°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Patekai į krizę? Eksperimentuok

      Nuotrauka: Pixabay

      2018-05-09 13:00:00

      Jei partneris rašo "aš tave myliu ir noriu saugoti šeimą", vadinasi, tai dar nieko nereiškia, jei šie žodžiai nesutampa su elgesiu.

      Laimei, vis daugiau žmonių pasirenka krizių į veikimą. Kas gali pagelbėti krizės atveju? Pasikalbėkime.

      Įprasti dalykai

      Kasdienės atsakomybės padeda išlipti iš krizės arba  į jas nepatekti. Todėl žmonės, kurie paiso savo atsakomybių, saugo ir savo psichinę sveikatą. Ką tai reiškia? Kai esi mama, nesvarbu, kad kaip žmona esi krizėje, esi mama ir atsakingai elgiesi vaikų atžvilgiu. Tik didžiulis egoizmas leidžia moteriai paskęsti savo nelaimėje ir apleisti vaikus. Kiti mums svarbūs vaidmenys apleidžiami panašiai. Todėl verta atminti: daryk įprastus kasdienius dalykus, sukis rutinoje ir tau nebus baisūs jokie dideli sunkumai.

      Nekartok nesėkmių

      Yra žmonių, kurie vis patiria sunkumus ir kažkaip juose elgiasi. Kai elgesys nepadeda išeiti iš krizės ir jos įveikti, kartoti tokio elgesio neverta. Žmonės ekstremaliose situacijose reaguoja tipiškai, sunku sukurti kažką naujo, tačiau būtent kitoks elgesys gali pakeisti viską iš esmės. Jei pakartosi tau įprastą elgesį, nieko blogo neatsitiks. Psichologai vadina tai atkritimu. Mes esame žmonės, todėl ne smerkti save turime, o stiprinti. Atleisk sau ir gyvenk toliau. Kai žmogus subręsta kitokiam elgesio modeliui, jis pajėgus kitaip elgtis. Ne visi gali krizes įveikti valios pastangų dėka.

      Eksperimentuok

      Atmink: nedaryk nieko, kas nepadėjo anksčiau; bandyk viską iš eilės, ko dar niekada nedarei ir stebėk santykių dinamiką. Nieko nebijok. Mes nedarome klaidų. Mes tik visko patiriame. Todėl jei padarysi kažką, o pasekmės bus nepageidaujamos, tiesiog to daugiau nekartosi. Nedarykime didelės tragedijos iš viso gyvenimo ir neturėkime lūkesčio visada elgtis protingai ir tobulai. Juk atėjome į žemę mokytis vieno svarbaus dalyko - mylėti. Tai ir mokykimės.

       

      Klausyk, matyk

      Dauguma konfliktų nesibaigia ne todėl, kad žmonės nenori susitaikyti. Dauguma konfliktų įsisiūbuoja tik todėl, kad žmonės vieniems žodžiams priskiria tam tikras reikšmes ir pagal jas elgiasi bei reaguoja. Pvz. kai konfliktuoja vyras ir žmona, moteris dažnai yra linkusi tam tikriems vyro žodžiams priskirti tam tikras reikšmes, dažnai net padaro išvadas, kur jų visai nėra. Todėl jei nenorime įklimpti, neprisigalvokime to, ko nėra. Jei partneris rašo "aš tave myliu ir noriu saugoti šeimą", vadinasi, tai dar nieko nereiškia, jei šie žodžiai nesutampa su elgesiu. Kai žmogus nori saugoti šeimą, jis jos neardo ir nesielgia prieštaringai. Todėl ne gražūs žodžiai yra svarbūs, o žodžių ir elgesio atitikimas. Tad vienas patarimas yra ypatingai svarbus: klausyk ir matyk. Moterys linkusios patikėti tik gražiais žodžiais. Tačiau jei moteris neturės atkaklumo ir nenorės pamatyti atitinkamo elgesio, jos labai greitai lauks dar vienas nusivylimas.

      Vertybių skirtumas

      Dažnai žmonės patenka į krizes ne todėl, kad jie yra piktybiški, o todėl, kad jie yra per daug skirtingi. Kai gyvename šeimoje, vertybės arba sutampa, arba ne. Kai sutampa, visos krizės įveikiamos. Kai nesutampa, konfliktai nesibaigs. Nes žemė, ant kurios stovi abu partneriai, skiriasi. Tad verta bandyti derinti vertybes arba eiti savais keliais. Kiekvienas žmogus keičiasi. Niekas nežino savo sielos evoliucijos. Stabdyti ją yra taip pat ydinga kaip ir greitinti. Būkime savimi,  neišduokime savęs, neapsimetinėkime, ir pamatysime, kad kai kurios krizės ir konfliktai buvo tik mūsų proto žaidimai. Būkime tvirti ir sąmoningi.

      Skaityti komentarus