°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      D. Trumpas dekretu atėmė privilegijas iš vartotojus cenzūruojančių socialinių medijų

      Nuotrauka: EPA-ELTA nuotr.

      Autorius: propatria.lt
      2020-06-02 09:00:00

      JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė dekretą, kuriuo įtvirtino, jog pažiūromis paremtą cenzūrą taikantys socialiniai tinklai teisiškai bus laikomi nebe platformomis, bet leidėjais, taigi taps atsakingais už vartotojų juose skelbiamą turinį. Tuo siekiama atgrasyti socialinių tinklų administratorius nuo politinių pažiūrų cenzūros, dabar intensyviai vykdomos prisidengiant kova su „netikromis naujienomis“ ir „neapykantos kalba“. Kartu Baltieji Rūmai paleido naują internetinę svetainę, kurioje visų pažiūrų žmonės kviečiame pranešti apie atvejus, kai, jų manymu, buvo socialinių tinklų cenzūruojami dėl savo įrašų politinio turinio.  

      JAV įstatymai saugo informacijos priemones nuo atsakomybės už jose skelbiamas nuomones. Tai užtikrina JAV Komunikacijos geros elgsenos akto 230 skirsnis. D. Trumpo dekretu pabrėžiama, kad šis skirsnis sukurtas internetinėms platformoms ir yra taikomas tik toms, kurios nesiima pačios cenzūruoti jose skelbiamo turinio. Apsiėmusios turinio atrankos rolę, jos prisiima ir visą teisinę atsakomybę. 

      Dekrete pabrėžiama išaugusi socialinių medijų svarba demokratijai. „Daugybė žmonių seka naujienas ir keičiami mintimis socialinėse medijose, tad šios egzistuoja kaip virtuali viešoji erdvė ir turi beprecedentę galią formuoti tai, kaip bus interpretuojami įvykiai, ką žmonės matys ir nematys“. 

      „Internetinės platformos vykdo selektyvią cenzūrą, kas daro žalą nacionaliniam diskursui. Dešimtys tūkstančių amerikiečių susidūrė su jų skelbiamo turinio „žymėjimu“ kaip netinkamu, nors jis neprieštarauja jokiai konkrečiai skelbiamai socialinių tinklų normai.“


      „Šalyje, ilgai branginusioje saviraiškos laisvę, negalime leisti siauram internetinių platformų ratui atrinkti, kokią kalbą internete pasieks ir matys amerikiečiai. Tai fundamentaliai antiamerikietiška ir antidemokratiška praktika. Kai didelės ir galingos socialinių medijų kompanijos cenzūruoja nuomones, kurioms pačios nepritaria, naudojamasi pavojinga galia. Taip jos nustoja buvusios platformomis ir pačios tampa turinio kūrėjomis.“



      Pats D. Trumpas ne kartą susidūrė su socialinių tinklų cenzūra, taip pat ją viešai kritikavo, pabrėždamas, kad tendencingai cenzūruojamos konservatyvios nuomonės. Praėjus vos kelioms valandoms po dekreto pasirašymo Twitter platforma užblokavo naują D. Trumpo įrašą. Tuo tarpu Atstovų Rūmų narys Mattas Gaetzas paskelbė rengiantis atitinkamas nuostatas numatantį įstatymo projektą. Kitaip nei prezidento dekretas, Kongreso priimtas įstatymas negalėtų būti atšauktas būsimų prezidentų sprendimu. 

      Skaityti komentarus