°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Kodėl Baltarusija ir Iranas yra naudingos valstybės viena kitai?

      Nuotrauka: belta.by nuotr.

      2023-03-13 21:00:00

      Kovo 13 dieną Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka Teherane susitiks su Irano prezidentu Ebrahimu Raisi. Prieš tai valstybių vadovai yra bendravę Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos viršūnių susitikimų kuluaruose 2021 metų rugsėjo 16 dieną Dušanbėje (Tadžikistanas) ir lygiai po metų - Samarkande (Uzbekistanas).

      „Pagrindinė derybų Teherane tema - sąveikos plėtojimas visame dvišalių santykių spektre, akcentuojant prekybinį ir ekonominį bendradarbiavimą. Prezidentų susitikimas vyks siauru ir išplėstu formatais, dalyvaus ir Europos Sąjungos delegacijos. Šalys aptars projektų įgyvendinimą pramonės, žemės ūkio, transporto ir logistikos srityse. Ypatingas dėmesys bus skiriamas situacijai regione ir visame pasaulyje“, – pranešė Baltarusijos lyderio spaudos tarnyba.

      Irane Lukašenka taip pat susitiks su pirmuoju viceprezidentu Mohammadu Mokhberiu, Islamo tarybos asamblėjos pirmininku Mohammadu-Bagheru Ghalibafu ir Irano aukščiausiuoju lyderiu Ali Chamenėjumi.

      Nepaprastasis ir įgaliotasis Baltarusijos ambasadorius Irane Dmitrijus Kolcovas sakė, kad Baltarusija yra pasirengusi stiprinti ne tik visavertį politinį dialogą su Iranu, bet ir plėtoti prekybinius bei ekonominius ryšius, bendrus investicinius projektus. Ekonominį bendradarbiavimą jis pavadino pagrindine sąveikos sritimi. 2021 m. prekyba tarp šalių viršijo 33 mln. JAV dolerių, o tai trečdaliu daugiau nei 2020 m.

      Baltarusija padėjo Iranui tiekti techniką ir įrangą, priėmė Irano studentų mokytis. Be to, Baltarusijos specialistai dirbo statant atominę elektrinę Bušere.

      Pasak Kolcovo, Baltarusija yra pasirengusi ir toliau plėsti bendradarbiavimą, nustatydama perspektyvius projektus su Iranu tokiose srityse kaip pramoninis ir technologinis bendradarbiavimas, skaitmeninė transformacija ir dirbtinis intelektas, žalioji ekonomika ir prisitaikymas prie klimato. „Jau dabar aktyviai dirbame su daugeliu šių sričių“, – sakė ambasadorius.

      Tarptautinio transporto koridoriaus Šiaurės-Pietų infrastruktūros tobulinimas prisideda prie tarpusavio prekybos atgaivinimo. „Dviejų šalių organizacijos kuria optimalius prekių pristatymo būdus ir sąlygas“, – sakė diplomatas.

      7,2 tūkst. km ilgio Šiaurės–Pietų transporto koridorius eina nuo Indijos Nava Ševos uosto, esančio Mumbajaus pietuose, iki Sankt Peterburgo per Iraną. Transportui naudojamas jūrų, upių ir geležinkelių transportas. Pagrindiniai jo pranašumai, palyginti su kitais maršrutais (ypač jūros keliu per Sueco kanalą), yra perpus ar daugiau sutrumpėję transportavimo atstumai, taip pat konteinerių pervežimo sąnaudų sumažėjimas, palyginti su transportavimo jūra kaštais.

      Kaip pabrėžė Kolcovas, reguliarūs skrydžiai atlieka svarbų vaidmenį palaikant tiesioginius verslo, mokslo, švietimo, kultūros ir turistų mainus. „Jau greitai tarp mūsų šalių sostinių bus sukurti tiesioginiai skrydžiai. Tiesioginis skrydis tikrai taps galingu veiksniu plečiant šalių ekonominį bendradarbiavimą“, – sakė Baltarusijos diplomatinės atstovybės vadovas.

      Vienas iš svarbiausių vizito įvykių bus visapusiško Baltarusijos ir Irano bendradarbiavimo plano pasirašymas. Dokumentas buvo parengtas tęsiant susitarimus, kuriuos valstybių vadovai pasiekė per susitikimą Dušanbėje 2021 m. rugsėjį.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus