°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Valstybė šiemet finansuos studijas visiems į aukštąsias mokyklas įstojusiems „tiksliukams"

      Nuotrauka: A. Monkevičius | BNS nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-04-15 11:00:00

      Valstybė šiemet finansuos mokslus visiems į tiksliųjų mokslų studijų programas universitetuose ar kolegijose įstojusiems žmonėms, pirmadienį pranešė švietimo ir ekonomikos ministrai.

      Vyriausybė kasmet nustato valstybės finansuojamų įvairių mokslų studijų vietų skaičių. Po praėjusią savaitę sulauktos kritikos šios ribos tiksliųjų mokslų eilutėse pirmadienį buvo padidintos per Vyriausybės posėdį.

      Pavyzdžiui, bus finansuojama 1580 informacinių technologijų studijų vietų – 130 daugiau, nei praėjusios savaitės nepatvirtintame projekte, teigė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

      Finansuojamų inžinerijos studijų vietų augs nuo 1350 iki 1375, matematikos – nuo 515 iki 550.

      Tai bus padaryta kai kurių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų vietų sąskaita, sakė ministras.

      „Tai būtų signalas abiturientams ir kitiems stoti į tas programas, kurių labai reikia šiuolaikinei Lietuvos pramonei ir verslui", – žurnalistams Vyriausybėje kalbėjo A. Monkevičius.

      Pirmadienį patvirtintas valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius yra didesnis, nei į šias studijų programas pernai įstojo studentų.

      2018 pagal šį skaičių valstybė buvo pasirengusi į tiksliųjų mokslų studijų programas priimti trečdaliu daugiau studentų, nei faktiškai priėmė.

      Visgi Vyriausybė teigia, kad dideli valstybės lūkesčiai paskatino mokinius aktyviau rinktis laikyti tiksliųjų mokslų egzaminus.

      „Ekonomikos ateitis"

      Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius pažadėjo, kad jo ministerija finansuos matematikos, informacinių technologijų, inžinerijos studijas visiems, įstojusiesiems virš Vyriausybės patvirtintos ribos.

      „Ministerija skirs papildomą finansavimą minėtoms studijų programoms. Tai yra tiems moksleiviams, kurie stos ir viršys (Vyriausybės nustatomą) kvotą, mes finansuosime jų studijas", – žurnalistams Vyriausybėje sakė V. Sinkevičius.

      „Matematika, fizika, elektronikos inžinerija, mechanikos inžinerija, bioinžinerija, biotechnologijos ir informacinės technologijos yra ekonomikos ateitis ir tai dar kartą turi būti užtvirtinta", – pridūrė jis.

      Pasak jo, šie specialistai yra itin paklausūs darbo rinkoje.

      Virš Vyriausybės kvotos į tiksliųjų mokslų studijų programas įstoję žmonės turės sudaryti trišalę sutartį su Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei universitetu ar kolegija.

      Anot švietimo ministro, pagal šią tvarką įstoję studentai turės kelerius metus po studijų „atidirbti" pagal specialybę.

      V. Sinkevičius teigė kol kas negalintis prognozuoti, kiek jo pasiūlyta iniciatyva papildomai kainuos, tačiau tvirtino turintis rezervų padengti visas papildomas išlaidas.

      Daugiau vietų rezidentams

      Vyriausybės pirmadienį patvirtintame studijų finansavimo plane taip pat daugiau valstybės finansuojamų vietų numatyta gydytojams rezidentams.

      Palyginti su praėjusią savaitę Ministrų kabinetui pateiktu planu, atnaujintame variante siūloma valstybei apmokėti 20 papildomų vietų gydytojams rezidentams – iš viso 365 vietas.

      Studijų finansavimo planas buvo keičiamas, Ministrų kabinetui anksčiau atidėjus jo plano tvirtinimą, kai premjeras bei keli ministrai pasipiktino kai kuriomis jo nuostatomis.

      Be V. Sinkevičiaus planą kritikavo ir premjeras Saulius Skvernelis, kad nepaisant Vyriausybės pastangų sutelkti mokytojų rengimą trijuose universitetuose, valstybės finansuojamos pedagogikos studijos vėl „išmėtomos" per įvairias aukštąsias mokyklas, o tai diskredituoja valdžios gerinti ugdymo kokybę.

      Vis dėlto A. Monkevičius nepaisant premjero kritikos dar kartą Vyriausybei teikė siūlymą pedagogikos mokyti ne tik Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete ir Šiaulių universitete. 

      Siūlymas buvo patvirtintas, ministras pirmininkas pirmadienį jo nekritikavo.

      A. Monkevičius teigia, kad šie trys pedagogikos rengimo centrai turi teisę sudaryti sutartis su kitomis aukštosiomis mokyklomis dėl studentų rengimo ten.

      Plane patvirtinta, kad valstybė finansuos pedagogikos studijų vietas Klaipėdos universitete, Mykolo Romerio universitete, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus