°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Antibiotikai: kodėl nekuriami nauji, o modifikuojami senieji?

      Nuotrauka: Dr Mark Blaskovich

      Autorius: Greta Undžytė
      2018-03-13 13:00:00

      Svarbiausia didėjančio atsparumo antibiotikams priežastis yra netinkamas antibiotikų vartojimas

      Antibiotikams atsparių bakterijų padermių sukeltos infekcijos lemia 700 000 mirčių pasaulyje per metus, tačiau pagal Jungtinės Karalystės vyriausybės pateikiamus duomenis šis skaičius gali išaugti iki 10 milijonų mirčių per metus iki 2050-ųjų metų, dėl didėjančio atsparumo antibakteriniams vaistams.

      Kodėl atsparumas antibiotikams didėja? Svarbiausia priežastis yra netinkamas antibiotikų vartojimas: žmonės gydosi patys, nepasitarę su gydytoju, o juk skirtingas bakterijas veikia skirtingi antibiotikai, todėl gydymas gali būti visiškai neefektyvus; taip pat neretai daroma klaida – ankstyvas gydymo kurso nutraukimas, galvojant, kad išnykus simptomams vaistų galima nebevartoti. Taip organizme lieka bakterijų, kurios įgyja atsparumą ir vėliau tas pats antibiotikas gali būti neveiksmingas.

      Farmacijos įmonės nebeskiria daug dėmesio naujų antibiotikų kūrimui, nes tai brangus, ilgą laiką trunkantis procesas, o ir ne toks pelningas kaip vaistų cholesterolio kiekiui kraujyje ar priešvėžinių vaistų kūrimas.

      Kvinslando Universiteto (Australija) mokslininkai iš Molekulinio Biomokslo Instituto, naudodami „supercharge“ techniką „atgaivino“ vieną iš senųjų antibiotikų, vankomiciną, kuris vis dar plačiai naudojamas gydant ypač pavojingas bakterines infekcijas, tačiau bakterijos įgauna vis didesnį atsparumą šiam vaistui. Tokios infekcijos negali būti sėkmingai gydomos, nes veiksmingesnių rezervinių antibiotikų nėra, dėl to mirčių skaičius didėja. Pasak Dr. Mark Blaskovich, tai ir paskatino jų tyrėjų komandą ieškoti būdų kaip senus antibiotikus vėl paversti veiksmingais.

      Modifikuojant vankomicino prisijungimo prie membranų savybes, kad vaistas selektyviai prisijungtų prie bakterijų membranų, o ne žmogaus ląstelių, gauti nauji vankomicino derivatai, vadinami vankapticinais, kurie galėtų būti naudojami kovai su kai kuriomis iš pačių pavojingiausių bakterijų padermių pasaulyje. Šis atnaujintas antibiotikas turi potencialo gydyti infekcijas sukeltas Meticilinui atsparaus Staphylococcus aureus (MRSA) bei Vankomicinui atsparių Enterokokų (VRE).

      Taigi, daug mokslininkų dirba modifikuodami jau esamų antibakterinių vaistų savybes, o ne kurdami naujus medikamentus. Naudojant šią techniką ateityje, tikimasi ir kitų antibiotikų, o ne vien vankomicino, „atgaivinimo“, taip sulėtinant atsparumo antibiotikams plitimą.

       

      Skaityti komentarus