Gyvenimas nesibaigė. Psichologų parengtas veiksmų planas padės tai užtikrinti.
Mokslinis paaiškinimas, kodėl jaučiatės blogai
Santykių pradžioje smegenyse gaminasi oksitocinas ir dopaminas. Kai partneris yra šalia ir viskas klostosi gerai, įsijungia atlygio sistema ir į kraują išsiskiria hormonų kokteilis. Ir mes jaučiamės laimingi.
Po išsiskyrimo atlygio sistema nustoja veikti ir organizme aktyvuojasi abstinencijos sindromas. Išsiskiriantys streso hormonai veikia imuninę, virškinimo ir širdies ir kraujagyslių sistemas.
Taip pat suaktyvėja sistemos, atsakingos už skausmo suvokimą. Todėl smegenys mano, kad jaučiame fizinį skausmą, nors iš tikrųjų kūnui nieko blogo nėra.
Kaip įveikti išsiskyrimą?
Leiskite sau kentėti
Taip, tai tiesa. Jums nereikia dirbtinai savęs linksminti. Jei norite verkti, verkite. Jei norite rėkti, rėkaukite (tik nepamirškite kaimynų, kurie gali jus išgirsti). Dainuokite liūdnas dainas duše. Žiūrėkite muilo operas.
Aplinkiniai galbūt sakys, kad visi išsiskiria ir nereikia dėl to jaustis blogai. Nesiklausykite ir nebandykite slėpti skausmo. Niekas nežino, kas yra jūsų širdyje, tik jūs patys. Jei jums skauda, leiskite, kad skaudėtų. Verkite tol, kol ašaros baigsis, kol pasijusite geriau arba bent jau kol jausitės sugniuždyti.
Jėgos sugrįš, bet tam reikia laiko. Kiekvienam žmogui tas laikas yra skirtingas.
Nekaltinkite savęs
Sprendimas nutraukti santykius priimamas ne per vieną dieną. Tai įvyksta net ne per mėnesį. Dažniausiai jį lydi ilgas apmąstymų procesas.
Priežasčių gali būti įvairių. Tačiau tai nereiškia, kad kažkur kažką praleidote. Tai reiškia, kad jūs abu jau seniai praradote ryšį.
Atsakomybė visada tenka abiem, nors ir ne visada vienodai. Neskaičiuokite, kas labiau kaltas. Žvelkite į ateitį ir nekartokite savo klaidų.
Nekaltinkite tik savęs. Taip, galėtumėte būti mažiau susierzinę arba mažiau reiklūs. Tačiau jūsų partneris galėjo apie tai su jumis pasikalbėti.
Nesistenkite susigrąžinti partnerio
Jei jaučiatės taip, tarsi gyvenime nieko nebeturėsite ir jums reikia viską susigrąžinti, sustokite. Kalbama apie baimę.
Po ilgų santykių baisu likti vienam. Tai visiškai normali reakcija.
Nepasiduokite baimei. Nesistenkite susigrąžinti savo buvusios antros pusės žeminančiais prašymais. Net jei jis grįš, iš šių santykių nieko gero nebus.
Būkite užsiėmę
Kai pirmasis ūmus skausmas praeis, eikite ten, kur negalėjote ar neturėjote laiko nueiti kartu. Žiūrėkite filmus, kurie jums patiko, bet jūsų buvusiam partneriui ne. Prisiminkite pomėgius, kurių buvo atsisakyta santykių metu.
Darykite tai, ko niekada nedarytumėte kartu. Tai suteiks jums laisvės pojūtį, kurio anksčiau neturėjote.
Daugelyje miestų veikia šokių, piešimo, lipdymo iš molio, mezgimo ar metalo degimo studijos. Bandomoji pamoka dažnai būna nemokama. Kodėl nepabandžius? Blogiausiu atveju prarasite valandą. Geriausiu atveju rasite veiklą, kurią pamilsite visa širdimi.
Judėkite
Iš karto po išsiskyrimo daugelis žmonių numeta svorio, nes kelias dienas gali būti alkani. Tačiau kai organizmo ištekliai visiškai išsenka, pabunda apetitas ir svoris ima didėti.
Norisi ne tiek valgyti, bet ir valgyti daug angliavandenių turintį maistą, pavyzdžiui, picą, ledus ar šokoladą. Jei nepakankamai judėsite, svoris augs dar greičiau.
Todėl turite judėti, net jei tai tik pasivaikščiojimai.
Sudarykite gerų dalykų sąrašą
Ar manote, kad pasaulio spalvos išblėso ir nebėra jokių gerų dalykų? Taip nėra. Jūsų smegenys tiesiog reaguoja į stresą ir vieną dieną tamsioji juosta baigsis.
Tuo tarpu sudarykite gerų dalykų, kuriuos turite, sąrašą. Darbas, draugai, knygos, pašto ženklų kolekcija ar mėgstami puodeliai, karštos kavos skonis ryte, šviežiai nupjautos žolės kvapas, apsipirkimas - viskas, kas jums teikia džiaugsmo.
Reguliariai įtraukite punktus į sąrašą ir, kai pasijusite labai blogai, perskaitykite juos iš naujo ir, žinoma, kažką iš to sąrašo veikite/patirkite.
Pakeiskite aplinką
Jei viskas aplink jus primena buvusį partnerį, turėtumėte apsvarstyti galimybę pakeisti aplinką. Negalite pabėgti? Pertvarkykite, nupirkite naujas užuolaidas ar naujus indus. Nuotaiką sukurti padės spalvų gamos pakeitimas. Eksperimentuokite.
Bendraukite su draugais
Galite su jais pasikalbėti ir jie jums padės, kai reikės. Tačiau nepamirškite apie jų jausmus ir prieš kalbėdami apie išsiskyrimą paklauskite jų, ar turės jėgų išklausyti. Šiuo metu jie gali būti nepasirengę išklausyti arba gali būti pasirengę, bet jie negali jums patarti, ką daryti.
Nesikalbėkite su žmonėmis, kurie pablogins jūsų emocinę būseną tokiomis frazėmis kaip "Aš juk tau sakiau, kad tai tavo kaltė". Kai tik rasite tai, kas gali padėti, ir žmones, kurie jus palaikys, nedelsdami pradėkite naudotis šiuo šaltiniu.
Nepamirškite ir patys išklausyti ir palaikyti savo draugų.
Atlikite penkis pratimus
Psichologės Daphne Rose Kingma knygoje "Kaip įveikti išsiskyrimą" siūlomi pratimai gali padėti suprasti, kodėl viskas įvyko taip, o ne kitaip. Svarbu juos atlikti tik tada, kai pirmas skausmas atslūgsta. Priešingu atveju jie gali pabloginti situaciją.
Galite rašyti kompiuteriu arba įsigyti atskirą užrašų knygelę. Antrasis variantas turi pranašumą: atlikus pratimus popierių galima simboliškai suplėšyti arba sudeginti.
Nedarykite visų pratimų iš karto. Naują užduotį atlikite, kai emocijos atslūgs. Nesistenkite išsisukti: tai nėra rašinys, kurį reikia kuo greičiau pabaigti ir atiduoti. Niekas, išskyrus jus, nematys, ką rašote.
1. Grįžkite į pradžią
Trumpai papasakokite apie pažintį, pirmąjį pasimatymą, audringo romano pradžią, laiką, kai pirmą kartą apsigyvenote kartu. Tiksliai aprašykite, kokias viltis siejote su buvusiu partneriu.
Dabar sutelkite dėmesį į "užuominą" - kuri jau tuo metu prognozavo problemas. Tai gali būti koks nors fizinis ar psichologinis bruožas.
2. Aprašykite, kaip vystėsi jūsų santykiai
Pirmiausia papasakokite apie tai, kas vyko jūsų gyvenime už santykių ribų. Apibūdinkite savo padėtį tuo metu. Ar buvote vienišas, o gal svajojote įsimylėti? O gal turėjote santykių su kitu žmogumi? Ką norėjote pasiekti? Ką norėjote patirti?
Papasakokite, ką galėjote pasiūlyti savo partneriui ir ką jis galėjo pasiūlyti jums.
Dabar apibūdinkite, kaip ir kada pasireiškė nesutarimai. Ką jaučiate?
Įsivaizduokite, kad apie jūsų santykius kuriamas filmas. Kokį pavadinimą jam suteiktumėte? Galite nupiešti plakatą ir sukurti istorijos santrauką.
Pasikalbėkite apie tikrąją išsiskyrimo priežastį. Ar ši priežastis susijusi su jūsų arba jūsų partnerio vidiniais ar išoriniais pokyčiais?
Keletas pavyzdžių: "Aš išaugau iš mamos poreikio", "Pagaliau sugebėjau atrasti savo stipriąsias puses", "Mes užauginome vaikus", "Mus siejo tik seksas, to neužteko".
3. Išanalizuokite atšalimą
Mintyse grįžkite į posūkio tašką. Kada supratote, kad viduje kažkas suspaudė ir skauda? Jei ne jūs inicijavote išsiskyrimą, jis įvyko vėliau. Apibūdinkite savo jausmus tą akimirką.
Sudarykite sąrašą priežasčių, kodėl jūsų santykiai vis tiek būtų žlugę.
Parašykite buvusiam partneriui piktą laišką. Laisvai išreikškite slopinamas emocijas - skausmą, pyktį ar įniršį.
Dabar apibūdinkite savo kaltės jausmą. Galite būti tokie savanaudžiai, kokie tik norite - popierius viskuo pasirūpins.
Atminkite, kad yra dvi kaltės apraiškos. Pirmoji - savęs kaltinimas. Antrasis - tai faktinis kaltės dėl ko nors pripažinimas. Pagalvokite, kiek kartų manipuliavote, kalbėjote piktus dalykus, bandėte supykdyti buvusį partnerį.
Tai nemalonu, bet padės jums atpažinti savo trūkumus ir jų atsikratyti.
Dabar parašykite prisipažinimo laišką buvusiam partneriui. Nereikia jam rodyti to, ką parašėte, - tai skirta tik jums. Klaidų pripažinimas išlaisvins jus nuo kaltės jausmo.
Galiausiai parašykite sau atleidimo laišką. Atlikote puikų darbą ir nusipelnėte svarbiausio žmogaus savo gyvenime - savęs - atleidimo.
4 Apibūdinkite visus gerus dalykus, kuriuos jums davė santykiai
Pabandykite parašyti padėkos laišką savo buvusiam partneriui.
5. Iš naujo įvertinkite realybę
Sugalvokite naują buvusio partnerio vaidmenį.
Apibūdinkite iššūkį, su kuriuo susiduriate dabar. Ko norite iš ateities? Kaip įsivaizduojate savo naująjį partnerį?
Kreipkitės į psichologą arba psichoterapeutą
Skausmas po išsiskyrimo yra normalus. Tačiau jei ji nepraeina, gali būti, kad sergate depresija. Jei visą dieną nevalgote arba persivalgote, jei jus kamuoja liūdesys ir krentate į neviltį, jei esate lėtapėdis ir visai nejudrus, laikas pagalvoti apie galimybę apsilankyti pas specialistą.
Ko nedaryti, kad įveiktumėte išsiskyrimą?
Neieškokite atsitiktinio sekso
Tikriausiai tai nepadės ir jausitės dar blogiau nei anksčiau. Sekso troškimą sukelia abstinencija. Smegenyse trūksta oksitocino, todėl ieškome, kas galėtų paguosti.
Neįtikino? Tuomet bent jau negirtaukite prieš pasimatymą. Alkoholis slopina. Todėl vietoj orgazmo gausite tik nuoskaudą, kaltę ir pagirias kitą rytą.
Ir nepamirškite kontracepcijos.
Neužgauliokite ir nešantažuokite
Emocinį šantažą dažnai naudoja tas, kuris buvo paliktas. Taip siekiama, kad buvęs partneris jaustųsi kaltas ir nepatogiai. Jei buvęs partneris tikrai jaučiasi kaltas, jis vis tiek nereaguos.
Kodėl negalite to daryti? Nes tai žema.
Nepradėkite santykių iškart po išsiskyrimo
Kai kurie žmonės taip bando pamiršti savo buvusį partnerį. Kartais tai pasiteisina. Kartais nauji santykiai pasiteisina. Tačiau dažniausiai jie tik pablogina situaciją. Pleistras nepadės, kai reikia siūti žaizdą.
Nereikalaukite, kad bendri draugai stotų į vieną ar kitą pusę
Visų pirma, nekelkite ultimatumų. Žmonėms tai nepatinka.
Jei jūsų buvęs partneris prievartavo ar smurtavo, o jūsų draugai vis dar bendrauja su juo ar ja ir palaiko jo ar jos pusę, apsvarstykite, ar jums reikia tokių draugų.
Kaip pamiršti buvusį partnerį?
Ištrinkite jį iš visų socialinių tinklų
Kai kurie žmonės po išsiskyrimo pradeda intensyviai stebėti buvusio partnerio socialinę žiniasklaidą. Kai kurie tikisi įžvelgti artėjančio sugrįžimo ženklų: "Paskutinėje nuotraukoje ji liūdna, nes pasiilgo manęs." Kai kurie piktdžiugiškai sako: "Jis taip nudegė saulėje per atostogas, kad dabar tikriausiai lupasi oda."
Jūsų buvęs partneris dabar gyvena kitokį gyvenimą. O jei savo kanale pamatysite pranešimų apie jį, gali būti, kad jums bus sunku. Taigi sutvarkykite savo kanalą. Taip pat patartina ištrinti visą susirašinėjimą.
Grąžinkite jam visus jo daiktus ir dovanas
Kad niekas jums neprimintų praeities. Tai sudėtinga, jei ilgą laiką gyvenote kartu ir kartu pirkote daug daiktų. Tačiau be priminimų galite greičiau įveikti išsiskyrimą.
Jei jis ar ji nenori pasiimti savo daiktų, atiduokite juos kam nors kitam arba išmeskite. Tikėtina, kad bus šiek tiek lengviau.
Kaip išlikti draugais
Jei nenorite, neprivalote palaikyti gerų santykių. Net jei turite kelis bendrus vaikus. Tik jūs galite nuspręsti, kaip toliau elgtis su buvusiu partneriu. Klausykite savęs, o ne kitų.
Jei nuspręsite likti draugais, viskas gerai. Net jei tai sunku.
Gerbkite vienas kitą
Tai svarbiausia. Jei norisi pasakyti ką nors nelabai gražaus, pasistenkite susilaikyti.
Giliai įkvėpkite, o jei reikia, ir kelis kartus. Pagalvokite, kodėl emocijos tapo tokios stiprios ir kodėl taip sunku jas suvaldyti. Kai rasite priežastį, bus lengviau.
Kai abu būsite pasiruošę, verta pasikalbėti apie santykius ir jų nutraukimo priežastis.
Laikykitės atstumo
Nors ir sunku, bet jūs nebesate kartu. Turite išmokti atrasti naujas tarpusavio santykių ribas, o tam reikia laiko.
Jei jūsų buvęs partneris jaučiasi kaltas, jis gali bandyti jums padėti kaip ir anksčiau. Neskatinkite to.
Atminkite, kad gyvenimas nesibaigia su santykiais. Ir net jei atrodo, kad nėra šviesos, jei jus kamuoja kaltės jausmas, nenusiminkite. Kadaise gyvenote be partnerio, vadinasi, galite gyventi ir vėl.
Išsiskyrimas yra naujo gyvenimo pradžia. Tai galimybė augti virš savęs, tapti sąmoningesniems ir laimingesniems.
Skaityti komentarus