°C
   2022 06 30 Ketvirtadienis

   Algirdas Paleckis: Valstybė turi būti rūpestinga

   Nuotrauka: BNS nuotr.

   Autorius: Algirdas Paleckis
   2022-05-25 10:00:00

   Mūsų Konstitucijoje, kuri jau senokai tėra popieriaus skiautelė, yra tokia frazė: „Lietuva yra nepriklausoma demokratinė respublika.“ Tai esąs valstybės tikslas, kuris šiame dokumente daugiau nepaaiškinamas.

   Ši frazė abstrakti, jau nekalbant, kad melaginga. Konstitucija tarsi tyčia nutyli, koks gi turėtų būti Lietuvos valstybės tikslas. O jeigu tikslas neįvardintas, tai tokia valstybė – betikslė ir beprasmė. 

   Mūsų judėjimas „Teisingumo Aušra“ siūlo įvardinti valstybės tikslą aiškiai. Mes siūlome, kad valstybės tikslas būtų Lietuvos gyventojų materialinių ir dvasinių poreikių tenkinimas. 

   Valstybė kuriama tam, kad aptarnautų jos piliečius. Ji neprivalo išspręsti visas jų problemas, tačiau ji privalo padaryti taip, kad pagrindiniai žmonių poreikiai būtų patenkinti. Tarkime, visi turi turėti savą būstą, gerai apmokamą darbą ir kitas socialines garantijas. O iš dvasinių poreikių paminėtina nemokama galimybė vaikams vystyti jų kūrybines galias, atskleisti kūrybinę jų asmenybių pusę – ir, pabrėšime, už valstybės lėšas, jei šeima nepasiturinti. 

   Lietuvos valstybė dabar neužtikrina šių žmogaus teisių, nors be perstojo kalba apie žmogaus tesies. Neužtikrina, nes valstybinė Lietuvos ideologija yra rinkos ideologija. Rinka esą viską išspręs ir ekonomikoje, ir kitose srityse. Ši ideologija atkeliavo pas mus iš JAV, tiksliau, ją diegė ir diegia ideologiniai JAV vietininkai Lietuvoje. Tačiau Amerikoje vyrauja kitas mentalitetas, kitos, laukinių Vakarų tradicijos. 

   Lietuvai reikalinga Rūpestinga Valstybė, Valstybė, kuriai rūpi kiekvienas jos žmogus – juoba, kad tų žmonių čia vis mažėja. (Nebent laikysime, kad masiška Lietuvos ukrainizacija išspręs lietuvių tautos nykimo problemą...). 

   O tam, kad Lietuvos valstybė būtų rūpestinga, turi pasikeisti valdantieji. Turi ateiti nauji žmonės, kuriems rūpės visi piliečiai. Tada tokia nauja valdžia galės kardinaliai perskirstyti šalies biudžetą – trečdaliu sumažinti valdymo išlaidas, karines išlaidas. O atkūrus gerus kaimyninius santykius, ženkliai papildyti šalies pajamas – ir skirti jas esminiam valstybės tikslui: žmonių materialinių ir dvasinių poreikių tenkinimui. 

   Tuo ir išsiskiria „Teisingumo Aušra“ iš kitų judėjimų, kad ji to siekia. Bet ji siekia ne tik to. Apie kitus mūsų siekius – kitame straipsnyje.

   Algirdas Paleckis
   Kauno tardymo izoliatorius

   2022 m. gegužės 18 d.

   Skaityti komentarus

   Violeta 2022 27 05 06:06

   Teisingai kalba Paleckis. Pagarba jam.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai