°C
      2025 07 16 Trečiadienis

      Prediabetas? Kaip atsikratyti jo natūraliais būdais

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-02-19 08:00:00

      Ar esate vienas tų žmonių, kuriam buvo diagnozuotas prediabetas? Jei taip, tuomet čia pateikta informacija kaip tik jums. Sužinosite, ko turėtumėte imtis, kad jūsų savijauta ir gyvenimo kokybė pagerėtų.

      Prediabetas, kitaip vadinamas sutrikusia gliukozės tolerancija, yra įspėjamasis signalas, signalizuojantis „tuoj pat sustok ir apsisuk.“ Dažniausiai ši būklė yra diagnozuojama iš dviejų kraujo tyrimų, kai žmogaus gliukozės koncentracija kraujyje yra didesnė nei turėtų būti, bet ne pakankamai didelė, kad būtų diagnozuojamas diabetas. Prediabetas nustatomas, kai gliukozės kiekis kraujyje varijuoja nuo 5,6 mmol/l iki 6,9 mmol/l. Jei gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius pasiekia 7 mmol/l, tuomet gali būti diagnozuojamas diabetas.

      Prediabetas diagnozuojamas trečdaliui suaugusiųjų Amerikoje, daugeliui jų nepasireiškia jokie simptomai. Pasak ligų kontrolės centro (CDC) direktorės, Brendos Fitzgerald, dažniausiai tokie individai net neįtaria, jog jiems yra sutrikusi gliukozės tolerancija. Jei ši būklė nėra gydoma, tuomet didžioji dauguma sergančiųjų per 5 metus susirga antro tipo diabetu. Antro tipo arba suaugusiųjų diabetas, yra rimtas susirgimas, kuris gali lemti inkstų nepakankamumą, širdies ligas, aklumą, neuropatijas, kojų amputacijas ir net mirtį. Pasa CDC, antro tipo diabetas sudaro 98proc. visų diabeto atvejų Jungtinėse Amerikos Valstijose.

      Tylusis žudikas

      Diabetas dažnai vadinamas tyliuoju žudiku, nes nustačius šią diagnozę, dažnai aptinkamos komplikacijos, kurių jau nebeįmanoma pagydyti. Kiekvienas vyresnis nei 45 metai turėtų atlikti gliukozės tolerancijos testą. Jei jums pasireiškia bent 3 žemiau išvardinti simptomai, tuomet turėtumėte apsilankyti pas sveikatos specialistą, kuris išmano integracinę ir (arba) funkcinę mediciną.

      Troškulio ar alkio jausmas nepriklausomai nuo to, kad ką tik pavalgėte ar atsigėrėte

      Didelis nuovargis

      Suprastėjęs regėjimas

      Hipoglikemija (dažniausiai praėjus 2-3 valandom po valgio)

      Galūnių tirpimas ar skausmas

      Nepaaiškinamas svorio kritimas

      Dažnos infekcijos (šlapimo takų, vaginalinės)

      Lėtai gyjančios žaizdos

      Odos niežėjimas ir išsausėjimas

      Apsisaugoti nuo ligos yra visada geriau nei gydytis ją. Antro tipo cukrinio diabeto galima išvengti. Prediabeto diagnozė gali tapti galimybe pakeisti gyvenimo būdą ir atstatyti nuo normos nukrypusius sveikatos rodiklius į tinkamą padėtį.

      Kaip tai padaryti?

      Neleiskite prediabeto diagnozei sugriauti jūsų ateities planų. Šią būklę galima išgydyti, jei sąžiningai laikysitės kelių mitybos įpročių ir gyvenimo būdo patarimų. Antro tipo diabeto atsakas į gyvenimo būdo pokyčius yra geresnis nei į medikamentinį gydymą, kuris turi šalutinį poveikį.

      Toliau minimi sveiko gyvenimo būdo patarimai padės sureguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, jų turėtų laikytis kiekvienas, kuriam diagnozuotas prediabetas. Šie patarimai tinkami ir nėščiosioms ar moterims, kurios nori susilaukti vaikų ir sumažinti gestacinio diabeto riziką. Be to, galite pasinaudoti šiais nurodymais, jei turite antsvorio, didelį kraujospūdį ar šeimoje kas nors serga diabetu.

      Valgykite daugiau vaisių ir daržovių

      Pats svarbiausias faktorius, norint kontroliuoti diabetą, yra gliukozės koncentracijos kraujyje balansas. Tai lengviausia pasiekti laikantis dietos. Nors nėra vieningos nuomonės, kuri dieta yra geriausia, tačiau visi sutinka, jog būtina valgyti daugiau vaisių ir daržovių.

      Pasak Nacionalinio sveikatos instituto (NHI), dietos, kuriose gausu skaidulinių medžiagų, geriausiai apsaugo nuo diabeto.

      Kai kurie žmonės mano, jog vaisiuose per daug cukraus, todėl jų valgyti nepatartina, tačiau tiesa ta, kad juose gausu vandens ir celiuliozės, kuri lėtina cukraus pasisavinimą. Tuo tarpu rafinuotas cukrus iš saldintų gėrimų žaibiškai patenka į kraują. Valgant daug vaisių, mažėja noras valgyti kitokius saldumynus. Be to, naujai atliktas tyrimas rodo, jog rekomendacija diabetikams valgyti kuo mažiau vaisių – neteisinga.

      Tikslas yra suvartoti 40 gramų  skaidulinių medžiagų per dieną, valgant mažesnes porcijas, išdėstytas lygiais tarpais.

      Nustokite rūkyti

      Rūkymas yra viena iš pagrindinių priežasčių, sukeliančių diabetą. Rūkymas padidina žmogaus riziką sirgti diabetu net 40proc.. Rūkymas taip pat apsunkina insulino dozavimą ir ligos kontroliavimą.

      Rūkymas skatina plaučių vėžio, emfizemos bei širdies ligos vystymąsi. Tačiau žmonės, sergantys diabetu ir rūkantys, dar labiau padidina riziką išsivystyti gyvybei pavojingoms būklėms. Rūkymas trikdo kraujo pritekėjimą į galūnes, skatina neuropatijų vystymąsi ir padidina infekcijų bei opų riziką, kurios gali sąlygoti galūnės amputaciją. Rūkymas taip pat padidina širdies ir inkstų ligų išsivystymo tikimybę.

      Sumažinkite savo KMI

      Yra įrodymų, kurie palaiko daugiau nei vieną dietą, padedančią kontroliuoti diabetą, tačiau jos visos teigia tą patį: svarbu sumažinti kūno riebalų masę. 2016 metais atlikto tyrimo metu buvo sekami 32 pacientai, sergantys antro tipo cukriniu diabetu, kurie 12 savaičių laikėsi paleolitinės dietos. Ši dieta gausi daržovių ir vaisių bei baltymų iš riešutų, kiaušinių, žuvies bei liesos mėsos. Tiriamieji turėjo vengti rafinuoto cukraus, grūdinių kultūrų ir pieno produktų.

      Besilaikantys paleolitinės dietos ne tik suliesėjo, bet jų riebalų kiekis taip pat normalizavosi. Gliukozės koncentracija kraujyje bei insulino jautrumas stabilizavosi, o širdies susitraukimų dažnis ramybėje bei kraujo spaudimas sumažėjo. Vienas iš dalyvių net nutraukė medikamento, medformino, nuo diabeto vartojimą, o du kiti tiriamieji nutraukė vaistų dideliam kraujospūdžiui gydyti vartojimą.

      Veganiškos dietos taip pat duoda gerų rezultatų. Amerikos diabeto asociacijos (ADA) gairės rekomenduoja limituoti gyvulinės kilmės riebalų suvartojimą, kurios rėmėsi tyrimu, kuriame 43proc. tiriamųjų perėjo prie veganiškos mitybos ir sugebėjo sumažinti vaistų nuo diabeto suvartojimą. Perėjusių prie veganiškos mitybos tiriamųjų bendras cholesterolis ir mažo tankio lipoproteinų koncentracija taip pat sumažėjo.

      Nė viena dieta negali patenkinti visų žmonių poreikių. Sumažinus kūno riebalų kiekį ir KMI jūs būsite žingsniu arčiau savo tikslo – diabeto atsikratymo.

      Sportuokite daugiau

      Fizinis aktyvumas yra pagrindinis faktorius mažinantis diabeto riziką. Anksčiau mokslininkai didesnį dėmesį kreipdavo į mitybą, tačiau dabar paaiškėjo, kad sportas yra kur kas svarbesnis faktorius, lemiantis geresnę diabetiko gyvenimo kokybę.

      Reguliari mankšta yra be galo svarbi. Jau po 3-4 savaičių trukusio fizinio aktyvumo, galima matyti pokyčius:

      Stabili gliukozės koncentracija kraujyje

      Pagerėjęs KMI ir sumažėjęs svoris

      Sumažėjęs kraujospūdis

      Sumažėjęs MTL („blogas cholesterolis“)

      Pagerėjusi širdies ir kraujagyslių sistemos veikla, sumažėjusi širdies infarkto rizika bei širdies ir plaučių ligų rizika.

      Sportas padeda kūnui efektyviau panaudoti kalorijas. Jis pagerina cukraus, riebalų ir baltymų metabolizmą kraujyje bei skatina raumenis naudoti angliavandenius energijai gauti.

      2017 metais, rugsėjį išleistas tyrimas tarptautiniame aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos žurnale 9 mėnesius stebėjo grupę vidutinio amžiaus ir vyresnių suaugusiųjų, segančių antro tipo cukriniu diabetu, kurie dalyvavo mankštinimosi programoje. Tyrėjai patvirtino: nebrangios, bendruomenėms kurtos mankštinimosi programos buvo efektyviausios. Jos sumažino glikemiją, stabilizavo lipidogramą, sumažino kraujo spaudimą, pagerino sudėjimą ir sumažino riziką sirgti vainikinių arterijų liga.

      Nors sveikata yra neįkainojama, tačiau žmonės, kuriems diagnozuotas diabetas vidutiniškai išleidžia 2,5 kartus daugiau pinigų medicininėms išlaidoms nei nesergantys. Žinoma, rasti nemokamų ar pigių išeičių, kurios sumažintų išlaidas, yra sudėtinga, tad sportas tampa dar vertingesnis. Tiek aerobinis, tiek anaerobinis ar svorių kilnojimo pratimai keičia gyvenimą, o pats geriausias variantas – atlikti visų pratimų miksą. Atraskite sporto šaką, kuri jums patinka, verčia jūsų širdį plakti ir dainuoti tuo pat metu.

      Sveikas gyvenimo būdas prasideda namuose, o diabeto riziką didina faktoriai, kuriuos kontroliuojate jūs. Raskite paramos grupes savo bendruomenėje ir lankykite jas. Pradėti gyventi sveikai galite jau šiandien.

      Nepamirškite prieskonių, kurie gydo

      Atlikti klinikiniai ir eksperimentiniai tyrimai parodė, kad kurkuminas sumažina diabeto pasireiškimo riziką, o diagnozavus prediabetą jis 100 proc. užkertą kelią diabetui pasireikšti. 

      Skaityti komentarus