°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Džiulijanas Asandžas nominuotas Nobelio taikos premijai

      Nuotrauka: The New Daily nuotr.

      2019-11-02 15:00:00

      Viena Airijos taikos kampanija ragina „WikiLeaks“ įkūrėją D. Asandžą nominuoti Nobelio taikos premijai už jo nuopelnus kovojant su imperializmu ir JAV valdžios institucijų neteisėtais veiksmais.

      Džiulijanas Asandžas buvo nominuotas 2019 m. Nobelio taikos premijai gauti už organizacijos „WikiLeaks“ įkūrimą. Pagrindinė jos veikla - skelbti slaptą informaciją visuomenei ir ,,nutekinti” įslaptintų dokumentų medžiagą apie JAV valdžios institucijas. Tokia organizacijos veikla buvo itin nepalanki JAV, dėl to ir pats Asandžas turėjo nemalonumų.

      Nuo 2012 m. Asandžas gyvena Ekvadoro ambasadoje Londone, kur Ekvadoro vyriausybė suteikė jam politinį prieglobstį. Jis buvo priverstas prašytis politinio prieglobsčio tam, kad išvengtų ekstradicijos į JAV, nes jam grėsė kalėjimo bausmė.

      Pasirodo, kad JAV nuogąstavo ne be reikalo. Šaltiniai iš JAV teisingumo departamento, o taip pat ir ,,Associated Press“ bei ,,New York Times“ patvirtino, kad Asandžui slapta buvo pareikšti kaltinimai dėl jo vykdomos veiklos. Šiuo metu Asandžo advokatai siekia, kad JAV vyriausybė atskleistų šių kaltinimų pobūdį ir paaiškintų, kuo konkrečiai jis yra kaltinamas.

      Tačiau Asandžo padėtis išlieka pakankamai prasta. Kalbėdamas apie susiklosčiusią situaciją, Ekvadoro užsienio reikalų ministras pareiškė: „Ponas Asandžas šiuo metu iš esmės turi dvi galimybes: likti Ekvadoro ambasadoje neribotam laikui, nes Didžiosios Britanijos valdžia mums pasakė, kad niekada neleis jam saugiai išvykti iš ambasados į trečiąją šalį arba jis gali jiems pasiduoti. “

      Mairyd Maguire, taip pat Nobelio taikos premijos laureatė (už indėlį palaikant taiką per Airijoje vykusias nelaimes) siekė, kad Asandžui būtų įteikta premija. Savo laiške Nobelio komitetui ji teigė: „Atskleisdami nuo visuomenės akių paslėptą informaciją, mes nekalbame apie dalykus, kurie yra susiję su karu, mes taip pat nesiejame savęs su stambiu verslu, dideliais pinigais ar noru greitai ir gausiai praturtėti“.

      Ironiška, tačiau Asandžo konkurentas, su kuriuo jam gali tekti susidurti kovoje dėl Nobelio taikos premijos yra ne kas kitas, kaip JAV prezidentas Donaldas Trampas, kuris per pastarąsias dienas JAV spaudai pasigyrė, jog Japonijos premjeras Šinzo Abe būtent jį nominavo kaip Nobelio taikos premijos laureatą.

      Šalyje kilo daugybė diskusijų, ar Asandžui pavyks laimėti šį apdovanojimą, nes toks įvykis iš esmės galėtų potencialiai sukelti didžiulę gėdą JAV. Netgi tokie asmenys, kaip Henris Kisindžeris ar Barakas Obama, kurie buvo kaltinti karo nusikaltimais, yra linkę labiau ginčytis su Nobelio komitetu nei žmogus, kuris darė visuomenei naudingą darbą ir siekė, kad žmonės žinotų viską, kas vyksta jų šalyje.

      Ir vis dėlto kyla klausimas: kaip šalis, kuri teigia, kad palaiko „laisvę“, „žmogaus teises“, „demokratiją“ ir „įstatymų viršenybę“, gali ryžtis tokiam veiksmui ir įkalinti Nobelio taikos premijos nominantą? Kaip jie galėtų pateisinti savo veiksmus ir siekį nubausti asmenį už tokį elgesį, kurį Nobelio apdovanojimo komisija buvo pripažinusi kaip teisingą, etišką ir vertą taikos premijos?


      Skaityti komentarus

      Alvydas 2019 02 11 03:54

      O tai nobelį duoda jav? Tai ne jav reikalas? Jav pasidarė nobelio monopolininkė ?

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai