°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      JAE tampa pirmąja arabų tauta, sėkmingai pasiekusia gilųjį kosmosą

      Nuotrauka: MIT Technology Review nuotr.

      2021-03-01 15:00:00

      Jungtiniai Arabų Emyratai tampa pirmąja arabų tauta, sėkmingai pasiekusia Marsą. JAE robotas pateko į orbitą virš raudonos planetos, pradėdamas dvejų metų misiją, skirtą Marso klimatui nustatyti ir detalizuoti.

      Emyratų pareigūnai patvirtino, kad erdvėlaivis „Al Amal“ - „Hope“ (lietuviškai - „Viltis“) sėkmingai pateko į orbitą 16.15 GMT.

      Ši JAE misija yra pirmoji iš trijų planuojamų ekspedicijų, orientuotų į Marso planetos tyrinėjimą. Kinijos erdvėlaivis „Tianwen-1“ turėtų būti paleistas į orbitą trečiadienį, o gegužę planetos paviršiuje nusileis modulis ir roveris. Kinijos kosmoso agentūra bandys juos paguldyti į didelį kraterį, vadinamą „Utopia Planitia“.

      Tuo tarpu pagal „NASA Perseverance” misijos planą, Marsą žadama pasiekti vasario 18 dieną. JAV kosmoso agentūrai bandys pastatyti roverį į kraterį „Jezero“, kuris kadaise buvo ežeras šiauriniame planetos pusrutulyje. Mokslininkai mano, kad tai yra vieta, kurioje būtų galima aptikti gyvybės ženklų - jei iš tiesų planetoje tokių buvo. NASA misijos metu taip pat planuoja dislokuoti sraigtasparnio tipo stebėjimo robotą.

      Vien tik bandymai patekti į Marsą tapo nepaprasta kelionė JAE - iki šiol maža tauta Persijos įlankoje buvo labiau žinoma dėl savo dangoraižių ir dykumų, o ne dėl mokslinių laimėjimų. Tiesioginiai misijos uždaviniai yra projektuojami Dubajuje nuo aukščiausio pasaulyje pastato „Burj Khalifa“.

      Antradienį į JAE oro uostus atvykę keliautojai taip pat gavo Marso antspaudus į savo pasus, kurie buvo skirti istoriniam įvykiui pažymėti.

      „Hope“ projektu siekiama išsiaiškinti, kaip dulkių audros ir kitos oro sąlygos netoli paviršiaus veikia greitį, kuriuo Marso oras sklinda į kosmosą. Orbitos misija yra reguliuojama Mohammedo bin Rashido kosminiame centre (MBRSC) Dubajuje, o automatinės instrukcijos užtrunka 11 minučių, kad įveiktų 190 milijonų kilometrų atstumą nuo Žemės.


       2020 m. Liepos 20 d. paleista „Hope“ suvartojo apytiksliai 800 kilogramų degalų - maždaug pusė jų sunaudota manevro metu, kai visureigio dydžio palydovas buvo nukreipiamas į elipsės formos orbitą, sulėtėdamas nuo 120 000 km / h greičio iki 18 000 km / h.

      Pirmą kartą raudonąją planetą 1960 m. pasiekė Sovietų Sąjungos erdvėlaivis. Prireikė dešimtmečio, kol misijos metu robotui pavyko nusileisti ant Marso paviršiaus. SSRS „Mars 3“ nusileido 1971 m. gruodžio mėn., tačiau kontaktas nutrūko vos po 14 sekundžių.

       

      Skaityti komentarus