°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Plastiko rūšiavimas: kas yra perdirbama, o kas virsta šiukšlėmis ir kodėl

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-09-02 08:00:00

      Ar dažnai abejojate, kuri pakuotė gali būti perdirbta, o kuri ne? Atsakymas priklauso nuo gyvenamosios vietos, nes kiekviena šalis ar net savivaldybė turi savo taisykles. Tiesa, yra bendrinės taisyklės, kurios visur yra vienodos. Naujas NPR gidas paaiškina šias taisykles, apibūdina skirtingas medžiagas ir ar jos gali būti perdirbtos. 

      Gide taip pat paaiškinama, kokį poveikį aplinkai daro tam tikros atliekos ir ką galite padaryti jūs, kad sumažintumėte neigiamą įtaką. Pavyzdžiui, mažos plastikinės atliekos - tablečių pakuotė, duonos maišelio užsegiklis ir t.t - gali įkristi ir užstrigti perdirbimo aparate, todėl jie nėra perdirbami. Lanksčios pakuotės, pavyzdžiui, traškučių pakeliai taip pat nėra perdirbami, nes jų sudėtyje yra skirtingo tipo plastikai, padengti aliuminio sluoksniu: “Nėra paprasta atskirti skirtingus sluoksnius ir juos surūšiuoti.” Gėrimų buteliai yra lengvai perdirbami - “jie pagamint iš tokio plastiko, kurį gamintojas gali lengva parduoti tokių produktų kaip kilimų, rūbų ar net naujų plastikinių butelių gamybai.” 

      Vienas iš svarbiausių punktų, paminėtų gide, jog perdirbimas - verslas. Nėra šimtaprocentinės garantijos, kad bet kuri atlieka, patekusi į mėlyną konteinerį prisikels antram gyvenimui. Tai priklauso nuo rinkos, nuo pasiūlos ir paklausos ir ar šalis gali gaminti produktą iš atliekų ir parduoti. 

      “Perdirbimas - verslas, kurio produkto sėkmė priklauso nuo rinkos pakilimų ir nuosmukių. Kartais pakuotojams pigiau gaminti daiktus iš neapdoroto, gryno plastiko nei pirkti perdirbtą plastiką. “

      Vent tik rūšiavimas neišspręs pasaulinės atlieko krizės. Šiuo metu tai tik mažas žingsnelis pirmyn, tačiau tai tikrai geriau nei nieko. Išmokite, kaip rūšiuoti geriau, pirkite produktus, kurių pakuotės yra perdirbtos, skatinkite dizainerius kurti lengviau perdirbamus ar panaudojamus dar kartą įpakavimus. Gidas teigia: “Vien tik rūšiavimas neišspręs šios problemos, bet daugelis mano, kad tai yra gyvybiškai svarbi strategijos detalė. Strategijos, kuri taip pat skatina pirkti mažiau pakuočių ir naudoti daukartinio naudojimo priemones.” 

      Gidą galite peržiūrėti čia

      Skaityti komentarus