°C
   2020 02 26 Trečiadienis

   ES palaiko JAV ir Irano derybas, bet nori išsaugoti branduolinį susitarimą

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   Autorius: BNS informacija
   2019-08-29 19:07:00

   Europos Sąjunga palaikys Jungtinių Valstijų ir JAV derybas, tačiau tik tuo atveju, jeigu bus išsaugotas dabartinis branduolinis susitarimas, ketvirtadienį pareiškė Bendrijos diplomatijos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini).

   Praėjusiais metais JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) vienašališkai pasitraukė iš 2015 metais sudarytos sutarties, pagal kurią Iranui buvo panaikintos sankcijos mainais į jo branduolinės programos apribojimus. Nuo tada tarp Teherano ir Vašingtono tvyro didžiulė tampa.

   Įtampą dar paaštrino incidentai Persijos įlankoje, kur Iranas sulaikė keletą tanklaivių, bet ES valstybės nenori jungtis prie JAV vadovaujamos operacijos komercinių laivų saugumui užtikrinti.

   ES šalys svarsto galimybę pradėti atskirą stebėjimo misiją  Hormūzo sąsiauryje, strategiškai svarbiuose Persijos įlankos vartuose.

   Idėja surengti tiesiogines Vašingtono ir Teherano derybas ir taip rasti išeitį iš susidariusios krizės gimė šią savaitę. Ją palaikė D. Trumpas, o vėliau naujasis JAV gynybos sekretorius paragino Irano lyderius pradėti diskusijas su Vašingtonu. 

   ES visomis išgalėmis stengiasi apsaugoti Irano susitarimą nuo visiško žlugimo. Bendrija tvirtina, kad tai yra geriausias būdas neleisti Iranui pasigaminti branduolinių ginklų.

   Visada palaiko derybas

   D. Trumpui pirmadienį pareiškus, kad jis yra pasiruošęs susitikti su Irano prezidentu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu) artimiausiomis savaitėmis, ES diplomatijos vadovė F. Mogherini atsargiai pasveikino derybų idėją. 

   „Mes visada palaikome derybas, kuo daugiau žmonės kalba, tuo geriau žmonės vienas kitą supranta - dėl [atsirandančio] aiškumo, dėl pagarbos“, – kalbėjo F. Mogherini, atvykusi į ES gynybos ir užsienio reikalų ministrų susitikimą Helsinkyje.

   Tačiau ji pridūrė, kad „pirmiausia ir svarbiausia [reikia] išsaugoti dabartinius dokumentus“, kalbėdama apie Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas ir 2015 metų susitarimą.

   Per Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą Prancūzijos pajūrio kurorte Bjarice D. Trumpas palankiai įvertino prancūzų vadovo Emmanuelio Macrono (Emanuelio Makrono) pasiūlymą susitikti su Irano prezidentu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu).

   JAV gynybos sekretorius Markas Esperis trečiadienį taip pat paragino Iraną pradėti diskusijas su Vašingtonu, tačiau Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) pareikalavo, kad Vašingtonas laikytųsi susitarimo ir nutrauktų, ministro žodžiais, „ekonominį terorą“ prieš jo šalį.

   Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas (Heikas Masas) pasveikino po G-7 susitikimo pastebėtą „didelį norą pradėti dialogą“ ir paragino Iraną jame dalyvauti.

   „Dabar tai reikia įgyvendinti ir užtikrinti, kad visi, įskaitant Iraną, įneštų savo indėlį, siekiant deeskalacijos regione“, – sakė H. Maasas. 

   Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

   Skaityti komentarus