Penktąją protestų naktį Prancūzijos policija sulaikė šimtus žmonių.
Iki ankstyvo sekmadienio ryto Prancūzijos pareigūnai dislokavo pastiprinimą miestuose, kuriuose kilo nauji susirėmimai po mirtino policijos šaudymo į septyniolikmetį, kurio laidotuvės prasidėjo šeštadienį.
Sekmadienį 3 val. ryto (4 val. Lietuvos laiku) visoje Prancūzijoje iš viso buvo suimti 486 žmonės, pranešė Vidaus reikalų ministerija, nors panašu, kad smurto lygis sumažėjo nuo antradienio, kai Paryžiaus Nantero priemiestyje pirmą kartą kilo riaušės dėl Nahelio M. mirties.
„Dėl ryžtingų saugumo pajėgų veiksmų naktis ramesnė“, – ankstyvą sekmadienio rytą tviteryje parašė vidaus reikalų ministras Geraldas Darmaninas (Žeraldas Darmanenas).
Anksčiau G. Darmaninas žurnalistams sakė, kad per naktį bus dislokuota dislokuota 45 000 pareigūnų – tiek pat, kiek ir praėjusią naktį.
Tačiau į Lioną, Grenoblį ir Marselį, kuriuose anksčiau vyko intensyvūs protestai, buvo nusiųstos papildomos pajėgos ir įranga.
Paryžiuje ir gretimuose regionuose, kur dirbo apie 7 000 pareigūnų, iki sekmadienio 3 val. ryto buvo sulaikyti 194 žmonės.
Marselio policija šeštadienio vakarą išsklaidė grupes jaunuolių Kanebjere, pagrindiniame prospekte, einančiame per miesto centrą, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.
Iki vidurnakčio Liono ir Marselio pareigūnai pranešė, kad incidentų buvo mažiau nei praėjusią naktį, o apie 1 val. 30 min. abiejuose miestuose buvo sulaikyti 77 žmonės.
Keliuose miestuose įvesta komendanto valanda.
Laidotuvės praėjo sklandžiai
Protestai dėl alžyriečių kilmės Nahelio mirties dar kartą atskleidė didelę rasinę įtampą šiuolaikinėje Prancūzijoje ir padidino policijos veiksmų, kurie jau seniai nukreipti prieš mažumas, kontrolę.
Prezidentui Emmanueliui Macronui (Emaniueliui Makronui), kuris tikisi būti perrinktas antrai kadencijai po kelis mėnesius trukusių demonstracijų, kurias sausį sukėlė prieštaringai vertinamas pensinio amžiaus ilginimas, ši krizė yra naujas iššūkis.
Atkreipdamas dėmesį į krizės rimtumą, jis atidėjo sekmadienį turėjusį prasidėti valstybinį vizitą į Vokietiją.
Šeštadienį Nantere, kur jis gyveno, įvyko Nahelio laidotuvių ceremonija, į kurią susirinko šimtai taikiai nusiteikusių žmonių kartu su jo mama ir močiute.
Ankstyvą popietę Nantero mečetėje įvyko iškilminga ceremonija, po kurios jis buvo palaidotas toje vietovėje esančiose didžiulėse Mon Valerieno kapinėse.
Laidotuvės baigėsi 18 val. 30 min. Lietuvos laiku ir praėjo ramiai ir be incidentų, AFP sakė liudininkas.
Nepaprastosios priemonės
Prancūzijoje nuo 21 val. buvo sustabdytas autobusų ir tramvajų eismas, uždrausta prekiauti didelėmis petardomis ir degiais skysčiais, taip siekiant pažaboti smurtinius protestus.
Marselio uostamiestyje vyko intensyvūs susirėmimai ir plėšikavimai, taip pat ir ilgą laiką apleistuose rajonuose, kuriuose gyvena mažas pajamas gaunantys asmenys. Šiuos rajonus savaitės pradžioje aplankė E. Macronas.
Pareigūnai žengė dar vieną žingsnį – nuo 18 sustabdė visą miesto transportą, įskaitant metro, ir uždraudė visus protestus iki sekmadienio.
Į miestą buvo išsiųstos policijos pajėgos, įskaitant šarvuočius ir du sraigtasparnius.
E. Macronas paragino tėvus neleisti į gatves vaikų riaušininkų ir pridūrė, kad maždaug trečdalis už riaušes sulaikytų asmenų buvo jauni arba labai jauni.
Teisingumo ministras Ericas Dupond'as-Moretti (Erikas Diuponas-Moretis) šeštadienį sakė, kad 30 proc. sulaikytųjų buvo nepilnamečiai, o G. Darmaninas teigė, kad vidutinis sulaikytųjų amžius buvo vos 17 metų.
Neramumai sukėlė susirūpinimą užsienyje, nes rudenį Prancūzijoje vyks pasaulio regbio čempionatas, o 2024 metų vasarą – Paryžiaus olimpinės žaidynės.
Didžioji Britanija ir kitos Europos šalys atnaujino kelionių rekomendacijas ir įspėjo turistus nevykti į riaušių paveiktas vietoves.
Kinijos konsulatas Marselyje taip pat įspėjo savo piliečius būti budrius ir elgtis atsargiai po to, kai valstybinė žiniasklaida pranešė, kad ketvirtadienį pietiniame mieste akmenimis buvo apmėtytas kinų turistus vežęs autobusas.
Neramumai smarkiai paveikė Prancūzijos kultūros renginius: dainininkė Mylene Farmer (Milen Farmer) buvo priversta atšaukti koncertus stadione, o prancūzų mados namai „Celine“ atšaukė šį savaitgalį Paryžiuje numatytą vyrų mados šou.
38-erių policininkas buvo apkaltintas tyčine žmogžudyste dėl Nahelio mirties ir uždarytas į areštinę.
Jungtinių Tautų teisių biuras penktadienį pareiškė, kad iš Šiaurės Afrikos kilusio paauglio nužudymas yra „akimirka šaliai rimtai spręsti dideles rasizmo ir rasinės diskriminacijos problemas teisėsaugos [institucijose]“.
Prancūzijos užsienio reikalų ministerija atmetė kritiką, sakydama, kad bet kokie įtarimai dėl sisteminės diskriminacijos policijos pajėgose yra visiškai nepagrįsti.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Skaityti komentarus