°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Veiksmingi būdai, galintys padėti išsivaduoti iš nesėkmių ir blogos nuotaikos

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2021-01-15 13:00:00

      „Kas su manimi negerai? Kodėl nuolat nesiseka? Kodėl aš visada taip jaudinuosi?“ - būna laikotarpių, kai mes vėl ir vėl analizuojame, kas yra blogai mūsų gyvenime, bandome kažką keisti ir vis nesėkmingai. Kodėl taip yra? 

      Problema ta, kad bandome susidoroti su bloga nuotaika ir nesėkmėmis ieškodami savo „neteisingumo“ priežasčių: kas su mums negerai? Iš tiesų šis metodas neveikia ir negali mums padėti. Kodėl? 

      Problema ta, kad nuolat kapstydamiesi savo nesėkmėse mes tarsi paskęstame jose ir vis labiau klimpstame į blogą nuotaiką. Tokiu būdu netgi rizikuojame patys prisišaukti depresiją. Tyrimai rodo, kas iš tikrųjų vyksta: nuolatos mąstydami apie nesėkmes ir savo klaidas mažiname gebėjimus spręsti problemas. Įdomų sprendimą pasiūlė psichologas Martinas Seligmanas savo knygoje „Kaip išmokti optimizmo“. Jis sukūrė tokį veiksmų algoritmą.

      1 žingsnis. Stebėkite, ką sakote sau, kai ištinka bėda. Būtina kovoti su pesimistinėmis mintimis.

      2 žingsnis. Atsipalaiduokite nuo blogų minčių, pabandykite galvoti apie ką nors kita. Vienas paprasčiausių, bet efektyviausių būdų nutraukti neigiamų minčių srautą - suploti rankomis ir sušukti „Stop!“.

      3 žingsnis. Paneikite savo pesimistinius paaiškinimus, raskite argumentus, kurie leistų jais suabejoja. Įtikinamiausias būdas užginčyti neigiamus įsitikinimus yra įrodyti, kad jie klaidingi.

      4 žingsnis. Raskite alternatyvą savo pesimistiniam paaiškinimui. Bet kokio įvykio, kuris nutiko jums, priežastis yra ne viena, o kelios. Pesimistai dažniausiai renkasi blogiausią įmanomą variantą. Meskite iššūkį savo pačių įsitikinimams analizuodami visas įmanomas įvykusių problemų priežastis. Jūsų užduotis yra atsisakyti destruktyvių įpročių, mokantis kurti alternatyvas.

      Šis metodas padeda pakeisti mąstymo stilių iš pesimistinio į optimistinį. Tai panašu į greitosios pagalbos automobilį nuo depresijos. Yra dar viena alternatyva, kaip kovoti su bloga nuotaika, pagrįsta sąmoningu mąstymu. Tai labai įdomiai aprašyta Šri B.K.S. Iyengaro knygoje „Jogos medis“. Pažiūrėkime, kas tai yra.

      Mes ne tik galvojame apie dalykus ir reiškinius (kritinis mąstymas). Mes suvokiame tikrovę per jusles (sąmoningas mąstymas). Mes tiesiogiai jaučiame įvairius reiškinius - pavyzdžiui, gėlių kvapą, šaltą vėją, gražų vaizdą ir kt. Iyengaras pateikia įdomų pavyzdį: „Įsivaizduokite, kad matote ką nors gražaus. Tai mato jūsų kūnas ar protas? Kuo matote šį grožį? Akimirką jūs tiesiog stebite. Esate dvasinėje būsenoje (dėmesingumas). Tada jūs sakote: „Aš matau!“ - ir tuo metu tai pervedate į proto (kritinio mąstymo) lygį. Jūs vėl paslėpėte savo esmę savyje ir esate proto lygyje “. Tai yra, mes perėjome nuo sąmoningo mąstymo prie kritinio mąstymo.

      Sąmoningas mąstymas padeda:

      • Nustoti gyventi tik „su galva“ ir išmokti suvokti pasaulį tiesiogiai, nuolat nekomentuojant savo jutimų.
      • Pradėti gyventi čia ir dabar, kiekvieną dabarties akimirką. Kai nustojame kabintis į praeitį ir nerimauti dėl ateities, atrandame daug informacijos šaltinių, nuo kurių kadaise buvome atsiskyrę.
      • Išeiti iš minčių, kurios paneria į depresiją.

      Išmokę sąmoningai mąstyti (tiesiogiai, per jusles, o ne kritiškai, analizuodami), galite atrasti beribes laimės galimybes, kurias mums siūlo gyvenimas. Galėsite gyventi pilniau, nepakliūdami į blogėjančios nuotaikos srautą.

      Kaip matote, viskas priklauso nuo mūsų pačių!

      Skaityti komentarus