°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Studentai vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

      Nuotrauka: Youtube stop kadras

      Autorius: Marius Jonaitis, respublika.lt
      2021-10-21 09:00:00

      Seime įvyko spaudos konferencija pavadinimu: „Dėl studentų testavimo ir galimybės studijuoti kontaktiniu būdu". Dalyvavo Seimo narys Mindaugas Puidokas, doc. dr. Rimas Jankūnas, Sveikatos teisės instituto vadovas, farmakologas, dr. Justas Sakavičius. Sveikatos teisės instituto teisininkas, advokatas, studentų asociacijos atstovai: Kęstutis Juočeris (teisės studentas) ir Rūta Nazaraitė. Spaudos konferenciją moderavo Vytautos Didžiojo universiteto doc. dr. Nijolė Čiučiulkienė.

      Kęstutis Juočeris sakė, kad yra iniciatorius studentų asociacijos, kuri pasisako už lygias galimybes visiems švietimo proceso dalyviams bei prieš diskriminaciją akademinėje veikloje. O taip pat priminė ir Vilniaus universiteto misiją, kuri numato, jog „Universitetas siekia ugdyti aktyvius ir atsakingus Lietuvos Respublikos piliečius ir visuomenės lyderius." 

      Kęstutis teigė, kad nuo spalio 16 dienos studentai turi testuotis dėl Covid-19 iš savo lėšų. Tokiu būdu studentams daromas stiprus ekonominis spaudimas tikintis, kad jie atliks tam tikrą veiksmą (pasiskiepyti nuo Covid-19). Tai, kaip teigia teisės profesorius Vėgėlė, yra prievarta. 

      K. Juočeris pasakojo, jog studijuoti kontaktiniu principu gali tik tie, kurie turi vadinamąjį „galimybių pasą", na, o jo neturintys bei nebegalintys studijuoti, kad ir nuotoliniu būdu, nukenčia. Tai yra neteisėta, nes pažeidžia, pirmiausia, studijų sutartį. Studijų sutartis yra ta teisinė forma, kuria reglamentuojami studento ir universiteto santykiai. Studijų sutartis, jos forma yra tvirtinama švietimo ministro ir atitinka įstatymus. 

      Taip pat verta atkreipti dėmesį, jog universitetai nesilaiko ir savo statutų, kurie įpareigoja gerbti nuomonių įvairovę, laisvą mintį bei galimybę visiems įgyti kokybišką išsilavinimą. 

      Kęstutis Juočeris priminė, kad net studentui norint gyventi universiteto bendrabutyje reikia turėti vadinamąjį galimybių pasą. Jeigu jo neturi - gyvenk kur nori. Na, o pabaigoje Kęstutis ironizavo, jog pasikeitė kriterijai, pagal kuriuos vertinamas studentų pažangumas, kritiškumas bei protingumas. Iki šiol taikyti tokie vertinimo kriterijai kaip geri studijų rezultatai, gaunama stipendija, dalyvavimas moksliniuose tyrimuose, sudėtingos praktikos atlikimas, nebetenka prasmės.

      Nuo šiol norint tapti gabiu, pažangiu ir protingu studentu tiek stengtis nebereikia. Tereikia garsiai pareikšti - Aš tikiu mokslu, esu išsilavinęs ir pasiskiepyti. Galbūt ateities studijų procesas bus patobulintas, užteks tiesiog pasiskiepyti, nieko nesimokius atvykti į egzaminą, kuris bus vienas vienintelis bei atsakyti į du klausimus:
      1. Mokslu tikite? Tikiu.
      2. Esate išsilavinęs? Esu.
      Nuostabu, esate genialaus proto, štai Jūsų diplomas.



      Studentai pateikė savo prašymus:

      - Kad būtų nustatytas proporcingas ir teisėtas terminas testuotis sveikam studentui, kuris nejaučia ligos simptomų;
      - Kad informacija apie studento sveikatą nebūtų tvarkoma studijų administravimo ar kitų procesų tikslu. Ar kitaip ta informacija būtų naudojama;
      - Būtų užtikrinama sąžininga konkurencija;
      - Būtų išlaikoma pagarba, gera moralė, sąžiningumas, nešališkumas, nediskriminacija, kolegiškumas tarp bendruomenės narių tarpusavio santykių;
      - Būtų puoselėjama minties laisvė ir nuomonių įvairovė;
      - Būtų užtikrinama studijų kokybė visų formų ugdymo aplinkoje;
      - Būtų užtikrinamos sąlygos studentui įgyti išsilavinimą;
      - Būtų stabdoma segregacija ir diskriminacija studijų procese;
      - Galu gale panaikintas vadinamasis „Galimybių pasas".

      Tolimesnius pasisakymus galima išgirsti šiame video: 


       Kalbėjo studentė Rūta Nazaraitė, Rimas Jankūnas, Justas Sakavičius ir kiti asmenys.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus