°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Laktozės netoleravimas: kas tai, kaip atpažinti, kodėl atsiranda, kaip elgtis?

      Nuotrauka: Olga Pocienė | Asmeninio archyvo nuotr.

      Autorius: Paulina Botyriūtė
      2018-06-25 15:00:00

      Kodėl būdami vaikai gėrėme pieną, valgėme varškę ir niekuo nesiskundėme? Kodėl netolerancija laktozei išryškėja suaugus? Kaip atskirti alergiją nuo netolerancijos? Ir ką daryti, jei ši problema – kasdienybės dalis? Apie visa tai ir dar daugiau pasakoja sveikos mitybos konsultantė, projekto „Tūpk Stok“ įkūrėja, „Insanity“ instruktorė Olga Pocienė.

      Kas toji laktozė ir kur ji randama?

      Laktozė - tai disaharidas, piene esantis angliavandenis (cukrus). Jo gausu piene ir kituose pieno produktuose.

      Anksčiau apie laktozės netoleravimą kalbama buvo gana retai arba išvis nekalbama, o dabar ši tema itin dažna, kas atsitiko – evoliucija, organizmo, maisto pokyčiai?

      Manau, kad tam įtakos turėjo domėjimasis sveikata, žmonės pradėjo daugiau šviestis. Atsirado tokia sveikos gyvensenos banga, kuri prasidėjo nuo vegetarizmo, veganizmo, žmonės pradėjo daugiau domėtis tam tikrų maisto produktų poveikiu sveikatai. Atsirado įvairūs maisto netoleravimo testai, kurie dažniausiai ir parodo, kad netoleruojame gliuteno, raudonos mėsos ar pieno produktų.

      Tie, kas yra alergiški pienui, tikriausiai tai jau žino seniai. Juos kamuoja gana rimtos ir sunkios alerginės reakcijos, kurios neleidžia kokybiškai gyventi, todėl jie priversti kreiptis į gydytojus, tada jiems nustatoma vienokia ar kitokia diagnozė. Tie, kas netoleruoja laktozės, tokių žymių simptomų nepatiria. Be to, anksčiau suviduriuoti ar jausti pilvo pūtimą, galvos skausmą, manau būdavo laikoma labiau natūraliu dalyku, tai buvo traktuojama kaip norma. Jei bėda, išgėrei angliukų ir viskas, dėl to galvos daugiau nebesuki.

      Kodėl vaikystėje visi gėrėm pieną ir valgėm varškę, tačiau jokių problemų nematėm? Paslaptis paprasta – kol esame vaikai, organizmas užtektinai gamina laktozę skaidančio fermento laktazės. Bėgant metams, šio fermento mažėja, būtent dėl to dažniausiai laktozės pradedame netoleruoti suaugę. Ir, žinoma, žmonės išgirdę sėkmės istorijas, kaip kiti pagerina gyvenimo kokybę atsisakę tam tikrų maisto produktų ir patys pradeda domėtis, nori gyventi sveikai, be įvairių negalavimų. Manau, tai ir yra priežastys, dėl kurių šiandien turime daug informacijos šia tema ir tiek daug žmonių save priskiriančių arba gydytojų priskirtų prie asmenų, netoleruojančių tam tikrų produktų.

      Kaip ir dėl kokių priežasčių atsiranda laktozės netoleravimas?

      Svarbu paminėti, kad pienas gali išprovokuoti alergiją ir netoleravimą. Tad pirmiausia reikia atskirti ar žmogus alergiškas maistui, ar jo netoleruoja. Alergija maistui – imuninės sistemos reakcija į maiste esančius baltymus. Paprastai reakcija yra labai staigi ir pasireiškia kvėpavimo sutrikimais bei stipriu anafilaktiniu šoku, galinčiu baigtis mirtimi. Alergiški žmonės reaguoja į kazeiną, arba pieno išrūgų baltymą.

      Maisto netoleravimas – reakcija, kurioje imuninė sistema nedalyvauja. Jos priežastimi gali tapti medžiagų apykaitos ar virškinimo sistemos sutrikimai, taip pat organizme vykstančios cheminės reakcijos, kurias sukelia natūralios maiste esančios medžiagos. Nuo maisto netoleravimo kenčiantys žmonės nevirškina laktozės. Mūsų organizme yra laktozę suskaidančio fermento laktazės: kai jo trūksta, laktozė patenka į storąjį žarnyną ir pradeda gesti. Maisto netoleravimą lemia dozės – daugelis žmonių toleruoja visai nedidelius kiekius „uždrausto/netoleruojamo produkto“. Žinoma, suvalgius tokį produktą sveikata, savijauta gali pablogėti, tačiau rimto pavojaus gyvybei nėra.

      Kokie yra alergijos ir laktozės netoleravimo požymiai, kaip juos atskirti?

      Laktozės netoleravimo požymiai labai panašūs į alergijos, todėl būna sunku atskirti ar esame alergiški, ar netoleruojame pieno. Bendri požymiai: pablogėjusi nuotaika, virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas, viduriavimas, odos bėrimai, nuo alergijos pienui sutrinka virškinimas, išberia odą, ima varginti astma. Pastebėjus išvardintus simptomus, galima kelias dienas vengti pieno produktų ir stebėti organizmo reakciją. Jeigu jaučiatės geriau, didelė tikimybė, kad tiesiog netoleruojate laktozės, tuomet pasistenkite pieno produktų atsisakyti arba vartoti labai mažais kiekiais, rinktis tokius, kurie yra be laktozės. Tačiau, jeigu suvalgius pieno produktų jus pradeda kamuoti dusulys, stipriai išberia, ir net vartojant produktus be laktozės, nejaučiate jokio pagerėjimo – didelė tikimybė, kad esate alergiškas. Tada jums būtina kreiptis į gydytoją, kad jis atliktų testą ir nustatytų, kas būtent sukelia tokią organizmo reakciją.

      Gal kaip nors galima pasitikrinti namuose laktozės (ne)toleranciją ar padės tik tyrimai?

      Kaip minėjau, pačiam žmogui tiksliai nustatyti yra ganėtinai sunku, todėl norint žinoti tiksliai, geriausia atlikti tyrimus. Paprastai pasitikrinti galima ir namuose – tiesiog kelias dienas ar savaitę, stengtis nevartoti pieno produktų ir produktų, kuriuose gali būti pieno baltymų ar laktozė (angliavandeniai – pieno cukrus). Tokių produktų yra labai daug, todėl išvengti pieno yra ganėtinai sudėtinga. Pieno gali būti, pavyzdžiui, mėtinėse pastilėse, sūriuose užkandžiuose ar salotų padažuose. Kuo mažiau valgysite perdirbto maisto, tuo lengviau išvengsite pieno produktų. Taigi atidžiai skaitykite etiketes. Stebėkite savo organizmą, kaip jis jaučiasi ir reaguoja, kai nevartojate pieno, o po kurio laiko vėl suvalgykite pieno produktų ir žiūrėkite, kokie simptomai atsiranda. Jeigu prasideda virškinimo problemos, pradedate viduriuoti, pučia pilvą, atsiranda pilvo diegliai, (dažniausiai sekančią dieną) atsiranda bėrimai (pvz. ant nugaros) – didelė tikimybė, kad jūs netoleruojate laktozės.

      Ko atsisakyti, ko nevalgyti, ką pakeisti rekomenduojama, jei įtariame, kad netoleruojame laktozės?

      Jeigu įtariate, kad netoleruojate laktozės, pirmiausia, ką galite padaryti - tai ne visiškai atsisakyti pieno produktų, bet jų sumažinti – rinktis raugintus produktus, pvz., jogurtą, nes jame esančios gerosios bakterijos gamina laktozę skaidantį fermentą. Jeigu nėra alergijos pienui, galima rinktis pieną be laktozės, išmėginti ožkų ar avių pieną. Taip pat galite rinktis augalinės kilmės gėrimus, puikiai tiks sojos, avižų, migdolų, kokoso  gėrimai. Pieno produktuose laktozės kiekis yra nevienodas. Daugiausiai laktozės yra išrūgose, pieno milteliuose, grietinėlėje, todėl šių produktų reikėtų vengti arba valgyti labai retai. Kiek mažiau laktozės yra kondensuotame piene, alternatyva būtų kokoso kondensuotas pienas. O mažiausiai jos yra svieste ir sūriuose. Pieno produktai turtingi kalciu, todėl jeigu vengsite pieno produktų, pasirūpinkite, kad organizmas gautų pakankamai kalcio iš kitų produktų: avižų, kiaušinių, grikių, žuvies (ypač skumbrės, menkės), šviežių žalumynų, jūros kopūstų, vaisių, džiovintų vaisių.

      Skaityti komentarus