°C
   2020 07 13 Pirmadienis

   Mokslininkai ištyrė mikroplastiko žalą dirvožemiui - skaitykite, kas užterštai dirvai nutiko per metus

   Nuotrauka: B. Koelmans nuotr.

   2020-02-11 08:00:00

   Nepaisant paskutiniu metu padidėjusio susidomėjimo plastiko tarša mūsų vandens šaltiniuose, ilgalaikis šių taršalų poveikis aplinkai nėra žinomas.

   Naujas tyrimas, metus laiko sekęs sliekų populiacija gėlavandenių vandens telkinių dumble, parodė, kaip ši tarša gali paveikti mūsų ateitį.

   Mokslininkai nutarė paruošti keletą skirtingų dumblo mėginių, kuriuose plastiko kiekis buvo nuo 0 iki 5 procentų. Šie mėginiai buvo padėti lauke esančio gėlavandenio kanalo dugne, kur įvairūs vabalai, sraigės ir kiti gyviai apsigyveno dumble.

   Praėjus 15 mėnesių nuo mėginių padėjimo ant dugno, jie buvo iškelti ir suskaičiuota gyvių biomasė. Rezultatai nenustebino nieko - 5% plastiku užterštame mėginyje buvo rasta ženkliai mažiau gyvybės, lyginant su mažiau užterštais mėginiais.

   Mėginiuose, kuriuose plastiko buvo nuo 0 iki pusės procento buvo galima rasti nuo 500 iki 800 Naididae sliekų. Labiausiai užterštuose mėginiuose, kuriuose buvo net 5 procentai plastiko, sliekų buvo galima rasti iki 300.

   Šių sliekų sumažėjimas stipriai paveikia ekosistemą - mat jie yra pagrindinis kitų gėlavandenių gyventojų maistas ir taip pat aktyviai dalyvauja anglies apykaitos cikle, organines medžiagas paversdami neorganinėmis.

    „Tai labai svarbus įrodymas, jog mikroplastikas labai kenkia mūsų ekosistemai“, teigė R. Thompson, plastiko taršos ekspertas. „Didžioji dalis visų atliktų studijų, analizuojančių plastiko taršą atliekamos laboratorijose ir trunka vos keletą savaičių, kol šis eksperimentas parodė plastiko taršos padarinius per ilgą laiką, tikrame pasaulyje“, pridėjo jis.

   Nors 5 procentų plastiko tarša mėginiuose ženkliai sumažino sliekų populiacijas, tokie taršos lygiai yra daug kartų aukštesni nei šiuo metu randami kasdieniniame gyvenime, teigė tyrimo ko-autorius B. Koelmans.

   Pavyzdžiui, šiuo metu Reino upėje, Vokietijoje, plastiko tarša siekia apie 0.1 procento. „Nors ir mūsų surinktuose mėginiuose iš upių ir ežerų plastiko lygis kol kas nėra labai aukštas, tai nereiškia, jog nėra vietų, kur plastiko tarša jau pasiekė kritinį lygį. Taip pat svarbu paminėti, jog dabartinė plastiko tarša pastoviai auga, tai ką randame vandenyje šiandien, po keleto metų gali išaugti dešimtis kartų" teigė mokslininkas.

   Kita studijos autorė, Ana Luísa Patrício Silva teigė, jog nors ir mažesnėse plastiko koncentracijose nebuvo pastebėta didelio gyvūnų skaičiaus skirtumo, tai nereiškia, jog nėra jokios žalos.  „Mes nežinome, ar gyviai, gyvenantys užterštame dumble yra tiek pat aktyvūs ir gyvybingi, kaip švarioje aplinkoje", teigė ji.

   Skaityti komentarus