriausybės reguliavimų nepaisymas reiškia tik vieną:  ilgainiui bus atsisakytos  arba apeitos etinės reguliacijos.

      Potencialiai pavojingos technologijos panaudojimo „atidėjimas“, o ne „panaikinimas“ yra esmė: „Mes turime legalų moratoriumą“, - sakė JAV FDA komisionierius Scott Gottlieb... potencialus pritaikymas irgi yra reliatyviai pavojingas, jei tai pateks į žmogaus, kuris turi piktų kėslų, rankas.“

      Moratoriumas tų, kuriems priklauso CRISPR patentas neužkertą kelio tobulinti ir pelnytis iš žmonių embrionų genetinio modifikavimo. Pinigai yra varomoji jėga. Moratoriumas ilgainiui bus panaikintas. Greičiausiai, didžiausias pavojus gresia kelių milijonų dolerių vertės sumanymui.

      Labiausiai tikėtinas scenarijus, jog dėl CRISPR-Cas9  technologijos intelektinės nuosavybės teisių kovos tiek JAV, tiek Kinija.

      Nors JAV apeliacinis teismas  „The Broad Institute“ suteikė nuosavybės teisės į CRISPR-Cas9 patentą, tačiau mažiau nei prieš 3 mėnesius Dr. H. Jiankui pranešė, kad CRISPR nuosavybė yra ginčytina. Kalifornijos universitetas taip pat įsitraukė į kovą, kovodamas prieš „The Broad Institute“.

      Nota Bene

      Akivaizdu,  Dr. Chossudovsky iškėlė neblogas mintis, bet kas, jeigu tai yra nulemta, jeigu žmonės privalo atrasti tai, kad galėtų prailginti gyvenimo trukmę ir panaikinti kai kurias ligas? Pagrindinė problema čia nėra galimas genų modifikavimas, o korporacijų kišimasis ir noras užvaldyti žmoniją bei pasipelnyti iš to. Nebelieka veikimo dėl kitų.

      Taigi, kalbant apie tokius atradimus ir jų tobulinimą, svarbiausia yra tai, kad žmonija taptų sąmojingesnė ir pasiektų kitą lygį, kurtų tai, kas būtų naudinga visiems ne tam, kad susikrautų turtus, bet iš geros valios. Kaip tik apie tai ir kalbėjo Chossudovsky. 

      Skaityti komentarus