°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Vokiečiai kartą metuose galės pasikeisti lytį

      Nuotrauka: klaipeda.diena.lt nuotr.

      Autorius: laikmetis.lt informacija
      2022-08-05 17:00:00

      „Šiandien yra gera diena mūsų šalies laisvei ir įvairovei“, – liepos pradžioje pristatydami apsisprendimo aktą  pareiškė Vokietijos šeimos ministrė Lisa Paus ir teisingumo ministras Marco Buschmannas.

      Bundestago nariams netrukus išeisiant atostogų, turėtų būti svarstomas naujas transeksualizmo įstatymas. Anot naujojo įstatymo projekto, kiekvienas vokietis galės kartą per metus pasikeisti lytį. Jiems tereikės užsukti į civilinės metrikacijos biurą. Teismas dėl to nebespręs, taip pat asmeniui nebereikės atlikti lyties keitimo operacijos.

      Įstatymas turėtų pakeisti 1980 m. teisės normą, kuri, pasak Federalinės teisingumo ministerijos, „iš esmės prieštarauja Konstitucijai“.

      „Įstatymas yra žeminantis. Pagaliau jį pakeisime šiuolaikišku apsisprendimo teise. Savarankiško apsisprendimo įstatymas pagerins transseksualų gyvenimą ir pripažins lyčių įvairovę“, – sakė šeimos ministrė Lisa Paus. „Daugelyje sričių visuomenė toliau lenkia teisės aktus. Kaip vyriausybė, nusprendėme sukurti teisinę sistemą atvirai, įvairiapusiškai ir moderniai visuomenei“, – pridūrė ji.

      Pasak teisingumo ministro Marko Bušmano (Marko Buschmann), įstatymas yra gyvenimo įvairovės dalis. Pagal dabartinį nukentėję asmenys traktuojami kaip ligoniai. Tam nėra jokio pateisinimo, teigia ministrai.

      Savęs apsisprendimo įstatymu siekiama pirmą kartą numatyti vienodą požiūrį į transseksualius, interseksualius ir nebinarinius asmenis, kad jie galėtų savo noru keisti lytį ir vardą. Vokiečiai galės pasikeisti lytį ir vardą tiesiog apsilankę civilinės metrikacijos įstaigoje. Pagal siūlomą teisės aktą nebereikės pateikti medicininės ataskaitos ar gauti ekspertų išvadų teismo procese.

      Tačiau įstatyme numatyti tam tikri apribojimai, kad registrų centrai nebūtų perpildyti. Vokiečiai lytį galės keisti tik kartą per metus. Savarankiško apsisprendimo įstatymas taikomas tik lyties ir vardo keitimui. Jei asmuo prašys pakeisti ir savo lytinius organus, sprendimas bus priimamas remiantis profesionalaus gydytojo išvada.

      Nepilnamečiams iki 14 metų arba jei nepilnametis negali atlikti teisinių veiksmų, pareiškimą dėl lyties pakeitimo civilinės metrikacijos įstaigai pateiks teisėti atstovai. Vyresni nei 14 metų paaugliai galės pateikti pareiškimą patys, gavę savo teisėtų atstovų sutikimą, tačiau jei tėvai ar kiti teisėti atstovai nesutiks, įsikiš teismas.

      Įstatymo projekte taip pat numatyta, kad procedūra bus konfidenciali, o už bet kokį paviešinimą grės bauda.

      Reprezentatyvios YouGov instituto apklausos duomenimis, vyriausybės planams šalyje pritaria – 46 proc. respondentų, o įstatymui nepritaria 41 proc. apklaustųjų.

      Kai kurios feministinės organizacijos visiškai nepritaria įstatymui, o iš politinių partijų jam nepritaria tik opozicinė AfD. Pasak vieno iš partijos atstovų Stephano Brandnerio, įstatymas „neturi nieko bendra su laisve, bet yra akivaizdus tikrovės neigimas. Biologijoje įstatymų negalima paprasčiausiai ignoruoti“, – teigė Brandneris.

      Kai kurios politinės partijos turi dalinių prieštaravimų. Pavyzdžiui, CDU(krikdemai) atsisako atšaukti ekspertų išvadas, ypač dėl vaikų ir paauglių. Saksonijos-Anhalto regione SPD (socialdemokratai_ yra vienintelė valdančiojoje koalicijoje, be išlygų pritarianti įstatymui. Vietos CDU įspėja, kad reforma gali sukelti „savivalę“, o FDP (liberalai) nori užtikrinti pataisas, kad niekas negalėtų pasislėpti nuo valdžios institucijų ar kreditorių, pasikeitęs vardą.

      Skaityti komentarus