°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Teisingumo departamentas pateikė „Google“ ieškinį dėl piktnaudžiavimo monopoline galia

      Nuotrauka: The White Post nuotr.

      2020-10-22 09:00:00

      Teisingumo departamentas antradienį pateikė „Google“ ieškinį , teigdami, kad įmonė piktnaudžiavo dominavimu prieš mažesnius konkurentus, veikė kaip neteisėta monopolija. Šis veiksmas yra reikšmingiausias federalinės vyriausybės teisinis veiksmas siekiant kovoti su technologijų milžino galia per daugiau nei du dešimtmečius.

      Teisingumo departamento teisininkai kaltina „Google“, kad šie pasinaudojo savo padėtimi – kadangi ši platforma atliko interneto tarpininko vaidmenį, jie įtvirtino didžiulę verslo imperiją užgniauždami konkurentus ir nuskriaudė savo vartotojus sudarydami išimtinius susitarimus, įskaitant sandorius su „Apple“. Būtent todėl „Google“ yra numatytasis „iPhone“ naršyklės „Safari“ paieškos variklis.

      Teisingumo departamento atstovai teigė, kad „Google“ pelnas buvo leidžiamas tikslingai siekiant nusipirkti poziciją specialiuose įrenginiuose ir interneto naršyklėse, taip jie sukūrė monopolinį „savaiminio sustiprinimo ciklą“ ir piktnaudžiavo valdžia.

      „Jei vyriausybė netaikys antimonopolinių įstatymų, kad sudarytų sąlygas konkurencijai, galimai prarasime potencialias naujoves technologijų srityje. Jei taip nutiks, amerikiečiai gali niekada nebepamatyti kito „Google“, - antradienio spaudos konferencijoje sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Jeffrey Rosenas.

      „Šiandieninis „Google“ yra absoliutus interneto tarpininkas, tai monopolija“, - teigiama skunde. „Daugelį metų „Google“ taiko antikonkurencinę taktiką, kad išlaikytų ir išplėstų savo bendrosios paieškos paslaugų monopolijas, paieškos reklamos ir bendrosios paieškos rinkose - kertinėse savo imperijos srityse.

      Ieškinyje Teisingumo departamento teisininkai prašo federalinio teismo sustabdyti „Google“ agresyvų ryšį su internetine paieška ir paieškos reklamomis. Vyriausybė prašo, jog „prireikus“ federalinis teisėjas suteiktų struktūrinę pagalbą, kad išspręstų tariamą antikonkurencinį elgesį.

       

      Nors skunde nėra nurodyta, kokių teisinių gynimo priemonių siekiama, Teisingumo departamento atstovai teigė, kad „niekas nėra atmetama“.

      Buvęs Teisingumo departamento antimonopolinis pareigūnas Gene'as Kimmelmanas teigė, kad jei pavyks, šis ieškinys gali sukelti „Google“ verslo dalių išskaidymą, pavyzdžiui, „Google Chrome“ verslo ir „Google“ „Android“ telefono linijos atskyrimą į atskiras įmones.

      „Toks turto padalijimas reikalingas, kad konkurentai galėtų augti ir mesti iššūkį dominuojančiam paieškos paslaugų teikėjui „Google“. Šis prašymas iš vyriausybės pusės yra labai realus“, - sakė G. Kimmelmanas.

      Vienuolika respublikonų vadovaujamų valstijų prisijungė prie ieškinio, kuris buvo pateiktas JAV Kolumbijos apygardos teisme. Demokratė, Niujorko generalinė prokurorė Letitia James sakė, kad tikimasi, jog ji ir kiti valstybės generaliniai advokatai netrukus užbaigs „Google“ tyrimą ir jie galės prisijungti prie Teisingumo departamento ieškinio.

      „Kol nebus teismo sprendimo, tol „Google“ toliau vykdys antikonkurencinę strategiją, luošins konkurencijos procesą, sumažins vartotojų pasirinkimo galimybes ir slopins naujoves“, - rašė Teisingumo departamento teisininkai.

      Savo pareiškime „Google“ pavadino ieškinį „labai ydingu“.

      „Žmonės naudojasi „Google“ todėl, kad patys taip nusprendžia, o ne dėl to, kad yra priversti, arba dėl to, kad neranda alternatyvų“, - teigė bendrovė. „Šis ieškinys niekuo nepadės vartotojams. Priešingai, jis dirbtinai parems prastesnės kokybės paieškos alternatyvas, padidins telefonų kainas ir apsunkins paieškos paslaugų teikimą.“

      G. Kimmelmanas teigė, kad ieškinys gali sukelti naują „Big Tech“ teisinių ir reguliavimo problemų bangą.

      „Manau, kad tai yra naujos politikos eros pradžia. Tai technologijų sektoriaus savivaliavimo pabaiga. Tikriausiai tai reiškia dešimtmečius truksiančių teisminių procesų prieš tokias įmones kaip „Google“ pradžią“, - sakė jis.

       

      Dvi savaitės prieš prezidento rinkimus surengtas aukšto lygio susitikimas su „Google“ kelia klausimų dėl pasirinkto ieškinio laiko.

      Prezidentas D.Trumpas pažadėjo patraukti atsakomybėn „Big Tech“, pakartotinai kaltindamas technologijų kompanijas šališkumu prieš konservatorius, nepaisant to, kad ši mintis nėra patvirtinta įrodymais.

      Generalinis prokuroras Williamas Barras perėmė „Google“ bylą po to, kai departamento antimonopolinio skyriaus vadovas atsistatydino dėl interesų konflikto, pavadino tai „monumentalia byla“ Amerikos vartotojams.

      W. Barras savo pareiškime teigė, kad „Google“ taip užsitikrino savo monopolinę galią, kad „niekas negali tinkamai užginčyti „Google" dominavimo paieškos sferoje ir paieškos reklamose“.

      Ieškiniu taip pat pradedamas didžiausias mūšis dėl dominuojančios technologijų bendrovės galios nuo pat 1998 m., kai vyriausybė padavė į teismą „Microsoft“ už tai, kad šie panaudojo savo jėgas konkurencijai sutramdyti.

      Pasak skundo, daugiau nei 80% internetinių paieškų JAV atliekama „Google“. Mobiliuosiuose įrenginiuose ji kontroliuoja apie 95% paieškų, pranešė Teisingumo departamento pareigūnai.

      Apart paieškos, „Google Chrome“ yra populiariausia žiniatinklio naršyklė pasaulyje. „Google“ taip pat priklauso labai populiari vaizdo įrašų svetainė „YouTube“. Internetinė reklama koncentruojasi „Google“ platformoje, kuri kartu su „Facebook“ sudaro vadinamąją „reklamos duopoliją“. Taip išvengiama technologijų konkurentų ir leidėjų.

      Šis dominavimas leido „Google“ sukurti didžiulį reklamos verslą, kuris generuoja beveik visus savo 160 mlrd. USD metinius pardavimus. Tyrimų grupės „eMarketer“ duomenimis, „Google“ surenka beveik 30% JAV skaitmeninių skelbimų pelno, aplenkdama „Facebook“ ir „Amazon“.

       

      Kritikai teigia, kad „Google“ įsiviešpatavo internetinės paieškos rinkoje, todėl dabar gali rodyti daugiau skelbimų ir išlaikyti žmones savo platformose, tokiose kaip „YouTube“ ir „Google maps”. Jie sako, kad taip nutiko, nes sudarydami sandorius tapo numatytuoju paieškos varikliu daugelyje naršyklių ir įrenginių, todėl pirmenybė teikiama jų turiniui ir svetainėms, lyginant su konkurentų paieškos rezultatais, tuo pačiu jie surenka išsamius duomenis apie vartotojus ir konkurentus.

      „Google“ varžovas „Yelp“, vietos paieškos ir peržiūros svetainė, pritarė Teisingumo departamento antradienio veiksmui.

      „Sistemingai mažindami savo paieškos rezultatų kokybę, siekdami įtvirtinti ir išplėsti paieškos ir reklamos monopolijas, „Google“ tiesiogiai kenkia vartotojams“, - sakoma „Yelp“ pranešime.

      Šį mėnesį Parlamento demokratų partijos paskelbtoje ilgoje ataskaitoje apie nevaržomą „Big Tech“ galią, įstatymų leidėjai rašė apie „Google“, kad „jokia alternatyvi paieškos sistema negalėtų būti „Google“ pakaitalas“.

      „Google“ vis dažniau veikia kaip tarpusavyje susijusių monopolijų ekosistema“, - sakoma pranešime apie įmonės galimybės susieti paieškos ir skelbimų verslą su surinktais duomenimis.

      „Google“ jau seniai kartoja, kad rinkoje žaidžia sąžiningai ir kad įmonės produktai, kurie yra nemokami vartotojams, skatina pasirinkimą ir konkurenciją.

       

      Teisingumo departamentas ir generaliniai advokatai iš 50 valstijų ir teritorijų tiria „Google“ daugiau nei metus. Daugiausia dėmesio skiriama paieškos ir reklamos įmonėms. Tyrimas atliekamas siekiant plačiau tikrinti „Big Tech“ galią, kuri apima atskirus „Facebook“, „Amazon“ ir „Apple“ tyrimus.

      „Google“ jau anksčiau teko susidurti su tokiais iššūkiais, tačiau pavyko juos įveikti. Buvo atliktas ir Federalinės prekybos komisijos verslo tyrimas dėl paieškos sistemos. Tačiau jis baigėsi 2013 m., nes nebuvo rasta jokių pažeidimų. Konkurencijos reguliavimo institucijos Europoje per pastaruosius kelerius metus skyrė įmonei daugiau nei 9 milijardų dolerių baudas.

      G. Kimmelman teigė, kad prieš septynerius metus FTC atsisakė paduoti „Google“ į teismą, tačiau tai nereiškia, kad technologijų gigantas buvo visiškai atleistas nuo priežiūros.

      „Tai, kas anksčiau galėjo atrodyti panašu į mažą įmonę, bandančią įsitvirtinti, dabar gali atrodyti kitaip, kai jie daugelį metų dominavo paieškos sferoje ir niekas kitas nepateko į rinką“, - sakė jis. - Dabar faktai yra aiškesni nei prieš septynerius metus.

      Skaityti komentarus