°C
   2020 10 24 Šeštadienis

   Kova dėl pozicijos Aukščiausiajame Teisme gali padidinti Kamala Harris populiarumą

   Nuotrauka: Business Insider nuotr.

   2020-09-26 09:00:00

   Kamala Harris yra pasirengusi tapti pagrindine demokratinės opozicijos atstove Aukščiausiojo Teismo rinkimuose, kovoje prieš D. Trumpą. Kadangi politikė užima ir įstatymų leidėjos, ir kandidatės į viceprezidentus statusą, ji tapo šios kovos epicentru.

   Kalifornijos senatorės politinė svarba itin išaugo penktadienį, po Aukščiausiojo Teismo teisėjos Ruth Bader Ginsburg mirties. K. Harris yra Joe Bideno padėjėja ir galingo Senato teismų komiteto narė, kuris rengs posėdį dėl D.Trumpo kandidato.

   J. Bidenas pasirinko K. Harris tapti jo politine partnere rugpjūčio mėnesį. Ji  perteikė kampanijos žinutę mažesnėms auditorijoms, panaudodama virtualų lėšų rinkimo įrankį, taip pat, keletą dienų vykdė keliones į pagrindines valstijas. Labai laukiamas teismo posėdis beveik neabejotinai tai pakeis esamą situaciją ir suteiks K. Harris didžiulę platformą demonstruoti savo politinius įgūdžius ir išdėstyti kampanijos idėją, jog R. B. Ginsburg įpėdinis turėtų būti renkamas tik po prezidento rinkimų.

   „Manau, kad vien tik tai, jog ji dalyvauja šioje diskusijoje, jau keičia jos vaidmenį teisinėje sistemoje ir suteikia jai aukštesnį profilį“, - kalbėjo 2016 m. demokratų kandidatas į  viceprezidento poziciją, Virdžinijoje senatorius Timas Kaine'as. "Ir žmonės klausys jos šiek tiek įdėmiau, žinodami, kad ji yra Teismų komiteto narė".

   Apmokyta prokurorė K. Harris turėjo progų pasireikšti ir per ankstesnius Senato teismo posėdžius. Demokratai ją itin gyrė po Bretto Kavanaugh apklausos per paskutiniąją  Aukščiausiojo teismo patvirtinimo kovą. Įsimintinų įvykių metu, pagrindinis tikslas buvo atkreipti dėmesį į abortų teisių įstatymą. Posėdžio metu ji paklausė B. Kavanaugh, ar jis žino nors vieną įstatymą, leidžiantį vyriausybei kontroliuoti vyrų kūnus. Jis tokio įstatymo nežinojo.

   D.Trumpas reguliariai primena apie šį posėdį ir kritikuoja K. Harris. Prezidentas galimai paskelbs savo kandidatą vėliau šią savaitę ir toliau aštriai kritikuos K. Harris, taip siekdamas motyvuoti respublikonų rinkėjus, net ir tuos, kurie nėra pagrindiniai jo pasekėjai ir tokiu būdu bandys laimėti dar vieną vietą teisme.

   „Niekas niekada nekentėjo taip, kaip teisėjas B. Kavanaugh kentėjo tų siaubingų žmonių rankose", - D.Trumpas kalbėjo Šiaurės Karolinos auditorijai praėjusį šeštadienį, dieną po R. B. Ginsburg mirties. „Jie privertė jį kentėti ir aš manau, kad šios egzekucijos lyderė buvo Kamala “.

   Tikimasi, kad J. Biden ir Kamala Harris padės amerikiečiams efektyviau naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, nes tai tapo pagrindine jų kampanijos tema. Šio pažado įgyvendinimui itin svarbus būsimas Aukščiausiojo teismo nuosprendis, todėl jie nuolat pabrėžia savo kandidato laimėjimo svarbą. Teisėjai netrukus po lapkričio rinkimų ketina nagrinėti bylą, kuria bus siekiama panaikinti pacientų apsaugos ir prieinamos priežiūros įstatymą (angl.„Affordable Care Act“ arba „Obamacare“)  Jei D.Trumpui pavyks paskirti savo kandidatą, konservatoriai turėtų 6-3 daugumą.

   K. Harris įsipareigojo gerbti R. B. Ginsburg paskutinį norą jos vietos Aukščiausiame teisme nepakeisti tol, kol nebus išrinktas naujas prezidentas. Šeštadienį ji savo „Twitter” paskyroje pasidalino nuotrauka, kurioje ji stovi lauke su savo vyru žiūrėdama į teismo rūmus.

   „Šių rinkimų svarba negali būti didesnė”, - rašė ji. - „Milijonai amerikiečių tikisi, kad mes laimėsime ir apsaugosime Aukščiausiąjį Teismą - dėl jų sveikatos, savo šeimų ir jų teisių".

   Kiti teisėjų komiteto demokratai teigė, kad „svarstyti kandidatą prieš kitą inauguraciją būtų visiškai nederama“. Senatorė Dianne Feinstein, K. Harris kolegė Kalifornijoje, yra aukščiausias pareigas einanti šio komiteto demokratė.

   Senato posėdžiai suteikė K. Harris neįkainojamą galimybę kalbėti nacionalinei auditorijai kur kas dažniau, nei kada nors anksčiau, nuo pat jos karjeros pradžios demokratų partijoje. Visai neseniai ji pradėjo keliauti po valstijas agitaciniais tikslais. Nors pandemija smarkiai pakeitė planuotą įvykių eigą, ji reguliariai renka skaitmenines lėšas ir dalyvauja interviu vietinėse televizijos stotyse, tačiau kol kas ji pasakė tik vieną kalbą, skirtą nacionalinei auditorijai. Didžiausias jos vykdytas lėšų rinkimas vyko skaitmeniniu būdu, jame dalyvavo ir Hillary Clinton. Šis renginys pritraukė daugiau nei 100 000 žmonių.

   Būdama imigrantų vaikas ir pirmoji juodaodė moteris, tapusi potencialia viceprezidente, K. Harris gali pasisakyti kai kuriais jautriais klausimais kur kas asmeniškiau, nei 77 metų baltaodis J. Bidenas. Balsavimo teisės yra esminis jos kampanijos pranešimų elementas. Ji atkakliai gynė jaunų imigrantų teises likti šalyje, net jei jie buvo neteisėtai atvežti kaip vaikai, taip pat pasisakė už tos pačios lyties asmenų santuoką ir dėl abortų teisių.

   Galimybė panaikinti 1973 m. Roe v. Wade sprendimą, kuris gina moters teisę į abortą, ilgą laiką buvo respublikonų rinkėjų prioritetas. Demokratai tikisi, kad įstatymų laikymasis gali būti vienodai motyvuojantis veiksnys jų rinkėjams, ypač jauniems žmonėms.

   „Šią akimirką labai pasitikiu, kad senatorė K. Harris tikrai supranta, kad jai reiks velniškai stengtis, kad vieta teisme nebūtų greitai užpildyta “, - sakė planuojamos tėvystės prezidentas Alexis McGillas Johnsonas.

   K. Harris dovana yra jos gebėjimas užduoti klausimus, kurie  „galingai paveikia plačiają visuomenę“, - sakė ilgametis padėjėjas Natanas Barankinas, buvęs ilgametis jos štabo viršininkas, vadovavęs žymiajai B. Kavanaugh apklausai. Jis atkreipė dėmesį į K. Harris 2017 metais vykdyta pirmojo D.Trumpo generalinio advokato Jeff Session apklausą. Kuomet K. Haris spaudė J. Sessioną per 2016 m. kampaniją, siekdama išsiaiškinti, ar jis kalbėjo su kokiais nors Rusijos valdžios atstovais, jis pasakė, kad greitas jos klausinėjimas „jį baugina“.

   „Kiekvienas Senato narys puikiai žino, jog Kamala Harris, gavusi progą apklausti liudininkus, sugebės išpešti naujos ir visiškai negirdėtos informacijos.” ,- pridūrė N. Barankin

   Kol kas neaišku, ar Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas mėgins pradėti atrankos procesą iki lapkričio 3 d. rinkimų. Taip pat neaišku, kas nutiks, jei D.Trumpas pralaimės. Tokiu atveju jis galimai bandytų paskubinti kandidato atranką iki sausio mėnesį vyksiančios J.Bideno inauguracijos.

   2016 m. M. McConnellas suplanavo minimalų Senato darbą iki rinkimų dienos, o Virdžinijos senatoriui Tim Kaine liko keletas neišspręstų konfliktų tarp jo oficialių ir kampanijos pareigų. Neaišku, ar pandemijos nulemtos skaitmeninės kampanijos yra tokios pat veiksmingos, kaip ir vykstančios akis į akį, teigė T. Kaine, tačiau tai galimai suteiks K. Harris galimybę toliau dominuoti svarbiuose įvykiuose, netgi jai įstrigus Vašingtone dėl posėdžių.

   „Tai suteiktų jai lankstumo, ji galėtų būti D.C., galbūt šiek tiek daugiau nei per tradicinę prezidento rinkimų kampanijos pabaigos dalį“, - sakė jis.

   Skaityti komentarus