°C
   2021 04 13 Antradienis

   Seimo narys Mindaugas Puidokas kreipėsi į VRK: „Referendumas dėl Stambulo konvencijos būtinas“

   Nuotrauka: BNS nuotr.

   Autorius: Dr. Mindaugas Puidokas
   2021-03-04 13:00:00

   Visuomenėje kilę aštrios diskusijos apie Stambulo konvencijos ratifikavimą parodė, kad abi pusės – UŽ ir PRIEŠ - turi savo nuomonę ir labai aktyviai ją gina. Viešoje erdvėje dažnai pasisakoma už tai, kad negalima tokio jautraus klausimo sprendimo palikti 141 Seimo nariui, nes šio dokumento ratifikavimas paliestų Lietuvoje visus – šeimas, vaikus, žodžio laisvę ginančius žmones. Be to, teisininkai pastebi, kad Ratifikuota Konvencija turėtų pirmenybę prieš Lietuvos nacionalinius įstatymus, tame tarpe – LR Konstituciją.  

   Šiandien kreipiausi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) dėl galimybės skelbti referendumą Stambulo konvencijos ratifikavimo klausimu. Tegul mūsų tauta pati nusprendžia – reikia jai šios tarptautinės sutarties ar ne.

   Mūsų Valstybės pagrindinis įstatymas – LR Konstitucija - numato, kad tautos valia gali būti pareikšta organizuojant privalomąjį referendumą.  Sieksiu, kad referendumas dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo būtų paskelbtas ir visi mūsų šalies gyventojai galėtų išreikšti savo nuomonę!

   Šiuo metu Lietuvoje galiojantys įstatymai nurodo, jog tarptautines sutartis, kokia yra Stambulo konvencija, tvirtina Seimas, ir nėra aišku, ar tokiu klausimu galima papildomai rengti referendumą. Lauksiu VRK atsakymo - tuomet bus galima imtis tolesnių veiksmų.

   Mūsų kaimynė Lenkija pradėjo ratifikavimo atšaukimo procedūrą. Šioje šalyje Stambulo konvencija buvo ratifikuota liberalios D.Tusko Vyriausybės ir, kaip paaiškėjo,  sukelia daug teisinio traktavimo problemų. Daugiau nei 300 Europos nevyriausybinių organizacijų argumentuotai kreipėsi į Europos Tarybą, išreikšdamos susirūpinimą dėl neaiškių Stambulo konvencijos nuostatų ir atkreipdamos dėmesį į tai, kad ši konvencija tik klaidina ir skaldo visuomenę.

   Šį kartą neminėsiu argumentų PRIEŠ. Akcentuoju TIK būtinybę išgirsti visus Lietuvos žmones. Tegul tauta, o ne 141 parlamentaras priima sprendimą.

   Be to, būtina atlikti oficialų Stambulo konvencijos vertimą į lietuvių kalbą, kas iki šiol nėra padaryta. Viešoje erdvėje randamas vertimas nėra pilnai tikslus ir gali klaidinti jį skaitančius.

   Kitas klausimas yra susijęs su tokio referendumo organizavimo terminais.  Paprastai referendumai sugretinami su vykstančiais eiliniais rinkimais. Uždaviau VRK klausimą: Jei referendumas bus organizuojamas, ar tai reikš,  kad Stambulo konvencijos svarstymo ir ratifikavimo klausimas Seime turėtų būti sustabdytas? Jei taip, laiko jam pasirengti turės abi pusės.

   Tegul renkasi Lietuvos žmonės – juk Konstituciją keičiančius klausimus BŪTINA spręsti referendumo būdu, o ne įstatymo pataisomis Seime!

   Skaityti komentarus