°C
   2020 11 30 Pirmadienis

   „Rusija gelbėja Armėniją”- Azerbaidžano prezidentas I. Alijevas ragina armėnus dėkoti V.Putinui

   Nuotrauka: the New York Times nuotr.

   2020-10-15 13:00:00

   Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas paragino Armėnijos ministrą pirmininką Nikolą Pašinianą padėkoti Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui už jo šalies išgelbėjimą. Pasak I. Alijevo, V. Putinas išgelbėjo Armėniją, kuri „100% priklauso nuo Rusijos“.

   „N.  Pašinianas pateikė mums ultimatumą, jis įžeidė azerbaidžaniečių jausmus, todėl nusipelnė, kad už tai būtų nubaustas. Ir mes jį nubaudėme“ ,- I. Alijevas pasakojo Maskvos dienraščiui „RBK”. „Jis turėtų būti dėkingas V. Putinui, kad Rusija dar kartelį suskubo gelbėti Armėniją“.

   Šeštadienį Rusija padėjo surengti paliaubas tarp Baku ir Jerevano. Praėjus dviems dienoms nuo Maskvoje vykusio posėdžio, kurį V. Putino prašymu surengė užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, abi šalys apkaltino viena kitą susitarimo pažeidimu. Pranešama, kad abiejų konfliktuojančių šalių kaimo gyventojai nukentėjo nuo apšaudymo.

   Pasak I. Alijevo, Armėnijos „100% priklausomybė“ nuo Rusijos reiškia, kad Maskva daro milžinišką įtaką Jerevanui. Jis paaiškino, kad ne kartą prašė Rusijos įtikinti armėnus „nutraukti Kalnų Karabacho okupaciją“. Kol kas atrodo, kad Maskva nėra pasirengusi žengti šio žingsnio.

   Per dvi savaites nuo konflikto pradžios V. Putinas ne kartą ragino regione skelbti paliaubas. Nors Rusija veikia kaip Armėnijos ir Azerbaidžano tarpininkė šiame konflikte, Maskva oficialiai yra Jerevano sąjungininkė kaip Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (CSTO) dalis ir būtų įpareigota padėti Armėnijai, jei jos tarptautiniu mastu pripažinta teritorija būtų užpulta.

   1991 metais Kalnų Karabachas paskelbė nepriklausomybę nuo Azerbaidžano - po 29 metų, rugsėjo 27 d., Regione įvyko didžiausia kovų eskalacija per beveik tris dešimtmečius. Ir Baku, ir Jerevanas mano, kad jie turi tvirtų pretenzijų dėl teritorijos, kuri tarptautiniu mastu yra pripažinta Azerbaidžano dalimi, tačiau joje daugiausia gyvena etniniai armėnai. Baku mano, kad anklavas yra neteisėtai okupuotas Armėnijos, ir pareiškė, kad jų tikslas yra atgauti visišką savo teritorijos kontrolę.

   Skaityti komentarus