°C
   2021 01 27 Trečiadienis

   JAV praneša apie planus išgabenti iš Vokietijos 12 000 karių, pusė jų sugrįš namo

   Nuotrauka: stripes.com nuotr.

   2020-07-31 21:00:00

   JAV trečiadienį paskelbė planuojanti perkelti 12 000 karių iš Vokietijos. Šalis teigė, kad kelių milijardų dolerių vertės pastangomis sieks sumažinti Rusijos įtaką ir nuraminti Europos sąjungininkus regione.

   Gynybos sekretorius Markas Esperis sako, kad veiksmai, kurie padės parvežti 6400 amerikiečių karių namo ir perkels 5600 kitur žemyne, bus pradėti „per kelias savaites“. Tai taip pat šis veiksmų planas įvykdys anksčiau paskelbtą prezidento Trumpo norą išvesti kariuomenę iš Vokietijos, daugiausia dėl to, kad ji nepakankamai gerai gynėsi.


   „Šie pokyčiai leis pasiekti pagrindinius principus: sustiprinti JAV ir NATO atgrasymą nuo Rusijos, nuraminti sąjungininkus ir pagerinti JAV strateginį lankstumą“, - teigė Esperis.


   Nemažai pajėgų vyks į Italiją, o JAV Europos vadavietės ir Specialiųjų operacijų vadavietės būstinė bus perkelta iš Štutgarto, Vokietijoje, į Belgiją.


   Esperis trečiadienį žurnalistams sakė, kad perkėlimai kainuos milijardus dolerių. Kaip jis teigia, išlaikyta bus 24 000 karių Vokietijoje ir jie bus perkelti į kitas pajėgas toliau į rytus, link Juodosios jūros ir Baltijos regionų.

   Kai kurie kariai, sugrįžę į Valstijas, vėliau vykdys rotacinę dislokaciją „atgal į Europą“, - pridūrė jis.
   Vokietija yra JAV operacijų Viduriniuose Rytuose ir Afrikoje centras. „Associated Press“ tvirtina, kad sprendimas išlaikyti beveik pusę iš 12 000 nukentėjusių karių Europoje, yra aiškus Pentagono žingsnis siekiant užmaskuoti sąjungininkus vengiant jų visiško pasitraukimo iš regiono.

   Platindamas pajėgas į rytus, jis siunčia žinią Rusijai, kad JAV nemažina savo įsipareigojimo regionui ir yra pasirengusi apsaugoti Rytų Europą nuo bet kokios Maskvos agresijos.

   Senato ginkluotų tarnybų komiteto pirmininkas respublikonas Jim Inhofe išreiškė pritarimą planui ir kartu pripažino, kad jam įgyvendinti prireiks „mėnesių, o galbūt net metų“. Praėjusią savaitę jam buvo pranešta apie šį klausimą ir jis paskelbė pareiškimą, kuriame sakoma, kad „JAV karinės buvimo Europoje koncepcija“ yra pagrįsta.


   Tačiau paties D.Trumpo politinės partijos nariai kritikavo kariuomenės perkėlimą teigdami, kad tai kaip dovana Rusijai ir grėsmė JAV nacionaliniam saugumui. Dvidešimt du ginkluotų paslaugų komiteto respublikonai neseniai parašė laišką Trumpui sakydami, kad sumažėjęs JAV įsipareigojimas Europos gynybai paskatins Rusijos agresiją ir oportunizmą.

   Trumpas praėjusį mėnesį paskelbė, kad nori sumažinti aktyviųjų JAV karių skaičių nuo 36 000 iki mažiau nei 25 000. Apie pajėgų perkėlimą iš šalies jau seniai buvo kilę gandai ir tai atitinka Pentagono pastangas telkti didesnes karines pajėgas Indijos bei Ramiajame vandenyne.

   Prezidentas trečiadienį nurodė, kad šis žingsnis buvo labiau susijęs su jo pykčiu dėl Vokietijos nesugebėjimo įgyvendinti NATO gynybos išlaidų tikslingai.

   „Mes mažiname pajėgas, nes jie neapmoka sąskaitų. Tai labai paprasta. Jie yra tiesiog nesąžiningi “, - sakė prezidentas Baltųjų rūmų žurnalistams ir pridūrė, kad jis gali pergalvoti sprendimą perkelti karius iš Vokietijos tuo atveju, jei jie pradės apmokėti savo sąskaitas.

   D. Trumpas pavadino Vokietiją „delinkventine“ valstybe už tai, kad ji neįvykdė 2014 m. nustatyto NATO tikslo - sustabdyti biudžeto mažinimą ir iki 2024 m. išleisti bent 2 procentus savo bendrojo nacionalinio produkto gynybai.

   Jis tvirtino, kad vokiečiai jau seniai sutrukdė JAV prekybos ir gynybos klausimus ir pareiškė, kad „kol jie sumokės“ daugiau už savo gynybą, jis sumažins visą savo JAV kariuomenę Vokietijoje.

   Iš viso JAV yra apie 47 000 karių ir civilių darbuotojų Vokietijoje, paskirstytų daugybėje bazių, būstinių. Didžioji dalis iš 36 000 karių budi keliose didesnėse armijos ir oro pajėgų bazėse, įskaitant Ramsteino oro bazę. Taip pat Vokietijoje yra 2600 Nacionalinės gvardijos ir Rezervo pajėgų ir beveik 12 000 civilių, dirbančių tarnyboms ar Gynybos departamentui. 


   Skaityti komentarus