°C
   2020 07 06 Pirmadienis

   Kuo daugiau namų ruošos darbų atlieka vyrai, tuo didesnė tikimybė, kad santuoka baigsis skyrybomis

   Nuotrauka: Expat nuotr.

   2019-10-16 08:00:00

   Pasak Oslo ir Akershuso universiteto taikomųjų mokslų koledžo, porai  geriau gyventi pagal nusistovėjusias tradicijas, kur moterys atlieka visus namų ruošos darbus, jei jie nori išlikti drauge. 

   Norvegijos mokslininkams buvo įdomu pamatyti, kaip vedę ir kartu gyvenantys vyrai ir moterys paskirsto namų ruošos darbus bei vaiko priežiūrą visais gyvenimo etapais. Jie išanalizavo du atskirus tyrimus, kuriuose dalyvavo beveik 20 000 vyrų ir moterų nuo 18 iki 79 metų: gyvenimo eigos, kartų ir lyties ir Norvegų gyvenimo eigos, senėjimo ir kartų tyrimai. Dalyviai atitinkamai atsakė į klausimus apie namų ruošos ir vaikų priežiūros padalijimą; jų požiūriu į lyčių lygybę; taip pat buvo atsižvelgta į tokius kintamuosius kaip gyvenimo etapas ir socialinė klasė.

   Rezultatai parodė, kad 65 procentai porų vienodai ar beveik vienodai pasidalija vaiko priežiūros, bet ne namų ruošos darbus: 11 proc. porų pranešė, jog visą ar beveik visą darbą atlieka moterys, 60 proc. porų teigė, kad šiek tiek daugiau darbų atlieka moterys. Maždaug 25 proc. porų pasiskirsto darbus tolygiau. Paprastai tai būdavo jaunesnės, beveikės poros, kur moteris dirba pilną darbo dieną. 

   Tyrėjai nerado ryšio tarp tradicinio modelio, kur moterys atlieka didžiąją dalį namų ruošos darbų, ir sumažėjusios skyrybų rizikos, tačiau jie teigė, kad netradicinių porų rizika išsiskirti  išauga. Poros, kur vyrai atlieka daug ar daugiau namų ruošos darbų, yra linkusios išsiskirti dažniau nei poros, kur moteris atlieka didžiąją dalį namų ruošos darbų.

   „Kuo daugiau vyras dirba namuose, tuo didesnis skyrybų procentas“, - sakė Thomas Hansenas, tyrimo „Lyčių lygybė namuose“ bendraautorius. Nors tyrėjai nerado jokių priežasčių, tačiau jie mano, kad tai lemti „šiuolaikinis“ požiūris.

   Galbūt tradicinės poros, kurioms santuoka - didelė vertybė laikosi tradicingesnio požiūrio į skyrybas“, o netradicinių porų „požiūris į santuoka labiau šiuolaikiškas, todėl moters nepasitenkinimas dažniau iššaukia skyrybas”. 

   „Šiais laikais poros mažiau bijo tiek dalindamiesi darbus, tiek skirdamiesi, teigė Hansas, pridurdamas, jog viskas priklauso nuo vertybių. "Šiandien moterys taip pat turi aukštąjį išsilavinimą ir gerai apmokamą darbą, todėl jos yra mažiau finansiškai priklausomos nuo sutuoktinio. Skyrybų metu jos kur kas lengviau gali pradėti gyvenimą iš naujo."

   Tyrėjai teigė, kad darbų pasidalijimas nebūtinai padidina pasitenkinimo lygį, tad lygybės namuose ir gyvenimo kokybės santykis stebina. „Logiška būtų manyti, kad dažniau išsiskiria tos šeimos, kur lygybė yra mažesnė, tačiau mūsų statistika rodo priešingai“, - teigė Hansenas.

   Autorius mano, kad tokie rezultatai gali rodyti tai, kad poros yra laimingesnės, kai turi aiškiai apibrėžtus vaidmenis santykiuose, kur žmonės nelipa vienas kitam ant kulnų. „Gali kilti daugiau ginčų, jei abu sutuoktiniai turi tuos pačius vaidmenis ir vienas jaučia, kad kitas neatlieka jų pakankamai gerai“, - pridūrė jis.

   Panašu, kad naujausios apklausos rezultatai prieštarauja neseniai Kembridžo universiteto tyrėjų atliktam tyrimui, kuriame buvo nustatyta, kad vyrai iš tikrųjų buvo laimingesni pasidalinę namų ruošos darbais.

   Kembridžo tyrimas buvo grindžiamas anksčiau surinktais duomenimis iš 30 000 žmonių 34 šalyse. Tyrėjai nustatė, kad vyrai jautėsi geriau, jei jie daugiau prisidėdavo prie namų ruošos darbų, tačiau tyrėjai teigė, kad taip gali būti ir todėl, kad jie mieliau renkasi ramų gyvenimą darant namų ruošos darbus, nei nemalonumus su antrąja puse.

   Skaityti komentarus