°C
   2022 09 26 Pirmadienis

   PSO: bezdžionių raupus platina gėjai ir biseksualai lytiniu būdu

   Nuotrauka: Minfo.lt nuotr.

   Autorius: minfo.lt informacija
   2022-08-08 21:00:00

   Pasaulio sveikatos organizacija trečiadienį rekomendavo gėjams ir biseksualiems vyrams apriboti seksualinių partnerių skaičių, kad apsisaugotų nuo beždžionių raupų ir padėtų sulėtinti sparčiai plintančio viruso plitimą.

   PSO beždžionių raupų ekspertė Rosamund Lewis teigė, kad vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, šiuo metu yra pati didžiausia rizikos grupė užsikrėsti. Apie 99% atvejų yra tarp vyrų, o mažiausiai 95% tų pacientų yra vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, sakė Lewis.

   PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sakė, kad visuomenės sveikatos institucijoms itin svarbu įtraukti vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, bendruomenes, siekiant sumažinti viruso plitimą ir rūpintis užsikrėtusiais, kartu ginant žmogaus teises kovojant su stigma ir diskriminacija.

   „Vyrams, kurie turi lytinių santykių su vyrais, šiuo metu reikia sumažinti seksualinių partnerių skaičių, persvarstyti galimybę pradėti seksą su naujais partneriais ir keistis kontaktais naujais partneriais, kad prireikus būtų galima imtis tolesnių veiksmų“, – sakė Tedros.

   Tedrosas paragino socialinės žiniasklaidos platformas, technologijų įmones ir naujienų organizacijas kovoti su žalinga informacija, kuri, jo nuomone, tik paskatins šios ligos protrūkį.

   „Stigma ir diskriminacija gali būti tokie pat pavojingi kaip ir bet kuris virusas ir gali paskatinti protrūkį. Kaip matėme su Covid-19 dezinformacija, ši informacija gali greitai plisti internete“, – sakė PSO vadovas.

   Remiantis PSO duomenimis, 78 šalyse užregistruota daugiau nei 18 000 beždžionių raupų atvejų. Maždaug 10% šią liga sergančių pacientų buvo paguldyti į ligoninę, kad būtų sumažintas ligos sukeltas skausmas. Pasak PSO, Afrikoje buvo pranešta apie penkias mirtis.

   Reaguodama į protrūkį savaitgalį PSO paskelbė pasaulinę ekstremalią situaciją sveikatos srityje, nes atvejų sparčiai daugėjo. Dabartinis protrūkis yra labai neįprastas, nes virusas plačiai plinta Europoje ir Šiaurės Amerikoje, kur virusas paprastai nebūdavo nerandamas. Istoriškai beždžionių raupai mažai išplito atokiose Vakarų ir Centrinės Afrikos vietose, kur graužikai ir kiti gyvūnai nešiodavo virusą.

   Europa šiuo metu yra pasaulinio protrūkio epicentras, pranešama apie daugiau nei 70 % beždžionių raupų atvejų. Remiantis PSO ir CDC duomenimis, apie 25% beždžionių raupų atvejų buvo rasta Amerikoje, o JAV yra protrūkio centras Vakarų pusrutulyje.

   Remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, JAV pranešė apie daugiau nei 3500 beždžionių raupų atvejų 46 valstijose, Vašingtone ir Puerto Rike. JAV yra antras pagal dydį beždžionių raupų atvejų skaičius pasaulyje po Ispanijos.

   PSO ir CDC mokslininkai teigė, kad beždžionių raupai dažniausiai plinta per sąlyti su oda sekso metu. Lewisas teigė, kad virusas turės galimybę išplisti plačiau, jei žmonės nesiims atsargumo priemonių ribodami sekso partnerių skaičių bei anoniminius seksualinius santykius.

   „Esant tam tikroms aplinkybėmis, kai yra daug nuolatinio kontakto su oda, pavyzdžiui, daugialypės partnerystės ar kontakto su anoniminiais partneriais kontekste, tai būtų pagrindinė priežastis, kodėl virusas gali plisti lengviau“, – sakė Lewisas.

   Anksčiau beždžionių raupais užsikrėtę žmonės virusą perdavė vidutiniškai mažiau nei vienam asmeniui, todėl ankstesni protrūkiai nebuvo taip plačiai paplitę. Tačiau Lewisas teigė, kad beždžionių raupais sergantis asmuo dabar gali perduoti virusą daugybei žmonių, nes pasaulinis imunitetas susilpnėjo, nes skiepijimas nuo raupų tapo daug retesnis. Beždžionių raupai priklauso tai pačiai šeimai kaip ir raupai, nors sukelia lengvesnius simptomus.


   Pasak PSO patarėjo Andy Seale'o, besispecializuojančio lytiškai plintančių ligų srityje, ekspertai negalėjo padaryti išvados, ar beždžionių raupai yra naujas lytiniu keliu plintančios infekcijos tipas, nors jis aiškiai perduodamas sekso metu. Taip pat neaišku, ar prezervatyvai padėtų sumažinti užsikrėtimo riziką, nes beždžionių raupai plinta per artimą fizinį kontaktą, panašų į herpesą, sakė Seale.

   „Svarbiausia yra kalbėti apie artimą, intymų asmeninį kontaktą, ilgalaikį kontaktą, kuris vyksta sekso metu, kaip pagrindinis perdavimo būdas“, – sakė Seale. Ispanijos ir Italijos mokslininkai aptiko beždžionių raupų DNR pacientų spermos mėginiuose, tačiau neaišku, ar virusas iš tikrųjų tokiu būdu plinta.

   Nors beždžionių raupai dažniausiai plinta sekso metu, bet kas gali užsikrėsti virusu per artimą fizinį kontaktą. Tai apima, pavyzdžiui, apsikabinimą ir bučiavimą šeimoje, taip pat bendrus rankšluosčius ar patalynę, kuri yra užteršta. Buvo atvejų, kai moterys ir vaikai užsikrėtė virusu dabartinio protrūkio metu, tačiau atrodo, kad šiuo metu platesnėje bendruomenėje užsikrečiama mažai.

   !-5-!

   Beždžionių raupai taip pat gali plisti kvėpavimo takų lašeliniu būdu, kai užkrėstų asmenų burnoje yra žaizdelių, nors tam reikia ilgo artimo bendravimo. Lewisas sakė, kad protrūkis vis tiek gali būti sustabdytas, jei žmonės dabar sumažins riziką.

   „Labai svarbu, kad visi, sergantys beždžionių raupais, išsiskirtų, kad galėtų apsaugoti kitus savo šeimos narius ir tuos, su kuriais gali bendrauti“, – sakė Lewisas.

   Remiantis JAV CDC, dauguma žmonių, užsikrėtusių beždžionių raupais, pasveiksta per dvi ar keturias savaites.Tačiau virusas sukelia bėrimą, kuris gali būti labai skausmingas.Anksčiau beždžionių raupai prasidėdavo simptomais, panašiais į gripą, o vėliau progresavo iki bėrimo, kuris gali plisti visame kūne.

   Tačiau beždžionių raupų simptomai dabartinio protrūkio metu buvo neįprasti.Kai kuriems žmonėms išbėrimas pasireiškia pirmiausia, o kitiems pasireiškia ne tik bėrimas. Daugeliui žmonių atsiranda lokalizuotas bėrimas ant lytinių organų ar išangės.

   Skaityti komentarus