°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      D. Grybauskaitės ateitis – kokie karjeros šansai ES?

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-06-11 15:00:00

      Neseniai Lietuvai išsirinkus naująjį prezidentą G. Nausėdą visos prožektorių šviesos pasisuko į jį, nusisukdamos nuo D. Grybauskaitės. Antrąją kadencija baigianti Lietuvos Prezidentė niekada neatviravo apie savo asmeninį gyvenimą ir planus, todėl klausimas, kokie jos planai pabaigus kadenciją – lieka atviras. Turime hipotezę, jog kadenciją baigusi D. Grybauskaitė sieks karjeros ES ir sieks užimti Europos Vadovų Tarybos pirmininkės pareigas. Kiek tokia hipotezė gali būti pagrįsta, ir kokie yra politologų bei užsienio žiniasklaidos vertinimai ir pozicija? 

      Bene garsiausiai šiame kontekste pagarsėjo ir dėmesio susilaukė Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“, kuris išplatino, jog nerems D. Grybauskaitės kandidatūros. Lenkija kalbėjo ne tik savo, bet visos Višegrado šalių grupės (Lenkijos, Vengrijos, Čekijos ir Slovakijos) vardu, ir teigė, jog savo kandidatu oficialiai siūlo tik slovakų socialistą M. Šefrovičių, dabar einantį pareigas EK pirmininko pavaduotoju energetikos sąjungos reikalams. Pagrindinis motyvas, kodėl jie nusprendė neremti D. Grybauskaitės esą yra tai, jog ši nekelia entuziazmo ir yra matoma kaip per didelė individualistė. O tai, kad yra nepartinė, kelia daugiau klausimų, nei atsakymų ir pastato ją į neaiškią poziciją, lyginant ją prieš kitus galimus kandidatus.

      Tačiau kitas įtakingas užsienio portalas „Politiko“ D. Grybauskaitės šansus vertina kur kas palankiau. Jos šansai užimti postą vertinami maždaug 7/10 lyginant 14 moterų kandidačių, kurios galėtų užinti EVT postą - tai yra netgi daugiau, nei skaičiuojama Vokietijos kanclerei A Merkel. „Politiko“ žiniasklaidos ji vertinama kaip viena labiausiai patyrusių politikių, turinti stiprų politinį stuburą, puikiai žinoma dėl savo tiesmukumo ir kaip viena uoliausių Rusijos kritikių, ypač nuo tada, kai Rusiją užsienio žiniasklaidai įvardinio tiesiog kaip „teroristinę valstybę“.

      Pati D. Grybauskaitė plačiau komentuoti savo planus atsisako, teigia, jog dar yra per anksti ir beprasmiška apie tai kalbėti, tačiau tuo pačiu ir neatmeta šios temos LRT televizijai Briuselyje sakydama, jog: „Dabar diskusijos vyksta tarp partijų, o nesu kitais asmenimis“. Todėl mums belieka laukti ateinančių ES šalių lyderių susirinkimų ir kitos oficialios informacijos.

      ES šalių lyderiai derėtis dėl būsimų 4 aukštų postų susirinks birželio 20-21 dienomis. Be Europos Vadovų Tarybos posto, į kurį galėtų kandidatuoti D. Grybauskaitė, dar bus renkamas naujas Europos Komisijos pirmininkas, naujas Europos Vadovų Tarybos pirmininkas bei ES užsienio politikos vadovas. Manoma, kad galutiniai sprendimai nusikels į liepos mėnesį. 

      Skaityti komentarus