°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Indre Čeidaitė: „Didžiausią dėmesį stengiuosi skirti darnai bei harmonijai visose gyvenimo srityse“

      Nuotrauka: Asmeninis archyvas

      2018-06-07 19:00:00

      Mintimis dalijasi gamtosaugos specialistė Indrė Čeidaitė.

      Prieš kiek laiko pradėjai maitintis augalinės kilmės mityba? Kas Tave paskatino šiam pokyčiui?

      Nepriskiriu savęs nei vienai mitybos kategorijai. Stengiuosi maitintis intuityviai, pažindama bei suprasdama savo organizmą, jo mažus kaprizus. Nuolat domiuosi ir stengiuosi išbandyti naujus receptus bei produktų derinius. Savo mitybos įpročius derinu kartu su savo vertybėmis bei pasaulėžiūra.

      Kokius patarimus duotum žmogui, norinčiam pereiti prie augalinės mitybos?

      Nebijoti eksperimentuoti, stebėti savo organizmą, nuolat domėtis, skaityti bei pritaikyti tai, kas tinka individualiai. Kiekvienas organizmas yra savitas, kitoks, todėl svarbiausia susidraugauti su savimi.

      Kokios Tavo pagrindinės veiklos gyvenime?

      Šiuo metu daugiausia laiko skiriu aplinkosauginėms veiklomis, stengiuosi į savo gyvenimą įtraukti ir edukacinių veiklų.

      Apie ką kalbėsi Vegfest Lt vasaros festivalio metu?

      Vegfest festivalio metu kalbėsiu apie mūsų kasdienių įpročių bei pasirinkimų įtaką aplinkai, stengiuosi pateikti alternatyvų, kurių pagalba galime keisti savo įpročius ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo. Kiekvienas iš mūsų turi savitą gyvenimo būdą, pasirinkimus bei požiūrį, tad pasistengsiu, jog kiekvienas klausytojas išsineštų ką nors tinkamą jam. Niekada nekritikuoju bei nežeminu tų, kurie gyvena kitaip nei aš, tačiau manau, jog dialogo pagalba galime dalintis skirtingomis idėjomis, kurios kiekvienam gali leisti kitaip pasižiūrėti į gyvenimo būdą.

      Dėl ko žmonėms verta apsilankyti šiame festivalyje?

      Vienas iš svarbiausių dalykų gyvenime yra nuolat mokytis bei stengtis įsileisti naujų idėjų bei vėjų į savo galvą, kuri kartais gali būti labai užsispyrusi. Tad pajausti, pamatyti, paragauti, paklausyti to, ko kasdien nesutinki, manau, yra naudinga kiekvienam.

      Kaip, Tavo nuomone, reikėtų išspręsti plastiko problemą?

      Manau šiai problemai spręsti reikia pasitelkti įvairias priemones, nes tokios aplinkosauginės problemos, kaip tarša plastiko atliekomis, paliečia beveik visas gyvenimo sritis. Vienas iš sprendimo būdų – visuomenės švietimas, dialogas tarp tyrėjų ir visuomenės bei drąsūs, tačiau apgalvoti sprendimai. Labai svarbu atsisakyti perteklinių, kasdien susidarančių plastiko atliekų. Kitose srityje, pavyzdžiui medicinoje ar pramonėje, reikia ieškoti alternatyvų bei naujų idėjų kuo pakeisti ar kitaip sumažinti plastiko atliekas.

      Kokia veikla užsiima Lietuvos gamtos fondas?

      Lietuvos gamtos fondas  – visuomeninė gamtosaugos organizacija, kurios veikla susijusi su gyvosios gamtos išsaugojimu. Įkurtas 1991 metais, iškart po šalies Nepriklausomybės atkūrimo, LGF yra viena pirmųjų aplinkosauginių organizacijų Lietuvoje.

      Lietuvos gamtos fondo veikla apima bendradarbiavimą su valstybės, savivaldos, mokslo, nevyriausybinėmis ir privačiomis institucijomis įvairiose srityse: retų ir nykstančių rūšių bei jų buveinių išsaugojimas; gamtinių buveinių tvarkymas ir atkūrimas; vandens ir juose esančių išteklių apsauga; aplinkosauginis švietimas.

      Kaip galima prisijungti prie šios organizacijos?

      Prisidėti galite įvairiai būdais:

      • dalyvaudami Lietuvos gamtos fondo inicijuojamuose gamtosauginiuose renginiuose ir akcijose, palaikydami mūsų idėjas.
      • Paremdami fondo veiklą ar konkretų fondo vykdomą projektą. Kaip galite tai padaryti, daugiau sužinoti galite www.glis.lt
      • Pasidalindami savo idėjomis. Fondas visada atviras geroms idėjoms. Jei Jūsų idėja būtent tokia, pasidalinkite ja.
      • Skirdami dalį savo brangaus laiko. Fondas organizuoja įvairius renginius, gamtosaugines akcijas, kurių metu neretai reikalinga pagalba. Apie tai dažniausiai skelbiame naujienų skiltyje, taip pat mūsų puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“.

      Kokias priemones ir metodus taikai pati tam, kad prisidėtum prie planetos išsaugojimo?

      Mano nuomone, vienas iš svarbiausių dalykų į viską žvelgti ne vienpusiškai. Kiekviena aplinkosauginė problema turi įvarius sprendimo būdus, tad svarbiausia atsižvelgti į tai, kas tinka kiekvieno gyvenimo būdui bei požiūriui. Atsisakiau kosmetikos, asmeninės higienos bei kitų priemonių, kuriose yra mikroplastiko. Atsisakiau ar bent jau sąmoningai vengiu produktų su palmių aliejumi. Stengiuosi vengti  vienkartinių indų,  priemonių, pakuočių bei daiktų, kurie neteikia jokios naudos man, tuo labiau aplinkai. Pati gaminuosi dalį kosmetikos produktų. Vengiu „greitosios mados“ drabužiu, daugelį jų įsigyju dėvėtų prekių parduotuvėse. Žinoma, rūšiuoju atliekas, stebiu savo vartojimo įpročius ir juos keičiu pagal esamą situaciją. Vartodama bei pirkdama produktus atsižvelgiu į jų sudaromą anglies dioksido, eutrofikacijos proceso pėdsaką, galimus padarinius biologinei įvairovei bei žmonių gerovei. Dažnai nėra vieno teisingo pasirinkimo ar atsakymo, tačiau kiekvienas iš mūsų gali pasirinkti, kaip kuo darniau gyventi su savimi bei aplinka.

      Kaip manai, dėl ko kitiems žmonėms nerūpi ekologija?

      Manau, jog tie, kuriems nerūpi ekologija ar darnus gyvenimo būdas, ją supranta kitaip nei derėtų. Mes gyvenime ir esame aplinka, kurią mes tausojame, tad mūsų pasirinkimai turi įtakos ne tik aplinkai, bet tiesiogiai ar netiesiogiai atsiliepia ir mums. Dar viena priežastis, kodėl žmonės nesidomi ekologija ar darniu gyvenimo būdu yra ta, jog galvojama, kad tam reikia skirti labai daug laiko, ar toks gyvenimo būdas reikalauja daug pastangų. Juk tik pastaruoju metu teisingoms žinioms apie šiuos gyvenimo pasirinkimus skiriamas didesnis dėmesys. Ilgainiui ši nuostata po truputi pasitrauks ir vis daugiau žmonių supras, jog tausus gyvenimo būdas nėra brangus, sudėtingas ar nuobodus.

      Ką patartum žmogui, kuris nori pradėti gyventi ekologiškiau?

      Nebijoti klysti, nepeikti savęs dėl padarytų pasirinkimų, nuolat domėtis ir klausti kodėl. Žinoma, viskas painiai susiję, tad atsirinkti tai, kas tinka kiekvienam užtrunka, tad nebijokite iššūkių.

      Ką Tau reiškia meilė gyvūnams? Iš kur tai atsirado Tavyje?

      Nuo mažumės save siejau su gamta, dėl to turiu padėkoti savo tėvams. Visada vertinau ir supratau, jog esame gamtos dalis, kuri tampriai ir painiai susijusi su visa mus supančia aplinka, kurią kartais sunkiai galime suvokti.

      Ar perki ekologiškus produktus? Gal pati ką nors augini ar gamini?

      Taip, stengiuosi įsigyti ekologiškus produktus, jei yra galimybė ir pati auginu. Visa šeima dalinasi tuo, ką išaugina bei pasigamina. Ekologiškas sertifikatas ne visada papasakoja visą istoriją, pažįstu puikių žmonių ar ūkininkų, kurie neturi sertifikato, tačiau aplinka rūpinasi ne mažiau nei tie, kurie turi tą patvirtinantį ženklą. Svarbu domėtis, iš kur ateina produktai bei priemonės. 

      Ar Lietuvoje pakankamai dėmesio skiriama ekologijai, palyginti su kitomis šalimis?

      Dėmesys, skiriamas darniam gyvenimo būdui, tikrai didėja. Vis daugiau žmonių keičia savo įpročius ir pasirinkimus. Žinoma, keičiasi ir pasiūla, žmonės drąsėja, o parduotuvėse matome vis daugiau prekių, kurios yra sertifikuotos, tad, manau, pokyčiai vyksta tik į gerą.

      Koks Tavo dabartinis gyvenimo tikslas?

      Manau, į šį klausimą būtų sunku atsakyti kiekvienam. Tačiau didžiausią dėmesį stengiuosi skirti darnai bei harmonijai visose gyvenimo srityse,  niekada nepamiršti gero humoro jausmo bei puoselėti smalsumą.

      Kokį pasaulį įsivaizduoji po 20-30 metų?

      Kadangi, mėgstu mokslinę fantastiką, tad sunku atsakyti į šį klausimą, nes atsakymų galvoje turiu kur kas daugiau, nei galiu įsivaizduoti. Manau, viskas priklauso nuo dabartinės visuomenės, žmonių gyvenimo būdo evoliucijos. Pasižiūrėsime, kur tai mus nuves. Tačiau, manau, jog dabartiniai sprendimai padarys didelę įtaką ateities kartoms, tad turime atsakingai priimti svarbius, o kartais ir nemalonius sprendimus.

      Ar sulauki iš artimųjų palaikymo tame, ką darai?

      Žinoma, palaikymą visada jaučiu. Kartais, jei ir sunku paaiškinti ar suprasti vienas kito pasirinkimus, o tam įtakos turi ir praeitis, istorinės aplinkybės, patirtys, tačiau pagarba vienas kitam bei atviras požiūris leidžia suprasti ir palaikyti vienas kitą.

      Ar savo ateitį sieji su Lietuva? Kodėl?

      Taip.  Visada jaučiau, kad čia man tinkama vieta, kad čia mano šaknys. Keliauti bei patirti naujus potyriu visada yra labai svarbu, tačiau  visada yra maloniausia grįžti namo.

      Skaityti komentarus