°C
      2024 04 19 Penktadienis

      J. Bidenas tapo prasčiausiai vertinamu Amerikos prezidentu nuo pat Antrojo pasaulinio karo

      Nuotrauka: Times of India nuotr.

      2021-10-27 09:00:00

      Kol kas Joe Bidenui pavyko pasiekti tik vieną įspūdingą rezultatą, deja, visai ne tokį, kokį jis buvo numatęs -  naujausios apklausos rodo, kad Amerikos prezidentas prarado daugiausiai rinkėjų palaikymo per daugiau nei 75 metus.

      Naujausia „Gallup“ apklausa parodė, jog spalio mėnesį vos 42% rinkėjų pritarė J. Bideno darbo rezultatams, vidutinis jo reitingas trečiąjį prezidentavimo ketvirtį buvo 44,7%, tuo tarpu per pirmuosius tris mėnesius Baltuosiuose rūmuose jo reitingas buvo 56%. Reitingo kritimas 11,3 procentų per pirmuosius darbo mėnesius yra didžiausias kritimas nuo tada, kai kolega demokratas Harry Trumanas bandė užbaigti savo pirmtako Franklino Roosevelto darbus dar 1945 metais.

      Nuo to laiko joks kitas prezidentas rinkėjų akyse net nepriartėjo prie istorinės J. Bideno nesėkmės. Buvęs J. Bideno viršininkas, tuometinis prezidentas Barackas Obama, iki trečiojo pirmosios kadencijos ketvirčio prarado 10,1 procentų rinkėjų palankumo, tačiau net ir tada beveik 53% „Gallup“ apklausos respondentų vis dar pritarė jo veiklai.

      Palyginimui, buvusių prezidentų Donaldo Trumpo ir Billo Clintono reitingai sumažėjo atitinkamai 4,4 ir 6,8 balo. Tuo tarpu George'as H.W. Bushas ir George'as W. Bushas per pirmuosius devynis darbo mėnesius pasirodė itin puikiai ir atitinkamai surinko 12 ir 13,1 procentų naujų rinkėjų balsų. Netgi Jimmy Carteris, kurio viena kadencija buvo tokia nesėkminga, kad respublikonas Ronaldas Reaganas ateinančiuose rinkimuose surinko net 91% rinkėjų balsų, sugebėjo parodyti geresnius rezultatus, jo reitingas sumažėjo tik 8,9 procento nuo pirmojo iki trečiojo prezidentavimo ketvirčio.

      J. Bideno reitingai pradėjo smukti dar liepos mėnesį ir toliau krito visą vasarą dėl chaotiško JAV pasitraukimo iš Afganistano, pasienio krizės ir didėjančio „Covid-19” infekcijų skaičiaus. Nuo birželio mėnesio jo reitingas „Gallup“ apklausose nukrito nuo 56% iki 42%.

      Kaip ir D. Trumpas, J. Bidenas yra vienas labiausiai aptariamų prezidentų JAV istorijoje. Nors net 92% respondentų, palaikančių demokratų partiją, teigė, kad pritaria J. Bideno vykdomam darbui, vos 4% respublikonų atstovai jiems pritarė. 88 procentų atotrūkis yra vienas didžiausių per daugiau nei aštuonis „Gallup“ apklausų dešimtmečius, kurį viršijo tik 92 taškų skirtumas apklausoje dėl D. Trumpo prieš pat 2020 m. rinkimus.

      Nepriklausomi rinkėjai taip pat nepasisakė J. Bideno naudai. Naujausioje „Gallup“ apklausoje prezidento veiklai pritarė vos 34 proc. nepriklausomų rinkėjų, tai yra net 27 procentais mažiau nei vasario mėnesį ir 21 procentais mažiau nuo birželio mėnesio.


      Daugelis žmonių socialinėje žiniasklaidoje stebėjosi, kad bendras J. Bideno reitingas vis dar viršija 40% arba kad 92% demokratų yra patenkinti jo darbu.


      Kiitos apklausos analogiškai parodė, kad prezidento reitingai sumažėjo drastiškai. Praėjusią savaitę paskelbtoje „Grinnell” koledžo apklausoje prezidentui pritarė 37 proc., o anksčiau šį mėnesį „Quinnipiac” universiteto apklausos parodė, kad J. Bideno pasirodymui pritaria 38 procentai.

      J. Ann Selzer, „Selzer & Co.“ atstovė, vykdžiusi „Grinnell” apklausą, teigė, kad 2020 metais nepriklausomi rinkėjai rinkimuose palankiai įvertino Bideną 54–41 proc. persvara. Jei balsavimas būtų surengtas dar kartą šiandien, D. Trumpas laimėtų nepriklausomą balsavimą 45-28% procentų persvara. „Tai didžiulis demografinis pokytis, padėjęs J. Bidenui pasiekti pergalę“, – sakė J. Ann Selzer.

      „Grinnell” apklausa taip pat parodė, jog 52% amerikiečių mano, kad JAV demokratinei valdžios sistemai kyla „didelė grėsmė“. Vėlgi, rinkėjai buvo susiskaldę – 71 % respublikonų ir tik 35 % demokratų pritarė šiam teiginiui.

      Nors „Grinnell” profesorė Danielle Lussier bandė atmesti tokį susirūpinimą susiedama respublikonų nepasitikėjimą su tariamai „nepagrįstais“ kaltinimais dėl rinkimų sukčiavimo, daugiau nei 40% nepriklausomų rinkėjų sutiko, kad grėsmė yra rimta. Įdomu, jog daugiau nei 80% nepriklausomų rinkėjų teigė, kad Amerikos demokratijai kyla grėsmė, o mažiau nei 20% teigė nematantys pagrindo nerimauti.

      Skaityti komentarus