°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Nuorūkos - didžiulė problema mūsų aplinkai

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-07-31 13:00:00

      Visuomenėje girdime labai didelį susirūpinimą dėl plastiko taršos. Daug kalbame apie vienkartinių maišelių, šiaudelių ir kitų plastiko gaminių žalą aplinkai. Tačiau ne daug kas atkreipia dėmesį į kitą labai didelį taršos šaltinį – nuorūkas. Rūkymo žala organizmui – aiški, o kokį poveikį cigarečių nuorūkos daro mūsų aplinkai?

      Priklausomybę rūkymui turi milžiniškas kiekis žmonių, tas nulemia ir didelę tabako rinkos pasiūlą. Kiekvienais metais pasaulyje pagaminama 5,6 trilijono cigarečių, kurios yra su filtrais. Šie gaminami iš ekologiško plastiko, vadinamo celiuliozės acetatu, kurio skaidymas užtrunka apie dešimtmetį ir dar daugiau. Didžiausia problema yra ta, jog didžioji dalis (beveik du trečdaliai) visų nuorūkų yra neatsakingai sunaikinami, išmetami gamtoje, tiesiai į dirvožemį, patenka į vandenis ir kt.

      Nuorūkos, nors ir mažos, tačiau pilnos cheminių, toksinių medžiagų, tokių kaip arsenas, benzenas, švinas. Neatsakingai numestos nuorūkos yra visiškas nuodas aplinkai – paukščiams, žuvims, laukiniams gyvūnams, vabzdžiams. Žurnale „Ecotociology and Environmental Safety“ buvo skelbtas tyrimas, kuri patvirtina šias išvadas, jog nuorūkos daro didelę žalą aplinkai. Jų tyrimas skelbia, jog nuorūkos išmestos tiesiog ant žolės sumažina jos daigumą apie 10 procentų, o dobilų – netgi apie 27 procentus.

      Tai daro ir tiesioginį pavojų vandens gyvūnams. Neatsakingas žmonių šiukšlinimas ir nuorūkų mėtymas lemia tai, jog nemažai nuorūkų yra tiesiogiai išmetama į vandens telkinius. Kadangi šios atliekos tiesiog plūduriuoja, vandens gyvūnai tampa suklaidinti ir plaukia prie jų, kaip prie maisto šaltinio, o baigiasi viskas liūdnai. Pagal nevyriausybinės organizacijos „Ocean concervacy“ pranešimą, nuorūkų buvo rasta nugaišusiuose 70 procentų jūros paukščių ir 30 procentų jūros vežliuose.

      Tačiau toks didelis nuorūkų taršos ir žalos dydis paskatino ieškoti būdų, kaip su tuo tvarkytis. Šalys ieško įvairių sprendimų tiek per tiesioginė valdžią, keičiant įstatymus dėl rūkymo vietų ir registruojant kitus įstatyminius aktus, aktyviai stengiasi ir nevyriausybinės organizacijos, kurios laikas nuo laiko vykdo įvairias akcijas, siekia edukuoti žmones apie tokios taršos poveikį. Vieni siūlymai siekia labiau įpareigoti žmones, kiti – kad už šios problemos sprendimą atsakomybę neštų tabako pramonė. Kokie sprendimai bus padaryti ateityje pasauliniu mastu – dar klausimas. Tačiau atsakingiau mesti savo atliekas, į tam priklausančias vietas, ir nemėtyti atviroje aplinkoje – kiekvieno rūkančiojo atsakomybė.

      Skaityti komentarus