°C
   2020 06 05 Penktadienis

   D. Trumpo administracija laimi teisinę kovą dėl federalinės egzekucijos

   Nuotrauka: USAtoday nuotr.

   2020-04-08 17:00:00

   JAV apeliacinis teismas antradienį priėmė sprendimą palaikyti D. Trumpo administraciją dėl federalinės mirties bausmės atnaujinimo pagal naują mirtinos injekcijos protokolą. Teismas atmetė anksčiau pateiktą apygardos teisėjos nurodymą, užkritusį kelią įvykdyti keturias mirties bausmes.

   Nuosprendžiu du prieš vieną, Kolumbijos apygardos apeliacinio teismo trijų teisėjų kolegija pasisakė už federalines egzekucijas. Tai gali lemti pirmąjį Teisingumo departamento kalinių mirties bausmės vykdymą nuo 2003 metų. Plano detalės iki galo dar neaptartos. Teisingumo departamentas atsisakė komentuoti bylą ar numatyti naujas mirties bausmės vykdymo datas, kol vyksta teisminiai ginčai.

   Abu teisėjus, balsavusius už mirties bausmę - Gregą Katsą ir Neomi Rao - paskyrė  respublikos prezidentas Donaldas Trumpas. Prieš federalinę egzekuciją pasisakiusį teisėją, Davidą Tatelą, paskyrė demokratų prezidentas Billas Clintonas.

   Teismo metu buvo nuspręsta, kad lapkričio mėnesį apygardos teisėja Tanya Chutkan neteisingai nustatė, kad Federaliniu mirties bausmės įstatymu yra reikalaujama, jog vyriausybė vykdytų visus mirties bausmės protokolus toje valstybėje, kurioje numatyta atlikti mirties bausmę. Dviejų teisėjų, pasisakiusių už federalinę egzekuciją, nuomonės išsiskyrė sprendžiant kokiais valstybės taisyklių aspektais privalo vadovautis federalinė vyriausybė.

   Teisėjai paliko neišspręstus atskirus ieškinius, pateiktus pagal skirtingus federalinius įstatymus, tačiau juos planuojama aiškintis artimiausiu metu. 

   Gruodžio mėn. Aukščiausiasis teismas atmetė D.Trumpo administracijos prašymą įsikišti į bylą ankstyvajame etape, kad galėtų vykdyti egzekucijas. 

   Daugelį mirties bausmių JAV vykdė ne federalinė vyriausybė, o atskiros valstijos. Sklandiems teisminiams procesams kliudė užsitęsę bylinėjimaisi dėl preparatų, naudojamų injekcijose.

   Visi kaliniai, kuriems numatyta vykdyti mirties bausmę, federaliniuose teismuose buvo nuteisti už žmogžudystes. Jų vardai yra Daniel Lee, Wesley Purkey, Alfred Bourgeois ir Dustin Honken.

   Skaityti komentarus