°C
   2024 06 19 Trečiadienis

   Antanina Strumilienė: Kas gero Suomijos mokyklose

   Nuotrauka: Minfo koliažas

   Autorius: Antanina Strumilienė
   2023-05-20 11:00:00

   Kaip rodo tyrimai, Suomijos mokiniai yra geriausi planetoje. Nors mokykloje jie praleidžia kur kas mažiau laiko nei kitų šalių vaikai. O pamokoms ruošiasi tik apie pusę valandos per dieną.

   Įdomesni faktai apie Suomijos švietimą:

   1. Suomijoje mokslas yra nemokamas. Nemokami mokyklose pietūs, nemokamos ekskursijos. Mokykliniai reikmenys nemokami taip pat.
   Jeigu vaikas gyvena toliau nei 2 kilometrai nuo mokyklos, jį nuveža į mokyklą ir parveža namo spec. autobusas. Visa tai apmoka valstybė. Švietimui skiriama 12, 2 % šalies biudžeto.

   2. Suomijos mokyklose galioja 10 - balė žinių vertinimo sistema. Iki trečios klasės pažymiai nerašomi. Nuo 3 iki 7 klasės pažymiai žodiniai: nuo "vidutiniškai" iki "labai gerai".

   Savo pažymius žino tik pats mokinys. Barti mokinį už pažymį Suomijoje nepriimta. Pažymiai rašomi vien tam, kad jie motyvuotų vaiką tobulinti savo žinias ir kad vaikai koreguotų savo mokymosi planus.

   3. Prie kiekvieno moksleivio Suomijos mokyklose priėjimas individualus. Vienos ir tos pačios pamokos metu moksleiviams gali būti skiriamos skirtingo sunkumo užduotys. Pagal vaiko gabumus. Skirtingų fizinių ir protinių sugrbėjimų vaikai mokosi vienoje ir toje pačioje klasėje. Jeigu vaikas užduoties neįveikia, mokytojas jam skiria kitą individualią užduotį - lengvesnę. Papildomai dirbama su emigrantų vaikais - jie mokomi kalbos. Pamokoje vaikas pats gali pasirinkti, kas jam įdomu. Jeigu pamoka jam nepatinka - jis gali užsiimti tuo, kas jam patinka: skaityti ar siuvinėti.

   4. Suomijos mokyklose neprivalomos uniformos. Reikalavimų mokinių drabužiams nėra.

   5. Pamokų metu vaikai nebūtinai turi sėdėti suoluose. Jie gali susėsti ant grindų ar įsitaisyti foteliuose. Kai oras šiltas, mokiniams pamokos vyksta lauke, šalia mokyklos, ant žolės. Arba specialiuose lauko amfiteatruose.

   6. Namų darbų vaikams užduodama labai nedaug. Suomijos mokytojai mano, kad namuose vaikai turi ilsėtis, leisti laiką su tėvais, o ne "kalti" užduotis. Namų darbai užduodami labai įdomūs: pavyzdžiui, istorijos pamokai vaikas turi paimti interviu iš savo močiutės, kad išsiaiškintų, koks gyvenimas buvo 50 - siais, ir palyginti ano ir dabartinio laikmečio gyvenimą.

   7. Egzaminų Suomijoje nėra iš viso. Suomijos mokytojų šūkis: "Vaiką reikia ruošti arba gyvenimui, arba egzaminams". Mes renkamės pirmąjį variantą. Todėl egzaminų nėra. Mokytojai, savo nuožiūra gali duoti kontrolinį darbą. Būtinas būna tik standartinis testas, kai vaikui sukanka 16 metų - jam baigiant vidurinę mokyklą.

   8. Suomijos mokyklose moko tik to, ko vaikui prireiks gyvenime. Svarbiausia, ko ten mokoma - tai, kad vaikas išmoktų mokytis ir sugebėtų adaptuotis prie naujo, nuolat besikeičiančio pasaulio. "Zubrinti" vaikui nieko nereikia. Mokinys bet kuriuo momentu gali pasižiūrėti į "vikipediją".

   9. Visos mokyklos Suomijoje vienodai geros. Rinktis mokyklą Suomijoje nepriimta. Vaikas eina į tą mokyklą, kuri yra arčiausiai jo namų. Ten nėra "elitinių" mokyklų, nes jos visos vienodos: kur mokinys begyventų, mokslas jam prieinamas visur. Suomijoje aukšta mokytojų kvalifikacija, kokybiški vadovėliai, puikus vaikų maitinimas.

   10. Mokyklose kartais vyksta vakarėliai su nakvyne. Retkarčiais vaikai pasiima miegmaišius ir kartu su mokytojais pasilieka mokykloje nakčiai - žiūri filmus, žaidžia, miega sporto salėje, rytą vaišinasi ledais ir valgo pusryčius.

   Kaip nemėgti tokios mokyklos?

   Skaityti komentarus

   Lukas 2023 29 12 10:01

   Labai gera mokykla

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Lukas 2023 29 12 10:02

   Reikia,kad butu Lietuvoje tokios mokyklos

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai