°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Aptikta nauja, ligas nešiojanti, erkių rūšis

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-08-09 08:00:00

      Galingi žmonės kuria tiek daug problemų, kad vėliau galėtų pasiūlyti mums sprendimo būdus. Vienas iš pavyzdžių - skelbimas, jog Sirijoje vyksta terorizmo atakos ir pasinaudojus padėtimi infiltruoti, įsiveržti ir grąžinti “demokratiją” į šalį tam, kad gyventojai liktų saugūs. Visai neseniai Robert F. Kennedy Jr savo “facebook” paskyroje rašė apie globalinį atšilimą kaip apie “kapitalizmo katastrofą”, kur mokslininkai ir tironai pelnosi iš krizės, kurią patys sukūrė, nepriklausomai nuo to, ar krizė yra tikra, ar falsifikuota. 

      Kai kalba pasisuka apie erkes sunku pasakyti, ar čia gali būti pritaikyta ta pati teorija. Ar daugėjant erkių ir jų rūšių skaičiui, didės ir pagaminamų vakcinų skaičius? 

      Kai kurie dalykai, kurie kadaise buvo laikomi „sąmokslo teorijomis“, dabar nebepriklauso šiai sričiai. „Sąmokslo teorijos“ dažniausiai kyla, kai atsiranda patikimų įrodymų. Tačiau jų pasekmės keičia žmonių mąstymą, o tai gali lemti kognityvinių funkcijų sutrikimus. Viena iš temų dažnai vadinama kaip sąmokslo teorija yra ligų kaip ginklų panaudojimas. Naujausias pavyzdys - patvirtinta pataisa, kurią pateikė respublikonų kongresmenas iš Naujojo Džersio. Jo vardas - Chris Smith, ji gynybos departamento generaliniam inspektoriui pateikė įsakymą išsiaiškinti, ar JAV “1950 - 1975 metais eksperimentavo su erkėmis bei kitais vabzdžiais, bandydami juos pritaikyti biologiniam ginklui gaminti” ir “ar bent kelios tokios erkės arba vabzdžiai paspruko/buvo paleisti iš laboratorijos.” 

      Faktas, kad pataisa balsavimo metu buvo priimta, skamba garsiau už bet kokiu žodžius. C. Smith teigė, kad pataisa buvo įkvėpta “knygų bei straipsnių, teigiančių, jog nemaža dalis tyrimų, atliktų JAV vyriausybinėse įstaigose, įskaitant Fort Detrick, Maryland bei Plum Island, skirti erkes ar kitus vabzdžius versti biologiniais ginklais.” 

      Dabar, pirmą kartą per 50 metų, JAV buvo identifikuota nauja erkių rūšis. Šios erkės greitai dauginasi ir gali padėti net iki 2000 kiaušinėlių vienu metu. “Azijoje jos sukelia siaubingą liga, vadinamą sunkios karštinės su trombocitopenija sindromu. Maždaug 15proc. sergančiųjų miršta. Tai dar neįvyko JAV, tačiau epidemiologai akylai stebi situaciją.”

      Kalbant apie laimo ligą, “the Guardian” teigia, kad: 

      Stanfordo universiteto mokslinės literatūros rašytojas bei nukentėjelis nuo laimo ligos Kris Newby gegužę išleido knygą, kurioje iškėlė klausimą apie ligos, kuri paveikia 400,000 amerikiečių kasmet, atsiradimo šaknis. 

      „Įsisiurbimas: slaptoji Laimo ligos ir biologinių ginklų atsiradimo istorija” cituoja iš Šveicarijos kilusio Laimo ligos patogeno atradėją Willyą Burgdorferį, teigiantį, kad Laimo ligos epidemija - nepavykęs karinis eksperimentas.

      Burgdorferis, kuris mirė 2014 m., dirbo JAV biologinių ginklų tyrėju ir teigė, kad jam buvo pavesta užauginti blusas, erkes, uodus ir kitus kraują siurbiančius vabzdžius bei užkrėsti juos ligų sukėlėjais.

      Pasak knygos, egzistavo programų, kurios metu ore buvo paskleidžiamos užkrėstos erkės ar kiti vabalai, o neužkrėsti vabalai buvo paleisti JAV gyvenamuosiuose rajonuose, kad būtų galima atsekti, kaip jie plinta. Tai rodo, kad tokia schema galėjo pakrikti, o tai galėjo lemti laimo ligos proveržį JAV 1960-aisiais. 

      Ar ši nauja erkių rūšis galėtų būti ginklas? Niekas nežino, tad sunku pasakyti, kaip yra iš tiesų. 

      Nota Bene 

      Mes gyvename ypač paslaptingais laikais. Didžioji dalis to, kas kažkada buvo laikoma sąmokslo teorija, šiandien nebėra laikoma sąmokslo teorija. Nauja informacija meta iššūkį žmonių protams - dalis jos yra tokia neįtikėtina ir sunkiai įsivaizduojama, kad kognityvinis disonansas yra dažna reakcija. Šiais laikais svarbu likti atviriems naujai informacijai, nes mus pasiekiančios žinios kelia iššūkį kolektyvinio įsitikinimų sistemoms.

      Skaityti komentarus